فرهنگ و هنر

«مشروطه، از تهران تا صاحبقرانیه» در باغ نیاوران

به مناسبت یکصدوهفدهمین سالروز امضای فرمان مشروطه، نمایشگاه روایی «مشروطه، از تهران تا صاحبقرانیه» در محوطه باغ تاریخی کاخ نیاوران برگزار شد.

به گزارش باراناخبر، بنا بر اعلام روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در این نمایشگاه مرحله نخست رویدادهای انقلاب مشروطه ایران که در تهران به وقوع پیوسته در قالب عکس و سند روایت شده است.

انقلاب مشروطه ایران شامل مجموعه رویدادهایی است که در چند مرحله از سال ۱۲۸۴ تا ۱۲۸۸ خورشیدی رخ داد و به تغییر رژیم سیاسی ایران از پادشاهی مطلقه به پادشاهی مشروطه انجامید. مرحله نخست این جنبش که موضوع نمایشگاه حاضر است، از آبان‌ماه ۱۲۸۴ در تهران آغاز شد و در فرجام خود به صدور فرمان مشروطیت در ۱۴ مردادماه ۱۲۸۵ در «کاخ صاحبقرانیه» شمیران رسید.

«مشروطه، از تهران تا صاحبقرانیه» در باغ نیاوران

محتویات اسناد به نمایش درآمده در این نمایشگاه برگرفته از کتاب «واقعات اتفاقیه در روزگار» است. این کتاب یکی از پراهمیت‌ترین گزارش‌های تاریخی مربوط به انقلاب مشروطه ایران است. نویسنده کتاب، «محمدمهدی شریف کاشانی» از شاهدان و کنشگران انقلاب مشروطه و از نزدیکان سیدعبدالله بهبهانی، یکی از دو پیشوای مشروطه در تهران است.

شریف کاشانی این کتاب را به شکل مصور تهیه و عکس‌هایی از رجال سیاسی و رویدادهای مرتبط با انقلاب مشروطه را پیوست گزارش تاریخی خود کرده است. تهیه این عکس‌ها که برخی‌شان منحصر به فرد هستند، به یاری هنرمندی به‌نام «غلامرضا عکاس» صورت پذیرفته است.

از کتاب «واقعات اتفاقیه در روزگار» تنها یک نسخه خطی، مشتمل بر ۳۵۹ برگ وجود دارد که در کتابخانه ملک نگهداری می‌شود.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا ۲۱ مرداد از ساعت ۹ تا ۱۷ به محوطه ضلع شمالی کاخ موزه صاحبقرانیه مجموعه نیاوران واقع در میدان شهید باهنر مراجعه کنند.

انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا