علمی و پزشکی

هواپیمای مرموز چینی شیئی ناشناس را در مدار زمین رها کرد/ عکس

غزال زیاری: هواپیمای فضایی و مرموز چینی بعد از ۹ ماه حضور در مدار زمین اخیرا برای دومین بار روی زمین فرود آمد و بدین ترتیب چین تبدیل به یکی از معدود کشورهایی شد که موفق به فرود و استفاده مجدد از یک فضاپیما شده است.

خبرگزاری شینهوای چین در اوایل ماه جاری اعلام کرد:« موفقیت کامل این آزمایش، دستاورد قابل توجهی برای چین در زمینه تحقیق برروی فناوری فضاپیماهایی با قابلیت استفاده مجدد است.»

البته دولت چین اطلاعات تکمیلی محدودی درباره این فضاپیما منتشر کرده و جزئیات طراحی، توانایی‌ها و قابلیت‌ها و عملکرد آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. متخصصان بر این باورند که این هواپیمای چینی شباهت‌های زیادی به بوئینگ X-۳۷B، هواپیمای آمریکایی که در سال ۲۰۱۰ معرفی شد، دارد.

کوین پالپیتر، محقق و دانشمند مرکز تحلیل‌های دریایی اعلام کرده که افشای جزئیات درباره X-۳۷B باعث ایجاد نگرانی‌هایی در میان دولت‌مردان چین درباره پتانسیل‌های نظامی این هواپیما شده است. این احتمال وجود دارد که این هواپیما، برنامه فضایی چین که به شدت با ارتش این کشور مرتبط است را برای ساخت نسخه خاص خودشان ترغیب کرده باشد.

بیشتر بخوانید:

اطلاعات موجود درباره هواپیمای چینی

هواپیمای چینی هم مثل X-۳۷B، یک هواپیمای بدون خدمه و نسبتا کوچک به نظر می‌رسد. احتمالا این هواپیما اولین پروازش را در سپتامبر ۲۰۲۰ انجام داد و یک دوره کوتاه دو روزه را در مدار پشت سر گذاشته و به زمین بازگشته است. طبق گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی مستقر در واشنگتن(CSIS)، آخرین ماموریت این هواپیما در آگوست ۲۰۲۲ و از مرکز پرتاب ماهواره جیوکوان در شمال چین انجام شد و این هواپیما همراه با راکت Long March ۲Fبه پرواز درآمد. البته هدف دقیق این ماموریت هنوز مشخص نیست.

طبق گزارش CSIS، این هواپیما در ماه اکتبر شی ناشناسی را در مدار زمین رها کرده و ظاهرا این شی در ماه ژانویه ناپدید شده و در ماه مارس به طرز ناگهانی در رادار ردیابی ماهواره‌ای ظاهر شد. کارشناسان معتقدند که این می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که هواپیما دارای نوعی قابلیت حذف ماهواره، دقیقا مثل یک بازوی رباتیک است.

china.jpg

جاناتان مک داول، اختر فیزیکدان مرکز اخترفیزیک هاروارد و اسمیتسونیان دراین باره گفت:« چینی‌ها با بازوی رباتیک در زمینه‌های مختلفی از جمله ایستگاه فضایی فعالیت‌های زیادی داشتند.»

در صورتی که این‌گونه باشد، هدف اولیه این هواپیمای چینی، تعمیر ماهواره‌های آسیب دیده و یا حذف زباله‌های مدار زمین است. هر چند که این، احتمال قابلیت‌های نظامی هواپیما (چه در مورد هواپیمای چینی و چه X-۳۷B) را رد نمی‌کند. تا زمانی که جزئیات بیشتری در این باره منتشر نشود، بهترین اقدام، حدس و گمانه‌زنی خواهد بود.

منبع: livescience

۲۲۷۲۲۷

دکمه بازگشت به بالا