علمی و پزشکی

تشخیص فتق دیسک کمر به وسیله تست های پزشکی

همانطور که می دانید، فتق دیسک می تواند باعث درد شود و فعالیت های روزانه شما را مختل کند. این احتمالاً مهمترین دلیل برای مراجعه به پزشک است: کمر و ستون فقرات شما درد می کند و می خواهید دلیل آن را بدانید.

پزشک از شما سوالاتی می پرسد و شما را معاینه می کند. این برای تعیین محل درد و فتق دیسک بین مهره ای شما است. تشخیص دقیق به پزشک شما کمک می کند تا درمان مناسب برای کمردرد را تعیین کند – راهی برای مدیریت درد فتق دیسک و علائم کمردرد و کمک به بازیابی سلامت شما.

معاینهی جسمی

پزشک از شما در مورد علائم فعلی و درمان هایی که به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی امتحان کرده اید می پرسد.

سوالات متداول در مورد تشخیص فتق دیسک

 • درد از چه زمانی شروع شد؟ کمرت کجا درد میکنه
 • اخیراً چه فعالیت هایی داشته اید؟
 • برای تسکین درد فتق دیسک چه کرده اید؟
 • آیا فتق دیسک به سایر قسمت های بدن شما سرایت می کند؟
 • آیا چیزی درد دیسک را کاهش می دهد یا آن را بدتر می کند؟

پزشک از شما می خواهد در طول معاینه بنشینید، بایستید و راه بروید. همچنین از شما خواسته می شود که حرکات خاصی را در حالت نشسته، ایستاده و خواب انجام دهید. این به پزشک اجازه می دهد تا انعطاف پذیری ستون فقرات، نواحی دردناک و هرگونه مشکل عصبی عضلانی مرتبط با فتق دیسک را ارزیابی کند.

این شامل:

 • تست های قدرت عضلانی: پزشک شما قدرت برخی از عضلات را برای دیدن اعصاب تحت فشار آزمایش می کند.
 • تست حس لامسه: این تست حساسیت نقاط مختلف به لمس، نوک سوزن، گرما یا سرما را اندازه گیری می کند.
 • واکنش تاندون عمیق (حرکات غیر ارادی زانو و مچ پا): پزشک با یک چکش کوچک به زانو و مچ پا ضربه می زند. اگر عصب کمر تحت فشار باشد، ممکن است واکنشی در زانو (تاندون کشکک) یا مچ پا (تاندون آشیل) نداشته باشید یا این واکنش ممکن است جزئی باشد.
 • تست دروغ پساف: به پشت دراز بکشید و پاهای خود را صاف کنید. پزشک پای آسیب دیده را بلند کرده و به سمت سر شما حرکت می دهد. در تست مثبت فتق دیسک، بالا بردن پا باعث درد در ناحیه کمر، ران و زیر زانو می شود.
 • تستی پایین پاسافروی تخت می نشینید و زانوهایتان در لبه تخت و پاهایتان در زاویه 90 درجه قرار دارند. دکتر به آرامی یک پا را بالا می‌آورد تا زمانی که زانوی شما صاف شود. نتیجه مثبت این تست فتق دیسک نشان دهنده درد در پشت ران و زیر زانو در هنگام بالا رفتن ساق است.
 • تست کشش استخوان ران: روی تخت روی شکم دراز بکشید و پاهایتان را صاف کنید. پزشک پا را بالا می برد و سپس زانو را خم می کند. اگر آزمایش باعث دردی شد که به قسمت جلوی ران سرایت کرد، ممکن است یکی از ریشه های عصبی در قسمت پایین کمر آسیب دیده باشد.
 • فعالیت های خاصی انجام می دهدممکن است از شما خواسته شود که سرفه کنید یا روی توالت بنشینید، چگونه بنشینید. اگر او فتق دیسک داشته باشد، این باعث افزایش درد یا علائم مرتبط با فتق دیسک می شود.

معاینه عصبی

متخصص ستون فقرات شما همچنین یک آزمایش عصبی انجام خواهد داد که واکنش، قدرت عضلانی، سایر تغییرات عصبی و گسترش درد را بررسی می کند.

درد رادیال (دردی که از یک منبع درد به منبع دیگر سرایت می‌کند) زمانی که مستقیماً به ناحیه آسیب‌دیده اعمال می‌شود، افزایش می‌یابد. برای مثال ممکن است درد سیاتیک داشته باشید. سیاتیک یک درد شعاعی است که می تواند ناشی از فتق دیسک باشد. منبع درد در ستون فقرات است، اما به دلیل عصب تحت فشار در نتیجه فتق دیسک، درد به پاهای شما سرایت می کند.

تست های آزمایشگاهی

معمولاً آزمایش خون برای تعیین طبیعی یا غیر طبیعی بودن سلول های خونی انجام می شود. مواد شیمیایی خون در خون می تواند نشان دهنده اختلالات متابولیک باشد که می تواند یکی از دلایل کمردرد باشد.

تصویربرداری تست های تشخیصی فتق دیسک کمر

آزمایش تصویربرداری ممکن است شامل معاینه اولیه برای تعیین علت فتق دیسک کمر و علائم احتمالی بیماری یا شکستگی، تومور، عفونت یا سندرم دم اسبی باشد.

در اینجا برخی از آزمایشات تصویربرداری رایج مورد استفاده برای تشخیص فتق دیسک آورده شده است:

 • ام آر آیمعمولاً دقیق ترین ارزیابی را از ستون فقرات کمری نشان می دهد که محل دقیق فتق دیسک و اعصاب آسیب دیده را نشان می دهد. معمولاً برای کمک به برنامه ریزی عمل، MRI تجویز می شود. این تصویر می تواند فتق دیسک و نحوه فشار آن بر اعصاب را نشان دهد.
 • باند عصبی عضلانی هنگامی که فیزیوتراپیست به آسیب عصبی مشکوک است و نیاز به آزمایش نوار عصب و عضله دارد تا مشخص شود اعصاب شما چقدر سریع پاسخ می دهند، لازم است.
 • سی تی اسکن به طور عمده زمانی استفاده می شود که ام آر آی قابل استفاده نباشد.
 • تصویر اشعه ایکس عمدتاً برای تشخیص مشکلاتی مانند شکستگی استخوان، بدشکلی استخوان، عفونت، تومور یا مشکلات مربوط به تغییر شکل ستون فقرات استفاده می شود. معمولاً نمی توان از اشعه ایکس فقط برای تشخیص فتق دیسک استفاده کرد.
 • سی تی میلوگرام یکی از روش های سی تی اسکن تزریق جوهر به نخاع و استفاده از تصویر اشعه ایکس برای دیدن رنگ است. این روش می تواند اندازه و موقعیت فتق دیسک را نشان دهد اما روشی تهاجمی است.
 • اسکن استخواناین روش یک تصویر کامپیوتری یا ویدئویی از استخوان ها ایجاد می کند. مقدار کمی ماده رادیواکتیو به بدن شما تزریق می شود و این ماده وارد جریان خون شما می شود. این ماده در استخوان های شما جمع می شود و توسط اسکنر تشخیص داده می شود. این روش برای کمک به پزشکان در تشخیص مشکلات ستون فقرات مانند آرتریت، شکستگی، تومور یا عفونت استفاده می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر کمردرد یا گردن درد دارید که به بازوها و پاهایتان سرایت می کند، یا اگر احساس بی حسی، ضعف یا احساس سوزن سوزن شدن در بازوها و پاهای خود دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا