اردبیل میزبان عزاداران حسینی از نقاط مختلف کشور – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

حجت الاسلام قاسم جعفرزاده در گفت و گو با خبرنگار آنلاین، اظهار کرد: فرهنگ عزاداری اردبیل از جایگاه ممتازی برخوردار بوده و مردم دارالارشاد اردبیل از دیرباز ارادتی خالصانه به سرور و سالار شهید امام حسین (ع) و یاران باوفای او دارند.

وی خاطرنشان کرد: مراسم سوگواری ایام محرم همه ساله در اردبیل با شور خاصی برگزار می‌شود بعد از مراسم طشت گذاری که از روز ۲۷ ذی الحجه به مدت سه روز برگزار می‌شود، از اول محرم شاهد برگزاری عزاداری سالار شهیدان در بازار تاریخی و گوشه و کنار شهر می‌شویم.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل با بیان اینکه آئین‌های عزاداری محرم با ۶۰۰ سال قدمت در اردبیل هنوز هم پابرجاست و رونق ویژه ای دارد، گفت: قدمت عزاداری حسینی اردبیلیان از عصر صفویه تاکنون است و شبکه بندی شهر اردبیل به شش محله اصلی شامل محلات سرچشمه، عالی قاپو، گازران، پیرعبدالملک، اوچدکان و طوی که هر کدام دارای ده‌ها شعبه از محلات کوچک‌تر هستند که با تعیین دقیق زمانبندی عزاداری‌های این محلات از جمله برنامه‌های طراحی شده در قرون گذشته است که تاکنون همچنان پایدار است.

جعفرزاده افزود: هر کدام از محلات ششگانه پرچم قدیمی مخصوص به خود دارند، این پرچم‌ها عموماً به شکل سه ضلعی قائمند و در جنس‌های متفاوت مانند ترمه و مخمل بوده و دارای نقش و نگار خاص و منحصر به فردند که از مهم‌ترین آنها بیرق محله گازران است که با خطوط عالی نوشته و زردوزی شده است.

وی گفت: بعد از پایان عزاداری محلات ششگانه در سطح شهر در شب تاسوعا هیئت‌ها و دسته جات عزاداری در مساجد محلات همسایه تا پاسی از شب عزاداری کرده به طوری که در این شب عزاداری اهالی تا پخش اذان صبح ادامه پیدا می‌کند و از ظهر تاسوعا آئین شمع گردانی توسط عزاداران و سوگواران سیدالشهدا (ع) آغاز می‌شود و شرکت کنندگان با تهیه شمع به تعداد ۴۱ عدد در ۴۱ مسجد شهر اردبیل به نیت برپا بودن ۴۱ خیمه امام حسین (ع) در کربلا روشن می‌کنند و با این حرکت خود عشق و ارادت خود را به ساحت سیدالشهدا و باب الحوائج حضرت عباس (ع) نشان می‌دهند.

اردبیل میزبان عزاداران حسینی از نقاط مختلف کشور

برپایی آئین سنتی شبیه خوانی روز عاشورا در اردبیل

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل خاطرنشان کرد: همزمان با عاشورای حسینی، گروه‌های کثیری از عاشقان اهل بیت (ع) در نقاط مختلف شهر اردبیل با برپایی آئین‌های شبیه خوانی، قیام خونبار دشت کربلا را برای عزاداران ترسیم می‌کنند. آئین‌های سنتی شبیه خوانی روز عاشورا در اردبیل در میادین و یا مقابل مساجد در سه نوبت سپیده دم، ظهر و شامگاه عاشورا با شکوهی خاص اجرا می‌شود.

جعفرزاده افزود: مردم با شرکت در این آئین‌ها عاشورای حسینی را زنده نگه می‌دارند و گروه‌های عزادار در گذر از خیابان‌ها از سوی بانیان تکیه‌های بزرگ و خانواده‌های شهدا با چای و شربت نذری پذیرایی می‌شوند؛ پوشیدن رخت سیاه به ویژه کودکان نذری است که همچنان در میان مردم رواج دارد.

وی بیان کرد: در قلمرو ادبیات عاشورایی، اردبیل دارای سهمی بزرگ و پربرکت است و اگر ادبیات در نقاط مختلفی از این کشور مشخصات مخصوص به خود دارد ویژگی اصلی ادبیات اردبیل ادبیات عاشورایی است.

اردبیل میزبان عزاداران حسینی از نقاط مختلف کشور

تجمع حسینیان اردبیل در تاسوعا و عاشورا

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل اظهار کرد: به همت نهادهای فرهنگی مذهبی استان از جمله صدا و سیما، تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد، نیروی انتظامی، شهرداری و با هماهنگی‌های صورت گرفته با رؤسا و هیئت امنای محلات ششگانه، مراسم عصر تاسوعا و عاشورا به صورت یکپارچه و منسجم در میدان عالی قاپوی اردبیل برگزار می‌شود که در این مراسم مداحان و نوحه خوانان محلات به ترتیب به نوحه خوانی و مرثیه سرایی می‌پردازند.

جعفرزاده خاطرنشان کرد: شب عاشورا مراسم تعزیه و شام غریبان در مساجد محلات در سراسر استان برپا می‌شود و صبح عاشورا عزادران حسینی در تکایا و مساجد زیارت عاشورا قرائت می‌کنند.

وی افزود: در روزهای ۱۱ الی ۱۳ محرم، مراسم عزاداری ادامه دارد به طوری که در روز ۱۲ محرم از صبح تا ظهر تعزیه داری و مراسم دفن نمادین شهدای کربلا توسط عزاداران مسجد اعظم اردبیل در محلات ششگانه اجرا می‌شود و عزاداری تا اربعین حسینی در اکثر مساجد و منازل اردبیل ادامه می‌یابد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل همچنین بیان کرد: عشق مردم این منطقه به حسین (ع) به آن اندازه است که در طول تاریخ این شهر و منطقه به شهر حسینی معروف گشته و بسیاری از دوستداران حسینی از دور و نزدیک و حتی از کشورهای همسایه برای شرکت در این عزاداری‌ها به شهر اردبیل مسافرت کرده و در آئین‌های عزاداری ماه محرم دارالارشاد اردبیل شرکت می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا