بین الملل

پلیس فرانسوی به «قتل شبه‌عمد» متهم شد/ماکرون معترضان را دعوت به آرامش کرد

در پی کشیده شدن تظاهرات به قتل یک نوجوان به دست پلیس در فرانسه به شب سوم، امانوئل ماکرون امروز (پنجشنبه) معترضان را دعوت به آرامش کرد. همچنین دادستانی فرانسه تحقیقاتی را درباره این افسر پلیس با اتهام قتل شبه‌عمد آغاز کرد.

به گزارش باراناخبر، به نقل از خبرگزاری الجزیره، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در پیام خود گفت: واضح است که احساساتی که با مرگ یک مرد جوان به وجود می‌آید، نیاز به تفکر و آرامش دارد، و این چیزی است که دولت مدام خواستار آن بوده است… در ساعات اخیر با صحنه‌های خشونت‌آمیزی در ایستگاه‌های پلیس و همچنین مدارس و شهرداری‌ها مواجه بوده‌ایم. این (خشونت) به‌هیچ‌وجه توجیه‌پذیر نیست.

امشب برای سومین شب متوالی و در منطقه نانتر در حومه پاریس تظاهرات برپا شد. برخی از معترضان در مقابل ساختمان اداری اصلی در نانتر شروع به پرتاب اشیایی به‌سوی نیروهای پلیس کردند و برخی هم ماشین‌ها را به آتش کشیدند. نیروهای امنیتی سپس با پرتاب گاز اشک‌آور تظاهرات را متفرق کردند.

ژرالد دارمنین، وزیر کشور فرانسه اعلام کرد که در دومین شب ناآرامی‌های ناشی از قتل این شهروند فرانسوی که تبار مراکشی و الجزایری دارد، ۱۸۰ تن بازداشت شدند.

این مقام فرانسوی هم چنین اعلام کرد که پلیس فرانسه امشب ۴۰ هزار نیروی خود را برای کنترل تظاهرات در شهرهای سرتاسر فرانسه مستقر خواهد کرد.

دارمنین گفت: دولت باید در پاسخ خود قاطعانه عمل کند. امشب ۴۰ هزار پلیس بسیج خواهند شد، از جمله ۵۰۰۰ پلیس در منطقه پاریس.

یک دادستان فرانسوی با بیان اینکه افسر پلیسی که به این نوجوان شلیک کرده، به اتهام «قتل شبه‌عمد» مورد بازجویی قرار خواهد گرفت، گفت: با توجه به وضعیت فعلی تحقیقات، مامور مذکور شرایط قانونی برای استفاده از سلاح را رعایت نکرده است.

به گفته دادستانی، این جوان ۱۷ ساله صبح روز سه‌شنبه با دو سرنشین در نانتر با سرعت زیاد در حال رانندگی بود و از خط اتوبوس عبور کرده بود. اولین تلاش دو افسر پلیس با موتور برای متوقف کردن او در چراغ راهنمایی ناکام ماند.

دفتر دادستانی عمومی گفت که این نوجوان از چراغ قرمز عبور کرده و در پیاده‌رو به رانندگی و فرار ادامه داد. زمانی که مأموران کمی بعد او را متوقف کردند، هر دو اسلحه خود را در راستای درهای خودرو به سمت این نوجوان نشانه رفته و از او خواستند موتور خودرو را خاموش کند.

در این بیانیه آمده است که وقتی مظنون به طور ناگهانی شروع به رانندگی کرد، یکی از افسران تیراندازی کرد.

پلیسی که به نائل. م، جوان ۱۷ ساله در منطقه نانتر در غرب پاریس شلیک کرده و جان او را گرفته، پیش‌تر مدعی شده بود که این نوجوان قصد زیر گرفتن آن‌ها را بعد از متوقف کردن خودرو داشته است. اما ویدیوی منتشر شده از حادثه روز سه‌شنبه نشان می‌دهد دو پلیس در حالی که به پنجره خودرو مقتول نزدیک می‌شوند، کلت کمری خود را به سمت راننده نشانه گرفته و با حرکت خودرو، یکی از آن‌ها اقدام به شلیک می‌کند. این ویدیو نشان می‌دهد که خودرو مقتول کمی پس از حرکت، به یک پست در نزدیکی محل حادثه برخورد کرده و متوقف شده است.

در تظاهرات امروز در نانتر، شرکت‌کنندگان از معافیت پلیس فرانسه در برابر مجازات و عدم اصلاح روند اجرای قانون در فرانسه انتقاد کردند؛ کشوری که موجی از شورش و اعتراض به رفتار پلیس را تجربه کرده است.

یکی از همسایگان خانواده مقتول در این راهپیمایی به خبرنگار رویترز گفت: ما از مقامات قضایی می‌خواهیم کار خود را انجام دهند، در غیر این صورت ما به روش خودمان انجامش خواهیم داد.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا