حوادث

امدادگران بین‌المللی در لیبی: بیش از ۱۰ هزار نفر همچنان مفقود هستند

امدادگران بین‌المللی می‌گویند: پس از فاجعه سیل ویرانگر در شهر «درنه» لیبی، بیش از ۱۰ هزار نفر همچنان ناپدید هستند.

به گزارش باراناخبر به نقل از ایندیپندنت، «سازمان بین‌المللی مهاجرت» نیز روز گذشته (پنج‌شنبه) با انتشار بیانیه‌ای اعلام‌ کرد که بر اثر وقوع سیل در شمال شرق لیبی، نزدیک به ۴۴ هزار نفر بی‌خانمان شده‌اند. 

به گفته این نهاد بین‌المللی، مشکل اصلی در حال حاضر تامین‌ آب آشامیدنی و غذا برای سیل‌زدگان است و آوارگان و سیل‌زدگان نیاز فوری به غذا و آب دارند. 

همچنین این سازمان در بیانیه‌اش خاطرنشان کرد که اثرات مخرب روانی سیل و مرگ نزدیکان، بسیاری از بازماندگان را به شرایط بحرانی کشانده‌ است. 

به گفته دادستان ارشد لیبی، دلیل اصلی وقوع سیل‌های اخیر به‌ جز توفان دانیل، شکستن دو سد نزدیک به شهر «درنه» که بیشترین آسیب را از این حادثه دیده، بوده است. این سدها در دهه ۹۰ میلادی ساخته‌ شدند اما شرایط بحرانی و هرج‌ومرج داخلی اجازه نظارت بر آنها را نداده بود.

همزمان سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه هشدار داد که شیوع بیماری می‌تواند بحران ویرانگر دوم را در مناطق سیل‌زده ایجاد کند.

سازمان ملل گفت که مقامات محلی، نهادهای امدادرسان و سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر نگران خطر شیوع بیماری‌ها به‌ ویژه ناشی از آب آلوده و نبود سرویس‌های بهداشتی‌ هستند.

مرکز کنترل بیماری‌های واگیردار لیبی هشدار داده است که آب اصلی در منطقه فاجعه، آلوده است و از ساکنان خواسته از آن استفاده نکنند.

طبق آخرین آمارها بیش از ۱۱ هزار نفر در سیل ویرانگر لیبی جان خود را از دست دادند و عملیات جست‌وجو برای پیدا کردن اجساد قربانیان این فاجعه طبیعی و بی‌سابقه همچنان ادامه دارد.

کارشناسان همچنین می‌گویند: هنوز ابعاد کامل خسارات وارده مشخص نیست.

انتهای پیام

تیم تحریریه حوادث

نویسنده حوادثی هستم که تمامی طیف رویدادها را پوشش می‌دهم. از اخبار سیاسی تا رویدادهای فرهنگی و ورزشی، همه را با اهمیت برابر می‌شمارم.
دکمه بازگشت به بالا