علمی و پزشکیکسب و کار برتر ایرانی

بهترین روش های آموزش زبان آلمانی

10 روش طلایی برای یادگیری زبان آلمانی

شاید یادگیری زبان آلمانی در ابتدا کمی خشک و سخت به نظر برسد. برای همین مدت‌ها خرید کتاب زبان آلمانی را عقب انداخته‌اید؟ پس با ما همراه باشید تا با هم بهترین روش‌های یادگیری زبان آلمانی و نکات خرید کتاب زبان مناسب را مرور کنیم. خودتان خواهید دید که یادگیری زبان آلمانی چقدر می‌تواند لذت‌بخش و جالب باشد.

چرا می‌خواهید زبان آلمانی یاد بگیرید؟

پیش از آن که یادگیری زبان آلمانی را شروع کنید، بهتر است دلیل آن را مشخص کنید. دلیل شما برای یادگیری زبان آلمانی، نه تنها روی انگیزه‌تان برای ادامه دادن اثر می‌گذارد، بلکه روی برنامه‌ای که می‌خواهید بریزید و روشی که برای یادگیری انتخاب می‌کنید نیز اثر دارد.

 • قصد مهاجرت دارید؟
 • می‌خواهید به زبان آلمانی ادامه تحصیل بدهید؟
 • به زبان آلمانی علاقه‌مندید؟
 • با آلمانی زبان‌ها کار می‌کنید؟ یا قصد سفر دارید؟
 • می‌خواهید متون آلمانی را به زبان اصلی بخوانید و ترجمه کنید؟
 • می‌خواهید در یکی از آزمون های زبان آلمانی شرکت کنید؟
 • به فرهنگ، ادبیات یا فلسفه آلمان علاقه‌مندید؟
 • و…

هر کدام از این دلایل شاید شیوه متفاوتی برای مطالعه نیاز داشته باشد. هر چند اگر می‌خواهید از صفر شروع کنید مبنای یادگیری تقریباً یکسان است. بر اساس این که دلیل شما چیست، احتمالاً زمان‌بندی متفاوتی هم برای یادگیری دارید. پس از آن که هدفتان را دقیق مشخص کردید، برای خودتان یک زمان هم در نظر بگیرید. این کار کمک می‌کند منظم‌تر و باانگیزه‌تر عمل کنید.

یادگیری زبان آلمانی از صفر در 10 گام

اگر می‌خواهید یادگیری زبان آلمانی را از صفر شروع کنید، باید صبور باشید. در قدم‌های اول عجله نکنید. آرام شروع کنید و کم کم به سرعت و حجم یادگیری‌تان اضافه کنید. وقتی با زبان جدیدی مثل آلمانی روبه‌رو می‌شویم که تفاوت‌های زیادی با زبان ما دارد، یادگیری اصول اولیه کمی زمان نیاز دارد. اما بعد از مدت کوتاهی روی دور می‌افتید. کافیست نظم مطالعه کتاب آلمانی و تمرینتان را حفظ کنید.

1. با الفبا شروع کنید.

با یادگیری الفبا و حروف آلمانی شروع کنید. زبان آلمانی 26 حرف دارد که با زبان انگلیسی مشترک است، اما تعدادی حروف دیگر هم دارد که نوشتار و تلفظ متفاوتی دارند. در تصویر زیر می‌توانید همه حروف زبان آلمانی و تلفظ آن‌ها را مشاهده کنید. در زبان آلمانی آواها اهمیت زیادی دارند. اما خوشبختانه باقاعده هستند. بنابراین وقتی یادگیری زبان آلمانی را با حروف الفبا شروع می‌کنید، کارتان ساده‌تر می‌شود. دقت کنید که در زبان آلمانی نیز گاهی دو حرف کنار هم صدایی متفاوت از صدای تک تک آن‌ها دارد. پس یادگیری اصول این حروف را فراموش نکنید. زمانی که قاعده تلفظ حروف را یاد گرفتید، هر کلمه جدیدی را می‌توانید تلفظ کنید.

2. کلمات و عبارات ساده و پرکاربرد را یاد بگیرید.

