اجتماعی

چرا ورزش‌کردن آی‌کیو را تقویت می‌کند؟

ما فکر می کنیم که بدن هیچ ربطی به مغز ندارد، اما هر روز بیشتر و بیشتر آشکار می شود که این فرضیه اشتباه است. طبق مطالعات انجام شده، ورزش بدنی یکی از بهترین راه ها برای تقویت هوش و حفظ آن در دوران پیری است.

به گزارش باراناخبر، فرادید او نوشت: «اگر می‌خواهید ضریب هوشی خود را بهبود ببخشید، باید ورزش کنید. اما چگونه ورزش عضلات به قدرت مغز کمک می کند؟ ما فکر می کنیم که بدن هیچ ربطی به مغز ندارد، اما هر روز بیشتر و بیشتر آشکار می شود که این فرضیه اشتباه است. طبق مطالعات انجام شده، ورزش بدنی یکی از بهترین راه ها برای تقویت هوش و حفظ آن در دوران پیری است.

مطالعه‌ای که در آلمان انجام شد نشان داد که افراد مسن‌تری که ورزش‌های سبک مانند باغبانی انجام می‌دهند، 50 درصد کمتر در معرض زوال شناختی در سنین بالا هستند.

آزمایش دیگری نشان داد که سالمندانی که در طول هفته چند دقیقه پیاده روی آهسته داشتند، در آزمون های توجه و حافظه نمره بهتری کسب کردند. اما این تنها سالمندان نیستند که از چنین ورزش هایی سود می برند. کودکانی که پیاده به مدرسه می روند تمرکز بیشتری دارند و در آزمون ها نمره بهتری نسبت به همکلاسی های خود که با ماشین به مدرسه می روند، دارند.

یک دلیل این است که ورزش جریان خون (و البته اکسیژن رسانی) به مغز را بهبود می بخشد که انرژی بیشتری برای تفکر فراهم می کند.

دلیل دیگر ممکن است این باشد که ورزش باعث رشد سلول‌های عصبی و احتمالاً ترشح برخی انتقال‌دهنده‌های عصبی و هورمون‌های رشد می‌شود که برای سلامت کلی مغز ضروری هستند. “همه این موارد منجر به تمرکز و حافظه بهتر می شود.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا