فرهنگ و هنر

اهانت به قرآن، اهانت به عقلانیت، معنویت و عدالت است

باراناخبر/گیلان دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، اهانت به مقدسات مسلمانان را اهانت به همه پیروان ادیان ابراهیمی دانست و گفت: اهانت به قرآن کریم، اهانت به عقلانیت، معنویت، عدالت و قانون سعادت‌بخش انسان است.

آیت‌الله رضا رمضانی در مراسم سوگواری دهه اول محرم که در مهدیه رشت برگزار شد، اظهار کرد: ما باید شناخت درستی از امام حسین(ع) و نهضت جاودانه عاشورا داشته باشیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه امام حسین(ع) یک الگوی جامع برای همه جهانیان است، افزود: ما باید از قیام اباعبدالله الحسین(ع) تصویرسازی کنیم تا بتوانیم از همه اتفاقات عاشورا الگو بگیریم.

وی با اشاره اینکه امام حسین(ع) زمانی قیام کردند که آموزه‌ها و احکام دینی با آسیب‌هایی مواجه بود، تصریح کرد: قیام عاشورا اسلام را ماندگار کرد.

آیت‌الله رمضانی به مبحث دینداری عاشورایی اشاره کرد و گفت: عالی‌ترین و جامع‌ترین دینداری را می‌توان در سپاه ابا عبدالله الحسین(ع) مشاهده کرد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امروزه خیلی‌ها به دنبال این هستند که در دین تحریف ایجاد کنند، افزود: عده‌ای هم تا زمانی که دین به معاش و دنیای آنها خدشه‌ای وارد نکند، همراهی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ما اول باید دین را بشناسیم، سپس باور داشته و در نهایت دین‌دار باشیم، تاکید کرد: یاران امام حسین(ع) در عالی‌ترین مرحله دین شناسی، دین‌باوری و دین‌داری قرار داشتند و برای احیای اسلام از جان و مال خود گذشتند.

آیت‌الله رمضانی در ادامه به اتفاقات اخیر اهانت به قرآن کریم در برخی کشورهای غربی اشاره و تاکید کرد: اینکه به کتاب مقدس دو میلیارد مسلمان اهانت شود، با هیچ کدام از قواعد آزادی و حتی اعلامیه جهانی حقوق بشر سازگاری ندارد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اضافه کرد: اهانت به مقدسات مسلمانان، اهانت به همه پیروان ادیان ابراهیمی است.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای مسلمان و اعضای کنفرانس اسلامی باید نسبت به اهانت اخیر، برخورد جدی داشته باشند؛ مسببین این حادثه نیز باید محاکمه شوند.

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه سلمان رشدی بعد از اهانت و سپس فتوای امام(ره)، یک روز هم در آرامش زندگی نکرده است، تاکید کرد: اهانت کنندگان به اعتقادات مسلمانان، باید هزینه بپردازند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: اهانت به قرآن کریم، اهانت به عقلانیت، معنویت، عدالت و قانون سعادت‌بخش انسان است.

وی با بیان اینکه دین یک مقوله فطری بوده و وجود انسان به حکم عقل پذیرای دین است، اظهار کرد: ما باید یک تصویر دقیق، درست و عمیق از دینداری و شخصیت امام حسین(ع) ارائه دهیم و نگاه سطحی نسبت به عاشورا نداشته باشیم.

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه فرهنگ عاشورایی و دینداری عاشورایی می‌تواند جریان‌ساز باشد و جامعه را اصلاح کند، افزود: درس مهم اباعبدالله‌الحسین(ع) این است که اگر امر مقدسی مورد اهانت قرار گرفت باید برای احیای آن، از همه چیز خود بگذریم.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری لازمه زنده نگه داشتن عاشورا را نشان دادن تصویر واقعی از امام حسین(ع) در مجالس عزاداری دانست و گفت: لازمه نقش آفرینی عاشورا، معرفی زینب‌گونه این حادثه بزرگ است.

وی با اشاره به اینکه امام حسین(ع) یک شخصیت تاثیرگذار جهانی است، تصریح کرد: غیر از چگونگی، باید به چرایی عاشورا پرداخته شود و گفته شود که چرا بهترین‌ها را به بدترین صورت به شهادت رسانند؟

آیت‌الله رمضانی به انواع دینداری اشاره کرد و گفت: اولین نوع دینداری، در سپاه امام حسین(ع) بود که بالاترین و جامع‌ترین نوع دینداری است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، نوع دیگر دینداری را دینداری سطحی و ظاهری دانست و عنوان کرد: کسانی که به ظواهر دین چسبیدند و در مقابل ولی خدا هم ‌ایستادند و مقابله کردند از این نوع هستند؛ نوع سوم نیز استفاده ابزاری کردن از دین است و افراد به نام دین به آن ضربه می‌زنند که تفکرات وحشی داعشی از همین نوع است.

انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا