بین الملل

بیانیه عربستان در واکنش به احیای روابط دیپلماتیک بین امارات و قطر

وزارت خارجه عربستان در بیانیه‌ای استقبال پادشاهی را از بابت ازسرگیری نمایندگی‌های دیپلماتیک بین قطر و امارات در اجرای توافقنامه العلا که در سال ۲۰۲۱ امضا شد، ابراز کرد.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد که این گام مثبت مؤید استحکام روابط بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است و همچنین به تقویت همکاری و هماهنگی بین کشورهای عضو شورا به منظور دستیابی به آرمان‌های کشورهای عضو و مردم منطقه کمک می‌کند.

امارات و قطر از آغاز فعالیت نمایندگی دیپلماتیک بین خود خبر دادند و سفارت امارات در دوحه، سفارت قطر در ابوظبی و کنسولگری آن در دبی از روز دوشنبه ۱۹ ژوئن کار خود را از سر گرفتند.

به همین مناسبت عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات و محمد بن عبدالرحمان بن جاسم آل ثانی وزیر خارجه قطر تلفنی تبریک گفتند.

عبدالله بن زاید آل نهیان از این گام مهم که مرحله جدیدی از همکاری و مشارکت بین امارات و قطر را ایجاد می‌کند و بر عمق روابط برادرانه دو کشور و ملت‌هایشان صحه می‌گذارد، استقبال کرد.

دو طرف تاکید کردند که این گام به عنوان تجسم اراده رهبران دو کشور و تقویت اقدامات مشترک اعراب برای دستیابی به آرزوهای دو ملت است.

طرفین در این تماس تلفنی در خصوص روابط برادرانه و ارتقای مسیرهای همکاری مشترک در جهت دستیابی به منافع متقابل بحث و تبادل نظر کردند و همچنین در مورد تعدادی از موضوعات مورد علاقه مشترک و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر کردند.

این تحول پس از قطع روابط دیپلماتیک و تجاری بین قطر و تعدادی از کشورهای منطقه از جمله امارات در سال ۲۰۱۷ رخ می‌دهد و گامی مهم در جهت کاهش تنش‌ها و دستیابی به ثبات در منطقه است.

311311

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا