عمومی

تنش آبی در شهرستان جم نزدیک است/ لزوم حل مشکلات تا قبل از تابستان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان ها: استان بوشهر با کمبود منابع آبی مواجه است و حدود 90 درصد مصرف آب در این استان از طریق فارس، کهگیلویه و استان انجام می شود. بویر احمد پیشنهاد می شود.

این وابستگی باعث شده است که ساکنان استان بوشهر در فصل گرم سال با مشکلات عدیده ای در حوزه آبی مواجه شوند و در برخی مناطق این مشکلات بیشتر است.

به دنبال توسعه صنایع جنوب استان بوشهر از جمله شهرستان جم و برداشت بی رویه منابع موجود، تامین آب در این مناطق با چالش های جدی تری مواجه شده و مردم با مشکلات بیشتری مواجه هستند.

شهرستان جم میزبان صنعت بزرگ گاز است و بخش قابل توجهی از گاز کشور به این شهر تامین می شود، اما تنها مصائب این صنایع بر دوش شهرستان جم افتاده و مردم از مزایای آن بی بهره هستند.

در حالی که در همه جای دنیا صنایع راه را برای توسعه و پیشرفت یک منطقه هموار می کنند، صنایع استان بوشهر بیشترین تاثیرات را داشته اند و با همه درآمدهای هنگفتی که دارند چیزی به میزبان داده نمی شود.

یکی از مهمترین معایب صنعت در شهرستان جم تخریب محیط زیست و تخریب منابع آب زیرزمینی و همچنین فشار بیش از حد به منابع آبی است که مردم را برای تامین آب متحمل شده است.

با وجود برنامه ریزی برای احداث آب شیرین کن و احداث خط انتقال آب از آب شیرین کن سیراف نزدیک دریا در شهر جم هنوز آب به مردم نرسیده است.

وعده های متعددی از سوی مسئولان استان بوشهر و همچنین وزارت نفت و صنایع مستقر در جنوب استان بوشهر برای تکمیل این پروژه مهم داده شده که تاکنون هیچ کدام محقق نشده است.

آب مهمترین مسئله در انسداد است

فرماندار جامی در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار داشت: یکی از مشکلات و چالش های جدی شهرستان جامی مربوط به تامین آب شرب است و مردم در این زمینه با مشکلات جدی مواجه هستند.

سید محمد احمدپور رفع مشکلات آب جم را ضروری دانست و تاکید کرد: آب مهمترین موضوع شهرستان جم است و با توجه به خشکسالی سال های اخیر مشکلاتی در تامین آب جم وجود دارد.

وی افزود: فرسودگی شبکه و خطوط انتقال آب و تامین هزینه های سنگین بهره برداری و نگهداری از مشکلات حوضه آب جم است.

تنش آبی در شهر جیمی اجتناب ناپذیر است / نیاز به حل مشکلات قبل از تابستان

آب جم – سراف 5000 میلیارد ریال نیاز است

رئیس شرکت آبفای استان بوشهر با اشاره به بررسی مشکلات حوزه آبی شهرستان جم و راهکارهای گذر تابستان گفت: تامین آب شهر جم نیازمند ویژه است. توجه به دلیل تکیه تنها به منابع آب زیرزمینی. .

ابوالحسن عالی گفت: یکی از پروژه های بزرگ این شرکت است آبفا طرح تامین آب سیراف – جم است که برای تکمیل آن حدود پنج هزار میلیارد ریال وام نیاز است و با اعطای وام های لازم امیدواریم این پروژه در موعد مقرر به بهره برداری برسد.

ارتقای پایداری در تامین آب زیرزمینی

رئیس شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر مشکل اصلی این پروژه را تکمیل خط انتقال برق ارزیابی کرد و گفت: باید جم ویژه ای برای اجرای طرح های آبرسانی در شهر جم دیده شود.

وی افزود: در پی خشکسالی اخیر و برای جلوگیری از تنش آبی در این شهرستان، اقدامات لازم برای گذراندن تابستان با حداقل مشکلات در مجموعه انجام شد. آبفا تصور می شود افراد بیشتری باید در مدیریت مصرف مشارکت داشته باشند.

نفتی ها باید مسئولانه عمل کنند

عالی با اشاره به مهاجرپذیری شهرستان جم گفت: برای پایداری تامین آب از چشمه های زیرزمینی رینگ و کف حفر کنید. شکستگی 15 حلقه چاه و تجهیز 20 حلقه چاه با برآورد اولیه حدود 200 میلیارد ریال در دستور کار قرار دارد. البته تحقق آن منوط به تامین اعتبار لازم خواهد بود

وی با بیان اینکه شرکت های نفتی مستقر در این شهرستان باید متناسب با وظایف اجتماعی خود در تامین آب کمک کنند، گفت: باید از همه راهکارها برای رفع مشکلات آبرسانی شهرستان جم استفاده شود.

دکمه بازگشت به بالا