اجتماعی

شناسایی بازماندگان از تحصیل معلول یا دارای بیماری خاص/ تحصیل آموزش‌پذیران در مدارس استثنایی

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از شناسایی بازماندگان از تحصیل به دلیل معلولیت یا بیماری خاص و پوشش تحصیلی آن دسته از این افراد که آموزش‌پذیر هستند، خبر داد.

حمید طریفی حسینی در گفت‌وگو با باراناخبر، با اشاره به اجرای طرح شهید محمودوند به منظور شناسایی بازماندگان از تحصیل، اظهار کرد: امسال در قالب پروژه آنلاین برنامه ویژه‌ای داریم و از استان‌ها خواسته‌ایم تا با همکاری و هماهنگی معاونت ابتدایی وزارت آموزش و پرورش برای پوشش تحصیلی افراد لازم التعلیمی که به علت معلولیت یا بیماری خاص بازمانده از تحصیل هستند، اقدام کنند.

وی با بیان اینکه اسامی این افراد از طریق سامانه شهید محمودوند که معاونت ابتدایی آن را طراحی کرده، شناسایی شده است توضیح داد: به این افراد مراجعه چهره به چهره و با خانواده آنها صحبت شده است. قرار است همکارانمان به افرادی که والدینشان علت عدم حضور آنها در مدرسه را معلولیت یا بیماری خاص اعلام کرده‌اند مجددا مراجعه و سطح، شدت و نوع معلولیت آنها را مشخص کنند.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور تصریح کرد: اگر این افراد در دسته دانش آموزان آموزش پذیر معلول قرار گیرند، شرایط تحصیل در مدارس استثنایی را برایشان فراهم می‌کنیم. تلاش ما بر این است که امسال  جهشی در جذب بازمانده‌های از تحصیل دارای معلولیت داشته باشیم اما باید ببینیم در عمل چه اتفاقی در اول مهرماه رخ می‌دهد.

به گفته طریفی، افراد شناسایی شده در بازه سنی ۶ تا ۱۱ سال قرار دارند و علت اینکه در مدرسه حضور پیدا نکردند معلولیت و یا بیماری خاص اعلام شده است.

 وی توضیح داد: ما می‌خواهیم به سراغ این‌ افراد برویم و شدت معلولیت و یا بیماری آنها را بررسی کنیم، اگر آموزش پذیر باشند و شرایط حضور در مدرسه را داشته باشند و یا  بتوانند از طریق آموزش از راه دور، آموزش را دریافت کنند، شرایط  آموزش را برایشان فراهم می‌کنیم. این افراد با اسم و مشخصات شناسایی شده‌اند. تیم‌هایی در سطح استان‌ها تشکیل شده و قرار است ما سراغشان رویم. حتی اگر این افراد مشکلاتی غیر از مسائل آموزشی داشته باشند نیز می‌توانیم آنها را به دستگاه‌های حمایتی ارجاع دهیم.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با نگاهی منصفانه به تفاوت‌های اجتماعی و تبعیضات نژادی.
دکمه بازگشت به بالا