اجتماعی

یک سال زمان را در بخش مسکن از دست دادیم

رئیس کانون انبوه سازان استان تهران گفت: در یک سال و سه ماه گذشته در طرح نهضت ملی مسکن با نوعی اتلاف وقت مواجه بودیم. پیشنهادهای سازندگان برای تامین مالی این پروژه نیز نادیده گرفته شد و نتوانستیم با مسئولان بنشینیم و صحبت کنیم.

ایرج رهبر در گفت وگو با باراناخبر، اظهار کرد: در هر وزارتخانه ای البته وقتی وزیری سر کار می آید باید طبق قوانین مصوب و وظایفی که دولت بر عهده او گذاشته است، برنامه اجرایی ارائه کند. انتظار می رود از نظر کارشناسان نیز استفاده شود. اما متاسفانه در یک سال اخیر نه برنامه ریزی زیادی برای اجرای طرح افزایش تولید و عرضه مسکن در این وزارتخانه صورت گرفته و نه از نظرات کارشناسان استفاده شده است.

آنها به صنعت ساخت و ساز چین و ترکیه اعتقاد داشتند

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی برای تدوین برنامه زمان زیادی برد. پس از تصویب قانون تولید و عرضه مسکن در کرجیم در مرداد 1400 با هدف ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، مدت زیادی طول کشید تا وزارت راه و شهرسازی تیم رهبری خود را بشناسد. مدتی گذشت گفتند سالی یک میلیون خانه نمی توانیم بسازیم و چهار سال دیگر چهار میلیون واحد می سازیم. پس از حدود یک سال آنها اعلام کردند که به مردم زمین می دهند تا خانه های ییلاقی خود را بسازند. در حالی که زمین کافی برای این ایده جدید وجود ندارد.

رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران خاطرنشان کرد: وزیر راه و شهرسازی اعتقاد شدیدی به استفاده از نیروهای خارجی در حوزه مسکن داشت و گفت باید از فعالان صنعت ساختمان در چین و ترکیه کمک بگیریم. در حالی که قوه مجریه در داخل کشور وجود دارد و فقط دولت باید حمایت کند و شرایط را تسهیل کند.

رهبری کمبود منابع مالی را مهم ترین پاشنه آشیل نهضت ملی مسکن عنوان کرد و گفت: مشخص بود که صف متقاضیان قابل شمارش نیست. سیستم بانکی منابع زیادی را برای این طرح اختصاص نداده است. در این شرایط انبوه سازان اعلام کردند که آمادگی دارند سرمایه و توان فنی را برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن اختصاص دهند، اما به پیشنهادات توجهی نشد. نمی دانیم توصیه های نادرستی به مسئولان وزارتخانه شده یا موضوع دیگری بوده است.

وی با اشاره به افزایش قیمت نهاده های ساختمانی یادآور شد: طی دو سال گذشته که طرح ملی مسکن کلید خورد و سپس با نهضت ملی مسکن ادغام شد، به دلیل تاخیر در اجرا، قیمت نهاده های ساخت و ساز افزایش یافت. بالغ میلگرد از کیلویی 4000 تومان به 20000 رسید در حالی که سیمان کیسه ای 17000 تومان به بالای 50000 رسید و اخیرا به 70000 تومان رسیده است.

رئیس کانون انبوه سازان استان تهران تصریح کرد: باید با وزارت حراست تعامل صورت می گرفت تا قیمت مصالح ساختمانی با ثبات نسبی منطقی همراه شود. بحث کارت مصالح ساختمانی برای سازندگان یا خرید مستقیم از کارخانه ها مطرح شد که هیچ کدام شکل اجرایی به خود نگرفت. در عوض، مواد وارد بازار سهام شد. ماهیت بورس سودآوری است و در این فرآیند قیمت مصالح ساختمانی افزایش می یابد.

به گفته رئیس، کارخانه‌هایی که نهاده‌های ساختمانی تولید می‌کنند انرژی رایگان دریافت می‌کنند و برای این کار باید مصالح را با قیمت مناسب در اختیار بخش ساختمانی قرار دهند. این انرژی که استفاده می کنند برای همه مردم است و باید به تامین مسکن نیازمندان کمک کنند.

وی با بیان اینکه امیدواریم هرکسی که مسئولیت وزارت راه و شهرسازی را برعهده می گیرد به رفع موانع تولید مسکن اهتمام داشته باشد، تاکید کرد: نمی توان یک بار با مسئولان پای میز نشست و درباره مشکلات صحبت کرد. . بیش از یک سال از دست دادیم. امیدواریم با آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی کارها به خوبی پیش برود.

بنابراین گزارش، دیروز یکم دی ماه 1401 سجید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور با استعفای رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی به دلیل تشدید بیماری وزیر، موافقت با و شهریار افندی زاده به عنوان سرپرست وزیر منصوب شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا