علمی و پزشکیکسب و کار برتر ایرانی

بعد از تزریق چربی به صورت چه بخوریم؟

تغذیه صحیح بعد از تزریق چربی به چه صورت است؟

یکی از عمل‌هایی زیبایی پر طرف‌دار است که امروزه به دلیل عوارض کمی که دارد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. می‌توان گفت که تزریق چربی از روش‌های نوین زیبایی است که به‌منظور جوان‌سازی، پرکردن بخش‌هایی از صورت، از بین بردن چین‌وچروک و … به کار می‌رود. افرادی که عمل تزریق چربی به‌صورت انجام می‌دهند با سؤالات مختلفی روبرو می‌شوند که یکی از آنها مرتبط با مواد غذایی مورد استفاده بعد از تزریق چربی است. در این مقاله قصد داریم به این پرسش پاسخ بدهیم.

ازآنجایی که عمل تزریق چربی کاربردهای زیادی دارد و روشی ایده‌آل است محبوبیت زیادی پیدا کرده است. یکی از دلایل استقبال زیاد از این روش، استفاده از چربی بدن خود شخص متقاضی است. استفاده از چربی بدن شخص مراجعه‌کننده در این عمل باعث می‌شود که فرد با عکس‌العمل‌های آلرژی روبرو نشود. از طرفی نیاز به پرداخت هزینه برای مواد تزریق نیست، به همین دلیل است که جز روش‌ها و تکنیک‌های نوین زیبایی شناخته شده است. با انجام این عمل زیبایی تحت بهترین پزشک تزریق چربی در تهران می توانید عمل زیبایی موفقیت آمیزی را تجربه کند.

تزریق چربی به‌صورت همانند دیگر عمل‌های زیبایی نیازمند رعایت توصیه‌هایی است که در صورت پیروی نکردن از آنها احتمال روبرو نشدن با نتایج مطلوب وجود دارد. فرد تزریق‌کننده چربی می‌بایست از این توصیه‌ها به شدت پیروی کند که یکی از این توصیه‌ها رژیم غذایی است. در ادامه قصد داریم به شما عزیزان توضیح بدهیم که بعد از تزریق چربی چه غذاهایی را مصرف کنید و از خوردن چه غذاهایی پرهیز کنید.

خوراکی‌هایی که بعد از تزریق چربی به‌صورت باید مصرف شود

پس از تزریق چربی به‌صورت، رژیم غذایی بسیار مورد اهمیت قرار می‌گیرد زیرا نباید سلول‌های چربی از بین بروند. در واقع فرد می‌بایست قبل از انجام عمل بسیاری از عادت‌های ناسالم رژیم غذایی را کنار بگذارد. لازم به ذکر است که خواب همانند رژیم غذایی از اهمیت زیادی برخوردار است، درست خواب به ‌موقع ربطی به رژیم غذایی ندارد اما دانستن و رعایت کردن آن واجب است. تا انتهای این مقاله با الو پزشک همراه باشید.

بعد از تزریق چربی به صورت فرد باید از میوه‌ها، سبزی، پروتئین‌های بدون چربی، کربوهیدرات‌های ساده، غلات سبوس‌دار و چربی‌های غیر اشباع استفاده کند. در واقع قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذایی واجب و ضروری است.

مصرف مواد غذایی مانند آووکادو، گردو، بادام، روغن زیتون، کره‌های بدون چربی، روغن نارگیل، ماهی قزل‌آلا می‌بایست بعد از انجام عمل تزریق چربی لازم است و فرد هر چقدر این مواد غذایی بیشتر استفاده کند در نهایت بهره‌وری بهتری خواهد داشت.

در ضمن مصرف مواد غذایی فیبردار مانند کلم، سیب، حبوبات، بروکلی و تمشک را فراموش نکنید. پیشنهاد می‌کنیم که برای خود برنامه غذایی را تنظیم کنید که تمامی موارد گفته شده در آن وجود داشته باشد.

خوردن وعده‌های غذایی بیشتر اما کوچک‌تر کمک می‌کند که فرد از انرژی بیشتری برخوردار باشد. استفاده از ماهی، مرغ، تخم‌مرغ به دلیل پروتئین موجود کمک می‌کند تا بافت‌ها، ماهیچه‌ها و پوست ترمیم شود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم از این مواد غذایی در وعده‌های غذایی استفاده کنید.

لازم است بدانید که ویتامین D برای سلامت استخوان‌ها و ویتامین‌های A و C که در آناناس و پرتقال وجود دارد برای بهبود سریع ایده آل است. البته مصرف ویتامین K که باعث لخته شدن خون می‌شود و هم چنین مواد معدنی، ویتامین‌ها و پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها کمک می‌کند که فرد در روند بهبود سرعت بیشتری داشته باشد.

ناگفته نماند که مصرف مایعات بسیار ضروری است، احتمال مطلع هستید که مایعات در طول روز می‌توانند گرسنگی را کنترل کنند و سوخت‌وساز را در بدن حفظ کنند. از طرفی مایعات می‌توانند به هضم غذا کمک کنند و به مشکلات دیگری برخورد نکند.

توصیه‌ای که به افراد متقاضی تزریق چربی داریم آن است که قبل از عمل از عادت‌های ناسالم خود دوری کنند و سعی در ترک کردن آنها داشته باشند. از طرفی مصرف مواد غذایی نامبرده شده می‌توان کمک زیادی در بهبود وضعیت آنها داشته باشد. پس می‌بایست سعی کنند مصرف این نوع خوراکی‌ها را در وعده غذایی خود بیشتر کنند تا بتوانند به نتیجه دلخواه خود دست یابند.

غذاهایی که بعد از تزریق چربی به صورت می‌بایست آنها را منع کنید

در کنار مصرف غذاهای مفید لازم است که از برخی از غذاها به هیچ عنوان استفاده نشود. به این دلیل که برخی مواد غذایی می‌توانند عمل‌های زیبایی را دچار مشکل کنند. این مواد غذایی عبارت‌اند از غذاهای فرآوری شده، غذاهای شیرین و غذاهای چرب، به طور مثال فست‌فودها از جمله مواد غذایی هستند که به هیچ عنوان بعد از تزریق چربی به صورت نباید استفاده شود.

در ضمن لازم است که فرد یک هفته قبل و بعد از انجام عمل زیبایی از مصرف الکل و دخانیات خودداری کند. حتی اگر به این گونه مواد اعتیاد دارید در این مدت زمان نباید مصرف شود، زیرا ممکن است عملکرد را کاهش دهد و در نهایت نتیجه مطلوب را به وجود نیاورد.

در نظر داشته باشید در صورتی که تنها از مواد مغذی و مناسب تزریق چربی استفاده کنید کافی نیست، بلکه می‌بایست از خوردن این مواد مضر هم دوری کنید تا درنهایت بتوانید نتایج مطلوب را دریافت کنید.

تأثیرات تغذیه سالم بعد از تزریق چربی

تزریق چربی به صورت جز عمل‌هایی است که با هدف‌های مختلفی صورت می‌گیرد، برخی از آنها از بین بردن چین و چروک، پر کردن برخی از نواحی صورت و … هستند. این عمل در ایران بسیار رواج یافته و افراد برای برطرف‌کردن نواقص در صورت از آن استفاده می‌کنند. موردی که از اهمیت زیادی بعد از این عمل زیبایی وجود دارد مرتبط با رژیم غذایی است.

در صورتی که فرد بعد از عمل زیبایی تغذیه مناسبی نداشته باشد به‌مرورزمان سلول‌های چربی از بین خواهند رفت. اگر فرد بعد از عمل تزریق چربی به صورت رعایت‌هایی را در خصوص تغذیه و رژیم غذایی داشته باشد می‌تواند ماندگاری چربی را در صورت خود بیشتر کند. در واقع می‌توان گفت میزان پایداری سلول‌های چربی تزریق شده با تغذیه سالم ارتباط مستقیم دارد، به همین خاطر است که می‌بایست به آن توجه زیادی شود.

مواد غذایی ممنوعه بعد از تزریق چربی

لازم است بدانید که چه نوع مواد غذایی بعد از تزریق چربی باید از رژیم غذایی حذف شده و یا اینکه میزان مصرف آن‌ها به حداقل مقدار ممکن برسد:

  1. مصرف بیش از حد غذا‌ها و خوراکی‌های شیرین، غذا‌های چرب به ویژه غنی از چربی‌های اشباع و همچنین غذا‌های فرآوری شده و فست‌فود‌ها، همانند سمی برای بدن هستند که نتیجه تزریق چربی را نیز با خط شکست مواجه خواهند کرد.
  2. برخی از افراد عادت دارند که در طول روز الکل مصرف کنند. استفاده از این نوشیدنی به ویژه تا دو هفته بعد از اتمام کار باعث می‌شود که احتمال خونریزی و همچنین افزایش التهاب و ورم پوستی در محل تزریق افزایش پیدا کند.
  3. خوردن تنقلات همانند چیپس، پفک و مواد غذایی غنی از کربوهیدرات‌ها باعث می‌شود که تغییرات شدید در وزن رخ داده و همین موضوع بر سلامت بدن و نتیجه تزریق چربی تاثیر چشمگیری می‌گذارد.

چند نکته تغذیه ای بعد از ترانسفر چربی

البته زمانی که برای تزریق چربی اقدام می‌کنید متخصص در جلسه مشاوره قبل از شروع به کار، توصیه‌هایی را پیرامون تغذیه بعد از انتقال چربی ذکر خواهد کرد و لیست خوراکی‌های مفید و مضر را در اختیار شما قرار می‌دهد. با این حال با توجه به اینکه بهتر است با آگاهی قبلی برای تکنیک‌های زیبایی اقدام کنید لازم می‌دانیم که در این قسمت از مقاله چند نکته تغذیه‌ای بعد از‌ ترانسفر چربی را برای شما بیان نماییم:

  1. حتماً در طول روز به ویژه در دوران نقاهت آب کافی مصرف کنید. برخی از افراد تصور می‌کنند که آب تنها به شادابی پوست کمک می‌کند در صورتی که این ماده حیاتی تاثیرات چشمگیری بر عملکرد بدن دارد. برای مثال زمانی که بدن دچار شرایط کم آبی شود گرسنگی کاذب بروز خواهد کرد. در این صورت شما بیشتر از قبل میل به غذا خوردن خواهید داشت. به همین دلیل باید روزانه آب کافی بنوشید تا میزان سوخت و ساز بدن کنترل شده و از این طریق نتیجه تزریق چربی نیز حفظ شود.
  2. زمانی که می‌خواهید برای تزریق چربی اقدام کنید حتماً از مدتی قبل در مورد نحوه تغذیه بعد از اتمام کار و همچنین تاثیر آن بر میزان ماندگاری‌ ترانسفر چربی مطالعات کافی داشته باشید چرا که باید عادات ناسالم خود را در مصرف مواد غذایی‌ ترک کرده و سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید. اگر می‌دانید از نظر روحی قدرت چنین کاری را ندارید بهتر است برای تزریق چربی اقدام نکنید.
  3. پیشنهاد می‌کنیم که تعداد وعده‌های غذایی در طول روز را افزایش داده ولی حجم مصرف غذا در هر وعده را کم کنید. در این صورت انرژی بدن در طول روز تامین شده و از سوی دیگر از پرخوری جلوگیری می‌گردد.

چه مدت رژیم غذایی پس از تزریق چربی صورت باید رعایت شود؟

برای افزایش اثرات تزریق چربی صورت، لازم است رژیم غذایی اصولی در طی روند بهبودی و در صورت نیاز به تزریق مجدد، تا نوبت بعدی تزریق رعایت شود. رعایت مداوم دستورات رژیمی علاوه بر تأثیر مثبت بر سلامت عمومی بدن، موجب می­شود از تغییرات وزنی که فاکتوری منفی در روش درمانی تزریق چربی هستند جلوگیری شود.

توصیه­ های رژیمی و مراقبت­ های غذایی شامل مواردی کاملاً ساده ­ای هستند که نیاز به صرف هزینه گزافی ندارند. تنها کافی است به جای هزینه کرد برای خرید اقلام غذایی مضر و غذاهای آماده مانند فست فود­ها، مواد غذایی سالم مانند میوه ­ها و سبزیجات تازه را در سبد غذایی خود جای دهید.

نکات تکمیلی

تزریق صورت در نواحی لب و گونه ­ها به صورت مستقیم با حرکات فک و لب­ ها مرتبط هستند. به این معنا که ممکن است در ساعات اولیه پس از تزریق، در فعالیت­ هایی چون صحبت کردن و غذا خوردن مشکلات جزئی به وجود بیاید. برای سهولت در خوردن غذا، پیشنهاد می­شود در ساعات اولیه پس از تزریق از غذاهای نرم و مایعات استفاده شود. همچنین لازم است از مصرف نوشیدنی­ ها و غذاهای داغ در 24 ساعت اول پس از درمان اجتناب نمود؛ چرا که گرما موجب تشدید تورم در محل تزریق می­گردد.

تاثیرات تغذیه سالم پس از تزریق چربی به صورت

 با اهداف مختلفی شامل از بین بردن خط لبخند، خط اخم، چروک پنجه کلاغی، افزایش حجم لب‌ها و گونه‌ها و از بین بردن فرورفتگی‌ها انجام می‌شود. از آنجایی که اخیرا در ایران مانند سایر نقاط جهان، تزریق چربی محبوبیت زیادی در زمینه جوانسازی پوست به دست آورده است، باید اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار مردم قرار گیرد تا بهتر بتوانند تصمیم‌گیری کنند.

تاثیر تغذیه بعد از انتقال چربی بر نتیجه این عمل، ماندگاری انکار نشدنی دارد و علتش این است که اگر فرد تغذیهمناسب پس از عمل زیبایی تزریق چربی نداشته باشد سلول‌های چربی شروع به از بین رفتن خواهند کرد چرا که سلول‌ها نمی‌توانند مواد غذایی مورد نیاز خود را از رگ‌های خونی تامین نمایند. در صورتی که فرد تغذیهسالم پس از ترانسفر چربی داشته باشد میزان ماندگاری انتقال چربی بیشتر خواهد بود؛ بنابراین میزان پایداری سلول‌های چربی تزریق شده با تغذیه‌ی سالم ارتباط مستقیم دارد.

البته ماندگاری چربی به فاکتور‌های زیادی بستگی دارد که تغذیه یکی از آن‌ها بوده و نقش مهمتری را در این زمینه ایفا می‌کند. برای مثال میزان فعالیت، کیفیت چربی برداشت شده و دوری از ماده‌هایی مانند مسکن‌ها و الکل می‌تواند میزان ماندگاری تزریق چربی را بیشتر کند.

رژیم غذایی تعیین شده توسط پزشک متخصص باید تا چه مدتی مورد استفاده قرار گیرد؟

از دیگر سوالاتی که افراد پس از انتقال چربی دارند این است که تا چه زمانی باید رژیم غذایی مشخص شده توسط پزشک را رعایت نمایند؟ در پاسخ به این پرسش باید بیان کرد رعایت این رژیم غذایی به منظور افزایش ماندگاری چربیهای تزریق شده اهمیت بسیاری دارد. از طرفی میزان ماندگاری انتقال چربی با توجه به واکنش بدن افراد مختلف متفاوت خواهد بود؛

بنابراین در صورتی که این رژیم غذایی به مدت طولانی‌تری رعایت شود میزان پایداری سلول‌های چربی نیز بیشتر خواهد بود. رعایت رژیم غذایی مناسب علاوه بر حفظ چربی‌های تزریق شده در سلامتی شما نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت. معمولا در عضوی مانند گونه، چربی ۱ تا ۲ سال ماندگاری دارد اما در عضو پرتحرک مانند پا، شاید به سختی به چند ماه برسد.

در پایان باید بگوییم که عمل زیبایی انتقال چربی نسبت به سایر روش‌های موجود مانند تزریق فیلر‌ها و یا تزریق بوتاکس، ماندگاری بسیار بیشتری دارد اما این عمل زیبایی نیز نیازمند آن است که پس از گذشت دوره‌ای مجددا ترمیم شود. پس ماندگاری آن به صورت طولانی مدت نخواهد بود. در ضمن به منظور کسب نتایج مطلوب از عمل زیبایی تزریق چربی لازم است که فرد قبل از اقدام نسبت به انجام آن در مورد مرکز زیبایی که به آن مراجعه می‌کند تحقیق کرده و از مهارت و تجربه‌ پزشک معالج خود اطمینان حاصل نماید.

منبع : (https://drgoya.com/blog/)

دکمه بازگشت به بالا