استان ها

کاهش وزنی و ارزشی واردات کالا‌های اساسی در ۴ ماه نخست امسال

واردات ۱۴ قلم کالا‌های اساسی در ۴ ماه نخست امسال به ۷ میلیون و ۳۵۲ هزار تن و به ارزش بیش از ۴ میلیارد دلار رسید.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از گمرک ایران، میزان واردات ۱۴ قلم کالا‌های اساسی در ۴ ماه نخست امسال به ۷ میلیون و ۳۵۲ هزار تن و به ارزش ۴ میلیارد و ۷۶۳ میلیون دلار رسید.

این میزان کالا‌های اساسی وارداتی در این مدت که طی ۴ هزار و ۴۶۹ فقره اظهارنامه انجام گرفت به لحاظ وزن ۱.۵۷ درصد و از حیث ارزش ۶.۲۱ درصد کاهش داشته است.

این گزارش در خصوص بیشترین میزان کالا‌های اساسی وارداتی به کشور در ۴ ماه نخست امسال به لحاظ ارزش نیز می‌افزاید: در این مدت ذرت با یک میلیارد و ۲۹۷ میلیون دلار، روغن‌های خوراکی نیمه جامد، مایع و خام با یک میلیارد و ۲۲ میلیون دلار، انواع دانه‌های روغنی با ۷۰۷ میلیون دلار، برنج ۶۰۱ میلیون دلار و گندم با ۵۲۵ میلیون دلار، ۵ قلم اول واردات را در بین ۱۴ قلم کالا‌های اساسی وارداتی به خود اختصاص دادند.

بر اساس این گزارش پس از ۵ قلم اول کالا‌های اساسی وارداتی؛ جو، شکر خام، چای خشک، حبوبات، گوشت قرمز سرد سنگین، کنجاله سویا، گوشت قرمز سبک گرم، گوشت مرغ و تخم‌مرغ به ترتیب بیشترین میزان را به لحاظ ارزش دارا بودند.

این گزارش درباره بیشترین میزان افزایش از حیث ارزش بین ۱۴ قلم کالا‌های اساسی در ۴ ماه نخست امسال می‌افزاید: در این مدت بیشترین افزایش در بین کالا‌های اساسی وارداتی به گوشت قرمز سبک گرم و جو اختصاص داشت که به ترتیب ۴۱۱ و ۱۱۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا