اقتصادی

تفاهمات تهران – پکن در گفت‌وگوی یک‌ساعته رؤسای جمهور ایران و چین

رؤسای جمهور ایران و چین در گفت‌وگوی تلفنی یک ساعته، تحولات مهم بین‌المللی و منطقه‌ای را بررسی و بر تقویت بیش از پیش همکاری‌های دوجانبه تاکید کردند.

به گزارش باراناخبر، سیدابراهیم رئیسی بعدازظهر جمعه (18 مرداد) در گفت و گوی تلفنی با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، دخالت آمریکا در امور داخلی کشورها را ادامه سیاست مخرب یکجانبه گرایی این کشور دانست که پیش از این تبدیل شده است. تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی است

رئیس جمهور احترام به حاکمیت ملی و حفظ تمامیت ارضی کشورها را از اصول اساسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست و در این زمینه حمایت از سیاست چین واحد را سیاست نهایی و اصولی برشمرد. جمهوری اسلامی ایران

با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه جانبه روابط با چین بدون توجه به تحولات بین المللی، همکاری های مستقل مبتنی بر منافع ملی کشورهای مستقل، الگوی حاکمیتی مناسب در سطح منطقه و بین المللی است و بر ضرورت عدالت و عدالت تاکید کرد. حاکمیت انصاف در نظم بین المللی در حال ظهور، هرگونه تلاش آمریکا برای تکرار مدل جنگ سرد در جهان را نشانه ضعف و زوال آن می دانست.

وی در پاسخ به ارزیابی رئیس جمهور چین از سیاست توسعه روابط و همکاری های جمهوری اسلامی ایران و همسایگان و دستاوردهای آن، تاکید کرد: این رویکرد جمهوری اسلامی ایران بسترهای لازم را برای امنیت و توسعه جمعی در کشور فراهم کرده است. غرب آسیا می تواند الگویی برای تقویت اعتماد، توسعه سیاسی و اقتصادی منطقه باشد.

رئیسی در همین چارچوب بر تلاش ایران برای تامین امنیت دریایی و انتقال انرژی تاکید کرد.

رئیس جمهور همچنین مذاکرات برای رفع تحریم ها را بررسی و بر لزوم تصمیم سیاسی طرف آمریکایی به عنوان ناقض توافق و لزوم اقدام مناسب این کشور برای لغو تحریم های غیرقانونی ایران و طرف های ثالث تاکید کرد.

رئیسی از گسترش همکاری های اقتصادی چندجانبه در چارچوب توافقات منطقه ای و فرامنطقه ای مانند سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس استقبال کرد.

رئیسی و شی جین پینگ همچنین در خصوص راهبردهای توسعه و تسریع در روند اجرای برنامه جامع همکاری 25 ساله توافق کردند و ابتکاراتی را برای توسعه همکاری ها پیشنهاد کردند و از توسعه روابط و جهش مبادلات تجاری بین دو کشور در یک قالب ابراز خرسندی کردند. سال گذشته .

همچنین شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در دومین گفت وگوی سران دو کشور از همکاری های ایران و چین در عرصه بین المللی و حمایت متقابل دو کشور از مواضع یکدیگر در عرصه منطقه ای و بین المللی تقدیر کرد. دو کشور کرسی های دولت سیزدهم

وی با تاکید بر اهمیت حفظ ثبات منطقه و نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در این مسیر، بر مخالفت چین با سیاست فشار و یکجانبه گرایی تاکید کرد.

رئیس جمهور چین با تاکید بر اهمیت راهبردی روابط چین و ایران و تلاش کشورش برای تقویت و توسعه همکاری های کلیدی راهبردی و امنیتی دو کشور به ویژه در زمینه های تجاری، اقتصادی، زیرساختی و انرژی، تصریح کرد: اجرای برجام سند جامع همکاری 25 ساله دو کشور گام بزرگی در این راستا است و بر این اساس دستورات لازم را برای توسعه روابط راهبردی همه جانبه با ایران از جمله روابط اقتصادی می دهم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا