عمومیکسب و کار برتر ایرانی

روند جدید بازیافت ضایعات آهن در صنعت

صنعت پیشرفته‌ی بازیافت آهن ضایعات

در مورد بازیافت آهن و صنعت پیشرفته‌ی آن چه میدانید؟ ضایعات را کجا بفروشیم؟ قراضه‌های آهن از مهم‌ترین ضایعات و زباله‌های قابل بازیافت است که فراوری مجدد آن فواید فراوانی برای کشور دارد. در این متن اطلاعات مهمی در مورد فراوری آهن ضایعات فراهم آورده‌ایم. خواندن این مطلب به خریدار ضایعات آهن و کسانی که مشتاق دانستن فواید و اهمیت صنعت بازیافت ضایعات آهن هستند، پیشنهاد می‌شود.

نکاتی در مورد صنعت بازیافت آهن

  • بازیافت میتواند تاثیرات منفی وارد شده به محیط را تا حدود زیادی کاهش دهد. امروزه صنعت بازیافت نه تنها در حال گسترش، بلکه درحال تحول نیز هست.
  • جالب است بدانید شرکت‌های بازیافت، هر ساله وظیفه‌ی دفع تقریبا ۲۶۰ میلیون تن زباله را برعهده دارند.
  • شرکت‌های بازیافتی به طور مداوم برای بهبود کارکرد و تکنیک‌های خود سرمایه گذاری می‌کنند.
  • استفاده از لیزر برای دسته‌بندی خودکار  آهن ضایعات، این پتانسیل را دارد که پس‌انداز زیادی در کارخانه‌های بازیافت ایجاد کند.
  • بکارگیری راه حل‌های پیشرفته، امکان بازیافت را به روشی بسیار ارزان‌تر و کارآمدتر فراهم میکند.
  • همواره افراد و مشاغل زیادی به بازیافت آهن‌آلات خود نیاز داشته و خواهند داشت.

بنابراین چه خوب که آهن قراضهی خود را به یک شرکت با تجربه بسپارید!

در دنیای مدرن ما، یقیناً هر هفته مقدار زیادی زباله تولید می‌شود. این وضعیت به نگرانی گروه‌های حامی محیط زیست که مشکلات مرتبط با زباله‌ها را پیگیری می‌کنند، دامن میزند. در سراسر جهان، مصرف کنندگان نسبت به گذشته زباله فلزی بیشتری تولید می‌کنند. خوشبختانه بازیافت می‌تواند تأثیر منفی این زباله‌ها را بر محیط زیست کاهش داده و امروزه صنعت بازیافت نه تنها درحال گسترش، بلکه در حال تحول نیز هست. این روند به دلیل سرمایه گذاری و نوآوری‌های صورت گرفته در صنعت زباله و بازیافت بسرعت رو به رشد است.

شرکت‌های بازیافتی صنعتی حدود ۱۱۶ میلیارد دلار را در آمریکا شامل می‌شوند. این شرکت‌ها مسئولیت دفع حدود ۲۶۰ میلیون تن زباله سالانه را بر عهده دارند. این مقدار بطور روزانه چیزی در حدود ۴٫۴ پوند زباله برای هر آمریکایی می‌شود. با این حجم، شرکت‌های بازیافت به فکر پشرفت فناوری خود جهت بهبود عملیات بازیافت هستند. این کار در صنعت بازیافت آهن ضایعات بخوبی نمود پیدا می‌کند. همچنین بازیافت، یک صنعت پایدار است که ضمن کمک به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، به رشد اقتصادی نیز کمک میکند.

صنعت بازیافت آهن آلات چگونه در حال گسترش است؟

شرکت‌های صنعت بازیافت به طور مداوم در حال سرمایه گذاری بر روی بهبود فرآیندها و تکنیک‌های خود هستند. امروزه،مراکز بازیافت آهن ضایعات از محققین دانشگاه‌ها و تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته کمک می‌گیرند. با این روش و با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته می‌توانیم آهن قراضه را به فولاد و آلومینیوم بازیافتی تبدیل کنیم. این باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه تولید کنندگان می‌شود، زیرا نیازی به استخراج سنگ آهن خام ندارند. بازیافت آهن ضایعات به سطح جدیدی رسیده است، تا جایی که می‌توان آهن آلات از جنس‌های مختلف را به طور خودکار دسته‌بندی کرد.

صنعت بازیافت ضایعات آهن در سطح جهانی

در ژاپن ، بازیافتِ اتومبیل الزامی است، بصورتی که قطعات قراضه‌ی خودرو معمولاً برای تولید آهن جمع آوری می‌شوند. در نتیجه،عناصر خاص موجود در  آهن قراضه‌ها ممکن است هدر رفته و به سودمندترین روش ممکن بازیافت نشوند. در ادامه مطالعه‌ای که در دانشگاه توهوکو انجام شد، محققان دریافتند که در صورت طبقه‌بندی قطعات قراضه اتومبیل در هشت سطح، میتوان میزان بازیافت آلیاژ را به بیش از ۹۷ درصد افزایش داد. این روش با کمک به شرکت‌های استیل سازی ژاپن و بازار بازیافت آهن قراضه، برای آنها معادل ۲۸۷ میلیون دلار صرفه‌جویی در مواد اولیه را به همراه داشت. این امر به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز منجر می‌شود، نکته‌ای که بر اهمیت صنعت بازیافت می‌افزاید.

محققان قطعات قراضه‌ی ماشین را دسته‌بندی کرده و به بررسی اینکه هر کدام به چه دردی میخورند، پرداختند. آن‌هادریافتند که این نوع فلزات بازیافتی برای ۹ نوع آلیاژ فولاد بسیار مناسب هستند. آنها فرآیندی را ایجاد کردند تا آهن قراضه در کوره‌های قوس الکتریکی ذوب شده و به محصولات فولادی جدید تبدیل شود. در طی این فرآیند، عناصر آلیاژی بازیافتی می‌توانند از یکدیگر جدا شده یا با یکدیگر استفاده شوند. انتظار می‌رود با این روش، فولادسازان ژاپنی بتوانند حداکثر تا ۱۵٫۲ درصد از هزینه‌ای را که برای آلیاژ خرج کرده‌اند، ذخیره کنند.

محققان این مطالعه اشاره کردند كه روش شناسایی آنها می‌تواند در سطح جهانی و سایر صنایع نیز به‌کار برده شود. ایده‌ی آنها همچنین به درک بهتر مفهوم “چرخه‌ی اقتصادی” کمک می‌کند. در این مورد بازیافت آهن آلات باعث می‌شود محصولات قراضه دارای طول عمر دنباله‌دار باشند. همچنین با این کار احتمال تأثیرات منفی زیست محیطی ناشی از آهن آلات به حداقل میرسد. محققان این مطالعه همچنین درصدد توسعه فناوری‌های جدید دسته‌بندی خودکار آهن ضایعات برای بازیافت هستند.

مثال‌هایی برای روشن‌تر شدن گستره فعالیت صنعت بازیافت

مثال اول

Tomra Systems، یک شرکت چند ملیتی در نروژ است که در زمینه تولید دستگاه‌های بازیافتی فعالیت میکند. این شرکت فناوری به نام تشخیص اشیاء با لیزر (laser object detection) را گسترش داد که با نام مختصر LOD شناخته می‌شود. این به معنای تکمیل سیستم‌های خودکار طبقه‌بندی ضایعات به شکل خودکاراست که می‌توانند آهن قراضه یا  آهن ضایعات را با کیفیت بالاتر تبدیل به آلیاژ کند.

LOD از اسکن لیزری برای فلزات آهنی وغیر آهنی که بوسیله کمبرند حمل کننده بسته شده‌اند استفاده می‌کند. سپس هر نوع شیء غیر فلزی مانند چوب، لوله های لاستیکی یا شیشه را شناسایی می‌کند. سپس، می‌توان آن‌ها را از مواد فلزای جدا کرد. این کار به روند انتقال آهن آلات کمک کرده و اطمینان حاصل میکند که مواد ناخواسته دربین آهن قراضه‌ها باقی نمانده است. همچنین انتظار می‌رود که LOD  به صنعت بازیافت حجم زیادی ازآهن قراضه‌های الکترونیکی  سرعت ببخشد. لذا با جدا کردن سیم و صفحه‌ی مدار از پلاستیک سیاه درنهایت مواد فلزی خالص‌تر و در نتیجه با ارزشتری خواهیم داشت.

پیش بینی می‌شود که فناوری LOD در بازار ایالات متحده از ارزش ویژه‌ای برخوردار باشد. اخیراً محدودیت‌هایی برای واردات فولاد و آلومینیوم به ایالات متحده توسط رئیس جمهور ترامپ اعمال شده است. به همین دلیل احتمالاً تولید داخلی و افزایش استفاده از آهن قراضه موجود در داخل کشور افزایش یابد.

مثال دوم

شرکت بازیافت Kuusakoski در فنلاند به روش جدیدی برای استخراج مس، تیتانیوم و نیوبیوم از هر دستگاه MRI که به پایان عمر مفید خود رسیده، دست یافته است. معمولاً انواع مختلف فلز دردستگاه‌های اسکنر قابل بازیافت هستند؛ این فلزها شامل مس، تیتانیوم-نیوبیوم و سیم‌های ابررسانا میشوند که برای تولید میدان مغناطیسی مورد نیازِ تجهیزات MRI مورد استفاده قرار میگیرند. در گذشته، سیم پیچ ابررسانا که هسته اصلی اسکنرهای MRI را تشکیل می‌دهد بوسیله‌ی هلیوم خنک نگهداشته می‌شد و تمامی اجزای تشکیل دهنده‌ی اسکنر برداشته می‌شدند. در روش جدیدی که شرکت Kuusakoski اجرا میکند، فقط بیرونی‌ترین ساختارهای سیم پیچ ابررسانا با برش لیزری برداشته می‌شود، نه کل سیم پیچ. این فرآیند به جداسازی سیم مسیِ سیم پیچ برای استفاده مجدد کمک می‌کند.

در اتریش، شرکت Redwave دارای تکنولوژی بنام Redwave XRF/C Compact است. این فناوری با استفاده از فناوری دسته‌بندی بوسیله‌ی فلورسانس اشعه ایکس می‌تواند هزینه ضایعات را کاهش دهد. اشعه ایکس عناصری را که با یکدیگر ترکیب شده‌اند، بصورت مجزا، تشخیص می‌دهد. سپس مواد طی دو مسیر متفاوت به حامل منتقل میشوند. هنگامیکه در آن‌جا جدا شدند‌، با مرتب سازی خودکار، آن‌ها را در اجزای مختلف فلزی قرار می‌دهند. این فناوری همچنین از الگوریتم‌های نرم افزاری پیشرفته‌ای برای تشخیص عناصر مرغوب و نامرغوب استفاده می‌کند. فناوری پرکاربردی در صنعت بازیافت آهن ضایعات که بسیار راهگشا بوده است.

مزایای استفاده از روش‌های جدید در صنعت بازیافت

مزایای اقتصادی

لیزر با استفاده از مرتب سازی خودکار آهن قراضه‌ها، صرفه‌جویی عظیمی در کارخانه‌های صنایع بازیافت در پی دارد. همچنین، در طولانی مدت، پتانسیل صرفه‌جویی کلان در اقتصاد آهن ضایعات را ایجاد می‌کند. شناسایی هر یک از اجزای فلزی درآهن قراضه می‌تواند از طبقه‌بندی و بازیافت صحیح‌تر اطمینان حاصل کند. این یعنی فلزات بیشتری برای تهیه محصولات جدید در دسترس است. همچنین کمک می‌کند تا هزینه‌های ساخت محصولات جدید کاهش یابد.

مزایای زیست محیطی

علاوه بر آن، مزایای محیط زیستی واضحی را ایجاد می‌کند. سالانه بیش از ۱۳۲ میلیون تن زباله جامد شهری در محل‌های دفن زباله دفع می‌شود. با این حال، این فقط ۳۵ درصد از ضایعات غیر آهنی و آهنی است که بازیافت می‌شوند. سرنوشت قراضه‌ای که به محل دفن زباله‌ها ختم می‌شود، خطرات جدی را برای محیط زیست (خاک، هوا و آب) به همراه دارد. خطراتی که به دلیل سموم موجود در آنها مانند جیوه و سرب است. اگر میزان بازیافت آهن ضایعات و دیگر انواع قراضه با این روش کاهش نیابد خطری جدی در کمین است.

جای تعجب نیست که در سراسر ایالات متحده، دولت به دنبال راه‌های خلاقانه‌ای برای بازیافت انواع زبالهها است.

دکمه بازگشت به بالا