فرهنگ و هنر

پیشنهادهای رییس فرهنگستان هنر برای بهبود وضعیت هنر

فرهنگستان هنر در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه طی مکاتبه با ریاست جمهوری، شورای اسلامی و شورای سنجش کفایت، پیشنهاداتی را برای ارتقای وضعیت حوزه هنری ارائه کرد.

به گزارش باراناخبر، بهمن نامورطلق رئیس این فرهنگستان با بیان اینکه در آستانه تدوین و ابلاغ برنامه هفتم توسعه هستیم و این یک فرصت ویژه است، گفت: فرهنگستان هنر پیشنهادات خود را ارائه خواهد کرد که مورد بحث و بررسی قرار گرفته و مورد استقبال قرار گرفته است. اندیشمندان و گروه‌های تخصصی هنری، در نامه‌های جداگانه‌ای به ریاست جمهوری، شورای اسلامی و شورای کفایت نظام خواستار تجدیدنظر در سهم فرهنگ و هنر در برنامه هفتم توسعه شدند.

رئیس فرهنگستان هنر در این زمینه توضیح داد: قوانین برنامه توسعه از مهم ترین قوانین بالادستی کشور است که برنامه ها و سازوکارهایی را برای تحقق اهداف نظام در افق پنج ساله مشخص می کند و فرصت های ویژه ای برای آن در نظر گرفته می شود. پیشرفت و ارتقاء در بخشهای مختلف جامعه و کشور». برنامه هفتم نیز از این قاعده مستثنی نیست. یعنی فرصتی تکرار نشدنی برای پیشرفت کشور است و بی توجهی هر بخشی از جامعه می تواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد.

وی در همین زمینه ادامه داد: فرهنگ هنر در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه با مکاتبه با ریاست جمهوری، شورای اسلامی و مجمع تشخیص کفایت، پیشنهاداتی را برای حوزه هنری ارائه کرده است. برای رسیدن به این پیشنهادات، جلسات مفصلی با گروه های تخصصی داخلی فرهنگستان و همچنین کارشناسان خارج از فرهنگستان برگزار کردیم و در نهایت به این خلاصه و پیشنهاداتی رسیدیم که به دولت، مجلس و مناسبت ارسال شد. شورای تشخیص امروز

توجه در حوزه هنر برای رشد 50 درصدی.

بهمن نامورطلق در ادامه به تشریح این موضوع پرداخت و افزود: در این پیشنهادات خواستار توجه ویژه به حوزه هنر برای افزایش 50 درصدی در کشور شده ایم و همچنین درخواست کرده ایم که بندهای موثری که در گذشته بوده است. برنامه ها و نبوده اند . اعمال درخواست و توانایی اجرا در برنامه هفتم; یعنی نکات قبلی را ذکر کردیم و به طور مشخص با یک برنامه کمی و کیفی افزایش 50 درصدی را می خواستیم که به نظر ما اگر به این پیشنهادات توجه شود این افزایش 50 درصدی محقق خواهد شد و با اجرا در برنامه هفتم توسعه این اتفاق خواهد افتاد. برای هنر کشور فوق العاده است.”

برنامه های توسعه فرصتی است که یک بار در زندگی می آید و نباید از دست داد

وی با بیان اینکه مرحله کنونی مرحله بسیار حساسی برای هنر است، خاطرنشان کرد: هنر یکی از محورهای مهم و محرک در عرصه توسعه در دنیای کنونی است. توسعه موضوعی چندوجهی، چند بعدی و چند وجهی و یکی از ابعاد توسعه «فرهنگ و هنر» هر کشوری است. اگر درک تک بعدی از توسعه داشته باشیم، دیگر توسعه نیست و در گذشته رشد نامیده می شد. در اصل رشد تک بعدی، کمی و مقطعی است. ما در مقطع حساسی هستیم. هر برنامه توسعه‌ای در واقع فرصتی است که یک بار در زندگی می‌آید که اگر آن را از دست بدهیم در آینده پشیمان خواهیم شد.”

توسعه پایدار مستلزم توجه همه جانبه به همه ابعاد است

رئیس فرهنگستان هنر در این زمینه توضیحات بیشتری ارائه کرد و گفت: توسعه اساساً پایدار است و توسعه پایدار تعبیر و ویرایش جدیدی از توسعه است که در آن بر عناصر مختلف تأکید شده است. به خصوص اگر در رشد تاکید بر اقتصاد بود، در توسعه تاکید بر جامعه و محیط زیست است. اما امروزه در کنار مسائل اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی، مسائل فرهنگی بیش از گذشته مطرح شده است. بنابراین اگر این برنامه هفتم توسعه دارای ابعاد مهم اجتماعی، اقلیمی، زیست محیطی و فرهنگی نباشد، اولاً توسعه محسوب نمی شود و ثانیاً بسیار ناقص است و راه به جایی نمی برد. بنابراین اگر در برنامه های توسعه به فرهنگ و هنر اهمیت داده نشود، این طرح ها ناقص خواهند بود.

عصر حاضر عصر صنایع خلاق است

نامورطلق عصر امروز را عصر خلاقیت دانست و در این زمینه یادآور شد: اکنون در عصری به نام عصر خلاقیت زندگی می کنیم و تاکید داریم که در این دوران باید به هنر توجه ویژه شود. در این دوره صنایع خلاق، اقتصاد خلاق و شرکت‌های خلاق پیشتاز هستند و خلاقیت به عنوان یک اصل اساسی برای توسعه شناخته می‌شود و وقتی از صنایع خلاق صحبت می‌کنیم، تقریباً همه آنها دارای شأن هنری هستند. این بدان معناست که ما در عصر نرم افزارهای انسانی زندگی می کنیم که نقش هنر بیش از هر دوره دیگری در تاریخ مهم و برجسته شده است و بنابراین باید این نقش مهم و برجسته را در برنامه ریزی دید.

تلاش فرهنگستان هنر برای کشف نقش و جایگاه هنر

عضو دائمی فرهنگستان هنر درباره نقش محرکه فرهنگ و هنر در توسعه کشور در این زمینه اظهار کرد: متاسفانه در اکثر برنامه های توسعه ای حوزه هنر مغفول مانده است. تلاش حوزه هنری به عنوان یک نهاد سیاستگذار، کشف جایگاه و نقش هنر در برنامه توسعه و تبیین و یادآوری این نقش مهم به برنامه ریزان است. اکثر مدیران و برنامه ریزان ما به توسعه نگاه تک بعدی دارند و بیشتر بر عناصر اقتصادی و شاید تا حدی بر عناصر اجتماعی تاکید دارند، اما به سایر عناصر توسعه مانند هنر توجه چندانی نداشته اند. تلاش ما این است که بگوییم توسعه بدون در نظر گرفتن فرهنگ و هنر ناقص است و نمی تواند به اهداف خود برسد.

هنر باعث ایجاد شغل و پاداش می شود

بهمن نامورطلق به موضوع اشتغال زایی و ارزآوری هنری پرداخت و در این زمینه توضیح داد: هنر از دو جهت می تواند نقش تعیین کننده ای در بحث توسعه داشته باشد که اغلب نادیده گرفته می شود. اولاً اگر هنر در کشور و جهان توسعه پیدا کند، بخش بزرگی از کشور توسعه می یابد. یعنی با توجه به اشتغال چندین میلیون نفر در رشته های مختلف و متنوع هنری مانند سینما، تئاتر، صنایع دستی، هنرهای تجسمی، توسعه این بخش توسعه بخش بزرگی از کشور است و اگر بتوانیم توسعه پیدا کنیم. این بخش در واقع بخش مهمی از جامعه است، توسعه یافته است، اما نقش دیگری که می تواند ایفا کند این است که اساساً فرهنگ و هنر نقش محرکی در توسعه سایر بخش ها دارد. یعنی اگر نتوانید آن توسعه را توجیه کنید و با زبان هنری و فرهنگی ذینفعان این بخش را قانع کنید، در توسعه اقتصادی موفق نخواهید شد. اگر حتی در بخش‌های غیرفرهنگی هم نتوانید متقاعد کنید، این توسعه به درستی و به‌درستی اتفاق نمی‌افتد».

گردش مالی شرکت های فرهنگی و هنری بیشتر از صنعت نفت و خودرو است

وی به جایگاه هنر در برنامه توسعه پرداخت و افزود: متأسفانه هنر کشور در این برنامه ها جایگاه شایسته خود را نداشته است و امیدواریم در برنامه هفتم توسعه به جایگاه خوبی برسد. اگر بخواهیم فرهنگ خود را صادر کنیم و در ازای صادرات فرهنگ ارز کسب کنیم و هویت و زیبایی شناسی خود را در داخل و خارج ارتقا دهیم، باید به فرهنگ توجه کنیم. فرهنگ ما با صادرات نفت تکثیر نمی شود، بلکه با صادرات فیلم یا موسیقی یا انیمیشن هایی که رشد زیادی داشته اند، می توانیم هویت خود را توزیع و عمومی کنیم و برای آن ارز کسب کنیم. ما حوزه هنر را جدی نگرفته‌ایم و با توجه به منابع و ظرفیت‌هایی که کشورمان برای آفرینش‌های هنری دارد، باید از هنر بیشتر از صادرات نفت استفاده می‌کردیم. امروزه صنایع فیلم هالیوود و بالیوود و گروه های موسیقی کانتری درآمد کسب می کنند و افکار و زیبایی شناسی خود را صادر می کنند. در حال حاضر گردش مالی برخی شرکت های هنری و فرهنگی بسیار بیشتر از گردش مالی شرکت های نفت و خودرو است.

بی توجهی به هنر باعث تغییر سبک زندگی و هویت ایرانی-اسلامی می شود

رئیس فرهنگستان هنر گسترش اندیشه و سبک زندگی و تغییر هویت ملی و میهنی را ناشی از غفلت از فرهنگ و هنر دانست و در این زمینه گفت: بی توجهی به هنر موجب تحول در جامعه ایرانی می شود. سبک زندگی و هویت اسلامی . ما کشوری با فرهنگ غنی و کهن داریم، باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کنیم. این امر مستلزم هوشمندی برنامه نویسان برای استفاده از این فرصت است. به همین دلیل تاکید می کنیم جدا از اینکه زیبایی شناسی ما منتشر نمی شود، زیبایی شناسی دیگران با ما منتشر می شود و سبک زندگی ما را تغییر می دهد. به جای اینکه سرمایه گذاری های خود را همیشه در بخش هایی متمرکز کنیم که دائماً ضرر می کنند، باید در حوزه فرهنگ و هنر نیز سرمایه گذاری کنیم، در این صورت سبک زندگی خود را در داخل ترویج و به خارج از ایران صادر می کنیم و اشتغال و درآمد ایجاد می کنیم. هنر با مردم معنا پیدا می کند و با پیشرفت تکنولوژی، حضور هنرمند نیز لازم است.

ما نیاز به برنامه ریزی در حوزه هنر با نگاه جهانی داریم

وی هنر را یکی از عوامل محرک توسعه در عرصه جهانی دانست که باید از منظر جهانی به آن نگاه کرد و در این زمینه گفت: در حال حاضر در دنیایی زندگی می کنیم که مسائل دولت ها و ملت ها مطرح است. در هم تنیده شده است. در برنامه های توسعه باید به این تعامل جهانی توجه کرد و طیف وسیعی از مخاطبان داخلی و خارجی را در برنامه ها در نظر گرفت. مثلاً در حوزه فرش، اگر امروز با رکود روبه‌رو هستیم، به این دلیل است که در بحث‌های زیبایی‌شناسی فرش به تغییراتی که در خارج از مرزها و در سبک زندگی خارجی‌ها رخ داده، توجه نکرده‌ایم. بنابراین صادرات فرش ایران با رکود مواجه شد و کشورهایی که فرش نداشتند گوی سبقت را ربودند. پس در برنامه ریزی علاوه بر نگاه داخلی، باید به مخاطب جهانی هم نگاه کنیم. به هر حال هنر را می توان برای ما یک مزیت نسبی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا دانست. چون هم تجربه و هم سابقه هنر خود را داریم و هم نیروی انسانی بسیار خوبی برای این کار داریم و حیف است از این موهبت ها استفاده نشود و با این همه ظرفیت و استعداد کشورمان در تنگنا گرفتار شود. توسعه هنری یا عدم توسعه پایدار.

برنامه هفتم توسعه فرصتی فوق العاده برای احیای زیرساخت های هنری کشور است

رئیس فرهنگستان هنر در پایان سخنان خود استفاده از برنامه هفتم توسعه را برای رفع معوقات در عرصه هنر ضروری دانست و همچنین احیای زیرساخت های هنری کشور را فرصتی فوق العاده ارزیابی کرد و در وی در این زمینه تاکید کرد: نگاه شایسته به هنر در برنامه هفتم توسعه علاوه بر جبران برخی موانع در عرصه هنر، ما را به آینده ای برتر و توسعه پایدار سوق خواهد داد. اگر این فرصت را از دست بدهیم، در آینده شکاف ها بیشتر و جبران ناپذیر خواهد شد. البته با توزیع عادلانه اشیاء در کشور و احیای زیرساخت های فرهنگ و هنر، علاوه بر شکوفایی فرهنگ و هنر کشور، شاهد بخشی قوی، سودمند و پیش برنده در عرصه توسعه نیز خواهیم بود. . در سایر زمینه های تولید، تحقیق و آموزش.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا