بین الملل

استعفا به خاطر ارتباط شوهر با روسیه!

یک رسانه دولتی در استونی گزارش داده که شوهر کایا کالاس، نخست‌وزیر این کشور در شرکتی سهم دارد که پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به فعالیت‌های خود در روسیه ادامه داده است.

در پی انتشار این گزارش احزاب مخالف دولت استونی ضمن تاکید بر لزوم استعفای کایا کالاس از ریاست دولت تهدید کرده‌اند که طرح رای عدم اعتماد به دولت را در پارلمان به جریان خواهند انداخت.

آروو هالیک، شوهر نخست‌وزیر استونی یکی از شرکایی است که مالکیت شرکت «استارک لوجیستیکس» را در اختیار دارند. این شرکت که در زمینه حمل و نقل فعالیت می‌کند پس از آغاز جنگ در اوکراین به فعالیت‌های خود در روسیه ادامه داد.

نخست‌وزیر استونی در پی افشای تداوم فعالیت‌های «استارک لوجیستیکس» در روسیه در دفاع از خود گفت که هرگونه مبادله تجاری با روسیه باید تا زمانی که تهاجم این کشور به اوکراین ادامه دارد متوقف شود. او افزود که این شرکت طبق «قوانین و تحریم‌های وضع‌شده» تنها به یکی از مشتری‌های خود در روسیه کمک کرده است.

به گفته کایا کالاس این مشتری «استارک لوجیستیکس» یک شرکت ثبت‌شده در استونی است. شوهر نخست‌وزیر استونی نیز در واکنش به افشای ارتباط این شرکت با روسیه بابت وضعیت ایجاد شده و آسیب زدن به جایگاه همسرش عذرخواهی کرد.

آروو هالیک افزوده است که همسرش در جریان فعالیت‌های حرفه‌ای او نبوده است. علاوه بر احزاب مخالف دولت شماری از روزنامه‌های استونی نیز خواستار استعفای نخست‌وزیر این کشور شده‌اند.

کایا کالاس از سال ۲۰۲۱ به عنوان نخست‌وزیر استونی فعالیت می‌کند و در راس دولت ائتلافی این کشور قرار دارد. ائتلاف حاکم در استونی از ۱۰۱ کرسی پارلمان کنترل ۶۰ کرسی را در اختیار دارد.

311311

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا