علمی و پزشکی

آنزیم‌های موجود در آب و میوه آناناس چه فوایدی دارد؟

آفتاب‌‌نیوز :

این میوه بومی آب و هوای گرم است و اکنون در پنج قاره گسترش یافته است. بروملین مجموعه‌ای از آنزیم هاست که قادر به انجام برخی عملکرد‌های مفید در هضم هستند. این آنزیم‌ها بیشتر خواص آناناس را تشکیل می‌دهند.

بروملین آناناس: یک آنزیم پروتئولیتیک

به گزارش سرویس خبری بهداشت‌نیوز بروملین مجموعه‌ای از آنزیم‌های گوارشی است که توانایی تجزیه پروتئین‌ها را به آمینواسید‌های سازنده آن‌ها دارند. بر اساس تحقیقات منتشر شده، بروملین به دلیل خواصی که دارد به صورت مجزا به بازار عرضه می‌شود. از این ماده برای جلوگیری از ناراحتی گوارشی بعد از وعده‌های غذایی زیاد استفاده می‌شود. این آنزیم ثابت کرده است که در بهبود متابولیسم مواد مغذی مفید است و انجام این فرآیند را سرعت می‌بخشد. علاوه بر این، عملکرد‌های دیگری نیز دارد که در میان آن‌ها موارد زیر برجسته است:

ضد التهاب

ضد درد

ضد ترومبوز

حتی تحقیقاتی وجود دارد که ادعا می‌کند بروملین آناناس می‌تواند عملکرد تنظیم‌کننده‌ای روی سیستم ایمنی داشته باشد و عملکرد آن را بهبود بخشد. این می‌تواند در پیشگیری از عفونت‌ها یا بیماری‌های قابل انتقال مفید باشد. با پیشرفت علم، کشف خواص و کاربرد‌های این ماده آسان‌تر شده است. با این حال، آزمایش‌های علمی بیشتری برای تعیین دقیق چارچوب‌های کاربردی و همچنین میزان دوز مصرفی مورد نیاز است. در حال حاضر بهترین راه برای بهره‌مندی از این آنزیم، مصرف آناناس است.

بروملین چه فوایدی دارد؟

بروملین را می‌توان بعد از یک وعده غذایی برای کاهش مشکلات گوارشی یا سنگینی معده مصرف کرد. به همین دلیل، آناناس بعد از غذا برای تسهیل عملکرد گوارشی بدن توصیه می‌شود. علاوه بر این، محتوای آب میوه به تسریع بیشتر فرآیند تجزیه مواد مغذی کمک می‌کند و خطر درد را کاهش می‌دهد. از آنجایی که مکمل‌های بروملین هنوز در بازار رایج نیستند، بهتر است از آناناس استفاده کنید. همچنین از ارائه آن در شربت خودداری شود، زیرا موجب افزایش قند موجود در شربت می‌شود که می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.

عوارض جانبی بروملین

اگرچه مصرف بروملین تقریباً همیشه مفید است، اما مصرف بیش از حد آن منجر به بروز عوارض جانبی زیادی می‌شود. شایع‌ترین آن‌ها تهوع، استفراغ، اسهال و واکنش‌های حساسیت مفرط است. با این حال، این یک اتفاق مکرر نیست. علاوه بر این، بروملین می‌تواند با دارو‌های ضد انعقاد تداخل داشته باشد، بنابراین اگر تحت درمان با دارو‌هایی از این نوع هستید، لازم است در مورد احتمال مصرف آناناس با پزشک مشورت کنید.

سایر غذا‌هایی که هضم سالم را تقویت می‌کنند

بروملین از ویژگی‌های آناناس است، اما می‌توان آنزیم‌های گوارشی دیگری را در غذا‌های مختلف یافت. به عنوان مثال می‌توان به پاپایا اشاره کرد که سرشار از پروتئاز است که به تجزیه پروتئین‌ها کمک می‌کند. انبه میوه دیگری است که حاوی مقدار قابل توجهی آنزیم از جمله آمیلاز است. سایر غذا‌ها مانند آووکادو یا کیوی، دارای ترکیباتی هستند که به تسهیل فرآیند‌های گوارشی کمک می‌کنند؛ بنابراین ناراحتی مرتبط با حمل و نقل روده را کاهش می‌دهند. مصرف منظم این میوه‌ها با کاهش یبوست همراه است.

بروملین آناناس عملکرد دستگاه گوارش را تسهیل می‌کند

همانطور که مشاهده کردید، بروملین ماده‌ای است که به بهبود فرآیند‌های گوارشی کمک می‌کند. به موازات آن، عملکرد‌های ضد التهابی نیز دارد، بنابراین از بروز بیماری‌های پیچیده مرتبط با التهاب سیستماتیک نیز جلوگیری می‌کند. بهترین روشی که برای اطمینان از مصرف آن وجود دارد، وجود آناناس در رژیم غذایی منظم شماست. بروملین ماده‌ای بی خطر است، زیرا عوارض جانبی کمی دارد. با این حال، لازم به ذکر است که می‌تواند با دارو‌های خاصی تداخل داشته باشد، بنابراین در صورت تردید لازم است با یک متخصص مشورت کنید.

تیم خبری علمی پزشکی

برای من، نوشتن 60 توضیح پروفایل یعنی برقراری ارتباط با 60 جامعه متفاوت است. من به هر یک از شما متعهدم تا بهترین محتواهای پزشکی را ارائه دهم و همراه شما در مسیر بهبود سلامتی قرار بگیرم.
دکمه بازگشت به بالا