پس از این که کاملاً به حروف الفبای آلمانی مسلط شدید، نوبت به پرکاربردترین کلمات در همه زبان‌ها می‌رسد:

 • سلام و احوال‌پرسی
 • بله و خیر
 • راه‌های تشکر و درخواست
 • روش‌های عذرخواهی
·         سلام  Tag / Servus / Hallo 
حال شما چطوره؟  Wie geht es Ihnen? 
بله / خیر  Ja / Nein  
لطفا  Bitte   
عذر میخواهم، ببخشید  Entschuldigen Sie  

اگر فقط همین عبارت‌ها را بلد باشید می‌توانید از پس یک گفتگوی خیلی کوتاه و ساده بربیایید. این عبارت‌ها ضروری‌ترین مکالمه‌های هر زبان هستند.

3. دایره لغاتتان را بزرگ کنید.

حالا وقت آن رسیده است که واژه‌های بیشتری یاد بگیرید. از واژه‌های ساده‌تر و پرکاربردتر استفاده کنید. به ویژه چیزهایی که در زندگی روزمره با آن‌ها سر و کار دارید. هر بار که چشمتان به چیزی خورد سعی کنید نام آن را به زبان آلمانی به یاد بیاورید. دقت کنید که همزمان نقش واژه‌ها را نیز یاد بگیرید. یعنی تشخیص بدهید هر کلمه اسم، فعل، صفت یا قید است. می‌توانید در لیست واژه‌هایتان تعدادی لغت خنده‌دار و جالب هم قرار دهید. سعی کنید یادگیری زبان آلمانی را تا جایی که می‌توانید به کاری سرگرم‌کننده تبدیل کنید.

4. شروع کنید به جمله ساختن.

پس از این که چند اسم و فعل یاد گرفتید، آن‌ها را با هم ترکیب کنید و جمله بسازید. منتظر نمانید تا یک لیست بلند از کلمات را یاد بگیرید. هر چه سریع‌تر جمله ساختن را شروع کنید. وقت آن رسیده است که کمی گرامر زبان آلمانی را یاد بگیرید و واژه‌ها را کنار هم بچینید. با ساختارهای زبان آلمانی آشنا شوید. در زبان آلمانی اصطلاحات زیادی نیز وجود دارد که یادگیری آن‌ها می‌تواند برایتان جالب باشد. اصطلاحات زبان آلمانی ریشه در زمینه فرهنگی و اجتماعی این کشور دارند. یادگیری این اصطلاحات می‌تواند زنگ تفریح شادی برایتان فراهم کند.

5. فعالیت‌های روزمره‌تان را به زبان آلمانی یاد بگیرید.

یاد بگیرید کارهایی را که در طول روز انجام می‌دهید به زبان آلمانی بگویید. به زبان آلمانی فکر کنید. لیست خریدتان را به زبان آلمانی بنویسید و حتی منوی گوشی موبایلتان را آلمانی کنید. اجازه بدهید زبان آلمانی در جریان زندگی روزمره شما وارد شود و جزئی از آن باشد. اگر عادت دارید اخبار بخوانید، خبرها را به زبان آلمانی دنبال کنید. یا اگر معمولاً موسیقی گوش می‌کنید موسیقی‌هایی با متن آلمانی انتخاب کنید و در زمان‌های استراحتتان گوش کنید. اجازه بدهید گوشتان با زبان آلمانی خو بگیرد.

6. فیلم و ویدئوهای کوتاه به زبان آلمانی ببینید.

به محض این که کمی در فهمیدن جمله‌ها پیشرفت کردید، دیدن فیلم‌های زبان آلمانی را شروع کنید. می‌توانید در قدم اول سراغ انیمیشن‌های خیلی ساده بروید که به زبان آلمانی ترجمه شده‌اند و همزمان زیرنویس فارسی یا انگلیسی نیز دارند. با این کار دست کم نیمی از لغت‌ها را متوجه می‌شوید. کمی که پیشرفت کردید فیلم‌ها یا انیمیشن‌های آلمانی یا را با زیرنویس ببینید. فراموش نکنید که مشاهده سریال های آلمانی نیز یک روش تاثیرگذار در یادگیری این زبان محسوب می‌شود. با هر ویدیویی که می‌بینید تعدادی واژه جدید یاد بگیرید. اما وسواس به خرج ندهید. لازم نیست تمام واژه‌های ویدیو را یاد بگیرید. این کار ممکن است خسته و دل‌زده‌تان کند.

7. به زبان آلمانی مطالعه کنید.

با در نظر گرفتن یک برنامه مطالعه به زبان آلمانی، مهارت خواندن را در خودتان بالا می‌برید. پس از این که به ساختارهای زبان آلمانی مسلط شدید و گرامر را تا حد قابل قبولی یاد گرفتید باید این مهارت را تقویت کنید. از داستان‌های ساده شروع کنید و بعد سراغ کتاب‌های داستان بروید. ژانر مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید تا برایتان سرگرم‌کننده هم باشد. همزمان با مطالعه به ساختارهای جدید و کاربرد واژه‌هایی که پیش از این آموخته‌اید دقت کنید. سراغ متن‌های جدید و به‌روز بروید.

8. به کلاس خصوصی زبان آلمانی بروید.

شاید برای یادگیری بهتر به کمک نیاز داشته باشید. یکی از بهترین روش‌ها این است که سراغ تدریس خصوصی زبان آلمانی بروید. با کمک یک معلم خصوصی کارآزموده هم سریع‌تر پیشرفت می‌کنید و هم خیال‌تان از بابت مسیری که برای یادگیری طی می‌کنید راحت است. در هر سنی که باشید، در کلاس‌های خصوصی زبان آلمانی با اساتید متنوع، هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری می‌توانید بر هر چهار مهارت صحبت کردن به زبان آلمانی، شنیدن، نوشتن و خواندن مسلط شوید. نگاهی به اساتید زبان آلمانی بیندازید و کلاستان را رزرو کنید.

9. از وبسایت، اپلیکیشن و نرم افزارهای آموزش زبان آلمانی استفاده کنید.

در کنار تمرین‌ها و کلاس می‌توانید از وب سایتهای یادگیری زبان آلمانی، اپلیکیشن ها و یا نرم افزارهای یادگیری زبان آلمانی استفاده کنید. چند مورد از اپلیکیشن‌هایی که منابع یا ساختار خوبی برای یادگیری زبان آلمانی دارند عبارتند از:

    FluentU

    Memrise

    Duolingo

    DROPS

یک مزیت دیگر اپلیکیشن‌های زبان آلمانی این است که می‌توانید آن‌ها را تنظیم کنید تا در زمان مشخصی از روز به شما یادآوری کنند که باید درس‌های زبانتان را مرور کنید.

10. با آلمانی زبان ها صحبت کنید.

در آخرین قدم برای یادگیری زبان آلمانی خوب است که سراغ آلمانی زبان‌ها بروید. حتماً می‌توانید کسانی را پیدا کنید که هر از چندی با هم گپ بزنید و مهارت مکالمه‌تان را تقویت کنید. اپلیکیشن hellotalk هم این امکان را برای شما فراهم می‌کند که با کسانی چت یا صحبت کنید که زبان مادری‌شان آلمانی است.

 سخن پایانی

همه گام‌هایی که در بالا گفته شد، زمانی اثرگذار است که پیوسته و با برنامه منظم انجام شوند. پس در اولین فرصت یک برنامه برای یادگیری زبان آلمانی بریزید و آن را به دیوار اتاقتان بچسبانید. هر روز که طبق برنامه پیش می‌روید روی تقویمتان تیک بزنید و به خودتان جایزه بدهید. سعی کنید انگیزه‌تان را با روش‌هایی که برای شما مناسب است بالا نگه دارید. زبان آلمانی یکی از غنی‌ترین زبان‌های اروپاست که بسیاری از فیلسوفان بزرگ دنیا، مثل نیچه، هایدگر، هگل و کانت به این زبان نوشته‌اند. بنابراین وقت را هدر ندهید و هر چه زودتر شروع کنید.

دکمه بازگشت به بالا