عمومیکسب و کار برتر ایرانی

راهنمای خرید بهترین پمپ کفکش

انواع پمپ چاه

پمپ چاه در حالت کلی به دو دسته پمپ آب و پمپ کفکش آب چاه یا پمپ کف کش چاه عمیق دسته بندی می شوند که عمدتاً وظیفه انتقال آب و سایر سیالات چاه را به بیرون یا مخازن دیگر بر عهده دارند. ما در این مقاله سعی داریم که به بررسی پمپ های کف کش پرداخته و اطلاعات متعددی را از جمله قیمت پمپ کفکش، نحوه استفاده از پمپ کف کش، انواع کفکش و … را ارائه نمائیم.

پمپ کفکش چاه چیست؟

پمپ کفکش چاه، نوعی پمپ جابجایی مثبت رفت و برگشتی است که به طور خاص برای استفاده در عملیات حفاری طراحی شده است و به گردش سیال داخل چاه خواه آب و … باشد، به سطح کمک می کند.

پمپ کفکش چاه در واقع مکشی ایجاد می کند که سیال را از چاه یا گودال بیرون می کشد و سپس از پیستون خود برای فشار دادن سیال به سمت بالا و به سمت چاه استفاده می کند. این عمل نه تنها سیال را به گردش در می‌آورد، بلکه به حذف هر گونه اضافات یا زباله‌ای که ممکن است در طول فرآیند حفاری ایجاد شده باشد نیز کمک می‌کند. پمپ کفکش چاه بخشی ضروری از فرآیند حفاری هستند و معمولاً همراه با پمپ های دیگر مانند پمپ های گریز از مرکز برای ایجاد یک سیستم پمپاژ کامل استفاده می شوند.

برخی از برندهای پمپ کف کش

در حال حاضر شرکت ها و کمپانی های بسیار زیادی در سراسر جهان از جمله طراحان و تولید کنندگان پمپ های کفکش آب چاه یا لجن کش ها هستند. ما در این بخش قصد داریم به چند مورد از این برندها را با هم بررسی نمائیم.

کفکش راد پمپ

کفکش راد پمپ را نیز می توان از بهترین مارک کفکش در ایران دانست. راد پمپ از شرکت های تولید کننده پمپ های کفکش در ایران می باشد که فعالیت خود را از سال 1370 آغاز نموده است. این شرکت توانست با ساخت و تولید انواع مختلف پمپ های کفکش و سانتریفیوژ، جای خود را در بازار ایران باز و با حفظ کیفیت محصولات خود، آن را تثبیت نماید.

کفکش اسپیکو

همانطور که از نام پمپ های کفکش اسپیکو پیدا است، این پمپ از تولیدات و محصولات شرکتی ایرانی به نام اسپیکو و با سابقه کاری 30 ساله است که یکی از برندهای شناخته شده و معتبر در این حوزه می باشد. این شرکت دارای چندین شعبه در سراسر کشور بوده که همگی نمایندگان فروش محصولات آن در زمینه تجهیزات صنعتی و کشاورزی می باشند.

پمپ کفکش اسپیکو نیز از محصولات این شرکت معتبر و شناخته شده است که در حال حاضر می توان آن را در گروه بهترین مارک پمپ کف کش دانست چرا که یکی از با برترین تولیدکنندگان پمپ های کفکش در بازار می باشد و توانسته با کیفیت بالا و کاربری های عالی در بخش های مختلف طرفداران خاص خود را داشته باشد. تمام محصولات شرکت اسپیکو از جمله پمپ های آب و پمپ های کفکش آب چاه آن دارای 6 ماه گارانتی از لحظه صدور فاکتور و یک سال گارانتی از زمان تولید بوده و از خدمات پس از فروش این شرکت برخوردار هستند.

کفکش توان تک

کفکش توان تک از تولیدات بسیار با کیفیت شرکت توان تک می باشد که به نوعی خود را اولین شرکت تولید کننده پمپ های تک فاز در ایران و در سال 1360 می داند. این شرکت عمدتاً در حوزه تولید محصولات و تجهیزات کشاورزی فعالیت می کند و رعایت استانداردهای ساخت و کیفیت بالای محصولات توانسته، تجهیزات و تولیدات این شرکت را در بازار متمایز نماید.

نحوه کار و استفاده از پمپ کف کش

کف کش در واقع آب یا سیال را از چاه به داخل مخزن انتقال می دهد و تا زمانی که به آن نیاز باشد آن را ذخیره می کند. هنگامی که موتور در حال کار است، آب را به داخل پمپ کشیده و سپس آن را به سمت سطح یا به داخل یک مخزن فشار انتقال می دهد.

پمپ های کفکش نیز مانند سایر دستگاه های برقی دارای دفترچه راهنما می باشند که مطالعه آن بطور کامل به همه خریداران توصیه می شود. نصب صحیح و استفاده از یک منبع برق مناسب می تواند از ابتدایی ترین موارد استفاده صحیح و اصولی از دستگاه باشد. بهتر است حوضچه ها یا چاه های مدنظر و همچنین دستگاه مرتب چک شوند و از سلامت و استاندارد بودن آنها اطمینان حاصل شود. بهتر است دهانه ها و خروچی پمپ های کفکش آب تمیز بصورت دوره ای تمیز و از نظر نظافت چک شوند.

انواع پمپ کف کش

بطور کلی انواع مختلفی از پمپ های کف کش مانند کفکش آب و کفکش لجن و گل وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. با این حال، کارشناسان پمپ به طور کلی ابتدا نیاز را بررسی می کنند و سپس پیشنهاد می کنند که کدام نوع طراحی پمپ کارآمدتر است. در اینجا پنج مورد از محبوب ترین نوع پمپ های کفکش آورده شده است:

  1. 1. کفکش پیستونی:

کفکش های پیستونی رایج ترین نوع کفکش هستند. آنها از یک پیستون برای کشیدن آب از چاه استفاده می کنند و سپس آن را از طریق شیلنگ فشار می دهند. کفکش های پیستونی بسیار بادوام هستند و می توانند فشار زیادی را تحمل کنند. با این حال، آنها همچنین بسیار بلند هستند و ممکن است کار کردن با آنها کمی چالش برانگیز باشد.

  1. 2. کفکش پلانجر:

کفکش های پلانجر مشابه کفکش های پیستونی عمل می‌کنند، اما به جای پیستون از پلانجر استفاده می‌کنند. در نتیجه کفکش ها بی‌صداتر از کفکش های پیستونی هستند و کارکردن با آن‌ها راحت‌تر است. با این حال، کفکش های پلانجر چندان بادوام نیستند و تنها می‌توانند فشار محدودی را تحمل کنند.

  1. 3. کفکش هیدرولیک:

کفکش های هیدرولیک از نیروی هیدرولیک برای کشیدن سیال از چاه استفاده می کنند. آنها بسیار قدرتمند هستند و می توانند فشارهای زیادی را تحمل کنند. با این حال، این نوع پمپ ها عموماً پرهزینه هستند و کار کردن با آنها نیز می تواند چالش برانگیز باشد.

  1. 4. کفکش دیافراگمی:

کفکش های دیافراگمی از دیافراگم برای کشیدن سیال از چاه استفاده می کنند. آنها نسبت به کفکش های هیدرولیک قدرت کمتری دارند اما بسیار ارزان تر هستند. همچنین کار با آنها راحت تر است. این مزایا باعث می شود که چنین پمپ هایی در عملیات در مقیاس کوچک بیشتر مورد استفاده قرار گیرند.

  1. 5. کفکش های پریستالتیک:

کفکش های پریستالتیک از عمل پریستالتیک برای کشیدن سیال داخل چاه استفاده می کنند. آنها گران ترین نوع پمپ کفکش هستند و البته قوی ترین و سخت جان ترین آنها. اما با توجه به قدرت عملیاتی آنها، در عملیات معدنی و حفاری در مقیاس بزرگ استفاده می شود.

نحوه انتخاب پمپ کف کش و خرید پمپ کف کش

نحوه انتخاب پمپ کف کش تا حد بسیار زیادی به هدف کاربر از خرید پمپ و محل مورد استفاده آن قرار دارد. برای این کار بهتر است افراد ابتدا با یک متخصص در زمینه خرید پمپ های کفکش مشورت کرده و با تحقیق و بررسی و مقایسه برندها و دستگاه های مختلف، اقدام به خرید پمپ کف کش مناسب نماید.

برای خرید پمپ کف کش می توان به نمایندگی های مجاز برندهای موجود در بازار مراجعه نمود و یا از طریق خرید اینترنتی پمپ کف کش و سفارش از سایت های معتبر اقدام نمود.

کفکش دو اینچ

در بحث معرفی و مقایسه کفکش های دو اینچ با سایر کفکش ها می توان گفت که خروجی آب در کفکش های دو اینچ در هر ثانیه از سایرین کمتر خواهد بود که این امر بسته به نوع و هدف استفاده می تواند مثبت یا منفی باشد. همچنین در مورد پمپ کف کش های 5 اینچ می توان گفت که اغلب در چاه های عمیق از آنها استفاده می شود و خروجی آب بسیار بالاتری نسبت به سایرین دارد.

کفکش تک فاز

کفکش ها از لحاظ ساختار و عملکرد الکتروموتور آنها، به دو دسته کفکش تک فاز و کفکش سه فاز دسته بندی می شوند. کفکش های تک فاز در واقع با خروجی های کوچک مانند 1، 2 و 3 اینچ ساخته می شوند که برای مصارف ساده و کوچک بسیار مناسب می باشند.

قیمت پمپ کف کش

بطور کلی باید گفت که در شرایط معمول قیمت کف کش یا هر محصول دیگری ابتدا به نوع آن، شرکت تولید کننده و سازنده آن محصول، ویژگی های محصول، جنس، توان دستگاه و موارد بسیار زیاد دیگری بستگی خواهد داشت. اما بصورت کلی و در بازار حال حاضر ایران و با نگاهی اجمالی به لیست قیمت پمپ کف کش در سایت های معتبر می توان گفت که ارزانترین پمپ کف کش از 600،000 تومان الی 100،000،000 تومان متغیر می باشد.

دکمه بازگشت به بالا