کسب و کار برتر ایرانیورزشی

articlesویژگی کفش بسکتبال چیست؟

کفش بسکتبال زیربنا و تعیین‌کننده سرنوشت‌ ورزشکار در این رشته ورزشی است به همین دلیل انتخاب کفش مناسب از اهمیت خاصی برخوردار خواهد بود. چنین انتخابی ممکن است فرایندی طاقت فرسا و فرسایشی توام با آزمون و خطا باشد.

پس شما چگونه همراه همیشگی خود را در زمین بسکتبال انتخاب می‌کنید؟ نیازی نیست جای دوری بروید.

راهنمای خرید بهترین کفش بسکتبال مردانه

انتخاب کفش بسکتبال ممکن است سخت باشد. پیدا کردن آخرین مدل‌ها، مطالعه نظرات، بررسی قیمت کفش های بسکتبال و پیدا کردن اندازه مناسب –اغلب روزها یا حتی هفته‌ها طول می‌کشد تا بالاخره بتوانیم یک جفت کفش مناسب انتخاب کنیم.
من در انتخاب کفش‌ بسکتبال بسیار حساس هستم، البته دلیلی برای این حساسیتم وجود دارد!
انتخاب کفش بسکتبال خوب مهم است، زیرا:

  • از انتقال ضربات ناشی از کف زمین به پا جلوگیری می‌کند و امکان حرکات سریع و متقاطع را برای بازیکن فراهم می‌کند.
  • از پا در برابر ضربه محافظت می‌کند و فشار وارده بر زانوها و پاها را کاهش می‌دهد.
  • به راحتی در پا قرار می‌گیرد و پاهایتان را به سفتی در بر می‌گیرد.
  • از پاهایتان محافظت می‌کند و از پیچ خوردگی مچ پایتان جلوگیری می‌کند.

به طور خلاصه: کفش بسکتبال خوب به شما کمک می‌کند تا از بازی خود نهایت استفاده و لذت را ببرید!

چگونه کفش بسکتبال متناسب با سبک بازی خود را پیدا کنید

در انتها، لیستی از کفش های بسکتبال مردانه که در کل عملکرد خوبی دارند، ارائه شده است. اما هر کفش بسکتبال برای انواع مختلف بازیکنان یکسان عمل نمی‌کند. بازیکنان گارد به کفشی متفاوت از بازیکنانی که در قسمت مرکز زمین بازی می‌کنند، نیاز دارند.
اما چگونه می‌توان فهمید که به چه نوع کفشی نیاز دارید؟ در پاراگراف‌های بعدی، می‌خواهم به جزئیات بیشتری بپردازم و به شما بگویم برای یافتن کفشی که بطورکامل متناسب با نیازهای شما باشد چه نکاتی را باید در نظر بگیرید.

بیایید در مورد مهمترین ویژگی ها و نکاتی که باید هنگام خرید کفش بسکتبال مردانه در بازار در نظر بگیرید، صحبت کنیم:

چه کفشی برای بسکتبال مناسب است؟ در این مطلب انواع کفش بسکتبال را معرفی می‌کنیم و چگونگی انتخاب بهترین کفش بسکتبال مردانه را آموزش می‌دهیم تا از همان جلسه اولی که پا به زمین بسکتبال می‌گذارید، غوغا براه اندازید.

برای دستیابی به این هدف باید سه دسته بندی اصلی را بررسی کنید: ساق کفش، لایه میانی کفش و لایه بیرونی کفش. تعجب نکنید چون در صورت استفاده از این راهنما پیروز میدان خواهید شد.

ویژگی هایی که باید هنگام خرید کفش های مناسب بسکتبال مردانه مورد توجه قرار دهید:

ارتفاع ساق کفش بسکتبال یکی از اصلی‌ترین وجوه تمایز کفش‌ها از یکدیگر است که آنها را مناسب استفاده توسط نوع خاصی از بازیکنان و سبک‌های مختلف بازی می‌کند. با انتخاب ارتفاع ساق مناسب می‌توانید بسیار بهتر از حداکثر پتانسیل مهارت‌ها و توانایی‌های خود استفاده کنید.

سه نوع ساق کفش وجود دارد:

ویژگی اصلی کفش‌های ساق بلند، ساق تقویت شده آنهاست که مچ پا را کامل پوشش می‌دهد.

با آنکه ساق بلند باعث سنگین‌تر شدن وزن کفش بسکتبال می‌شود اما حمایت اضافه و همچنین ضربه‌گیری آن برای سبک بازی سنترها و فورواردها ایده‌آل است چون آنها بارهاوبارها در جریان بازی حین ریباند و بلاک‌شات جهش می‌کنند و به محافظت بیشتری از ناحیه مچ پا و همچنین در برابر ضربات وارد شده به پا نیاز دارند.

ساق این نوع کفش بسکتبال تنها مچ پا را می‌پوشاند و از عملکرد همه جانبه ورزشکار پشیبانی می‌کند که به دلیل همین ویژگی، ایده‌آل فورواردها و گاردهای شوتزن با جثه‌های کوچک است.

این نوع کفش‌ها همزمان دارای قابلیت محافظت از مچ کفش‌های ساق بلند و قابلیت ارتجاعی کفش‌های ساق‌کوتاه هستند به همین دلیل هم از جهش و هم از چابکی ورزشکار پشتیبانی می‌کنند و او را قادر به بهره از حرکات انفجاری برای کسب امتیاز می‌کنند.

کفش‌های ساق کوتاه بهترین انتخاب برای ورزشکاران سرعتی و فرز است که نیاز به قابلیت ارتجاعی بالایی برای تطبیق با چابکی‌شان دارند.   

تحرک مچ پا و وزن سبک این کفش‌ها به گاردهای راس و گاردهای شوتزن کمک می‌کند که مدام در حال رفت و برگشت در طول زمین باشند، یعنی لحظه‌ای در حمله مشارکت کنند و لحظه‌ای دیگر به عقب بازگردند تا از سبد تیم خود دفاع کنند. با این کفش‌ها که نرم‌تر از بقیه هستند ورزشکار راحت‌تر حرکت و جنب و جوش خواهد کرد.

لایه میانی، ستون فقرات کفش است که باعث می‌شود استفاده از کفش و همچنین پاخور آن راحت باشد.

لایه‌های میانی متفاوت با کارکردهای مختلف وجود دارند. با این حال برای انتخاب لایه میانی مناسب باید چند ویژگی را لحاظ کرد.

ارتفاع تخت میانی کفش بسکتبال عاملی تعیین‌کننده است چون فاصله پای شما را از زمین تعیین می‌کند. ارتفاع استاندارد و مشخصی در این زمینه وجود ندارد و بیشتر سلیقه‌ای است با این حال، نباید افراط و تفریط کرد. اگر تخت میانی کفش خیلی بلند باشد پا از زمین فاصله زیادی خواهد گرفت و موجب بی‌ثباتی و مصدومیت‌های احتمالی به دلیل چسبندگی کمتر پای ورزشکار با زمین خواهد شد.

اگر تخت میانی کفش بسیار کوتاه باشد، میزان چسبندگی پای ورزشکار با زمین بیشتر می‌شود اما ضربه‌گیری و همچنین تاثیر لایه میانی تقریباً نزدیک به صفر خواهد بود. توصیه می‌کنیم که ارتفاع تخت کفش متعادل باشد یعنی هم ورزشکار احساس چسبندگی به زمین داشته باشد و هم کفش در برابر ضربه از پا محافظت کند، مانند چیزی که در تصویر مشاهده می‌کنید.

پرش لایه میانی کفش نشان‌دهنده میزان ضربه‌گیری تخت میانی است. میزان ضربه‌گیری بستگی به نوع فوم بکار رفته در لایه میانی و همچنین فناوری‌های جدیدی دارد که شرکت‌ها از آنها برای کشف تعادل میان لایه‌های بسیار نرم و بسیار سفت استفاده می‌کنند.

دلیل تلاش برای یافتن چنین تعادلی این است که اگر لایه میانی بیش از حد نرم باشد آنگاه خاصیت ارتجاعی نخواهد داشت و نیازهایی بازیکنان سرعتی مانند گاردها را تامین نخواهد کرد. از سوی دیگر، لایه‌های میانی خیلی سفت نیز به اندازه کافی ضربه‌گیر نخواهند بود و حمایت مورد نیاز بازیکنان جهشی مانند فورواردها تامین نمی‌شود. یا یافتن تعادل مناسب، کفش هم قابلیت ارتجاعی خواهد داشت و هم قابلیت ضربه‌گیری. این ویژگی را می‌توانید با انتقال وزن روی پاشنه پا ،همانگونه که نشان داده شده، بررسی کنید.

لایه بیرونی، کف کفش است که با زمین تماس دارد و شما را قادر می‌سازد که چابک و فرز باشید. به همین دلیل مهم است که کف کفش بسکتبال مردانه نه تنها به زمین چسبندگی بلکه دوام زیادی هم داشته باشد.

برای دستیابی به چنین هدفی مهم است که دو معیار را بررسی کنید.

کفش بسکتبال باید چگونه باشد؟

تقسیم بندی کف کفش بر مبنای استفاده در فضای باز یا سرپوشیده است. کف کفشی که برای زمین سرپوشیده طراحی شده تقریبا نرم است و به زمین بسکتبال که گرد و خاک دارد می‌چسبد. اما کف کفش‌های بسکتبال طراحی شده برای زمین‌های سرباز سفت است و دوام بیشتری در زمین‌های بسکتبال سفت و سخت دارد.

انتخاب نادرست باعث خواهد شد که در جریان بازی مدام سُر بخورید و همچنین کفش سریع فرسوده شود. به همین دلیل برای انتخاب لایه بیرونی مناسب ابتدا باید تصمیم بگیرید که در چه نوع زمینی قرار است بازی کنید. پس از آن باید میزان سفت یا نرم بودن کف کفش را بررسی کنید.

یا باید در مورد کفش موردنظر و ویژگی‌هایش تحقیق کنید یا ناخن خود را روی کف کفش بکشید. اگر جنس آن سفت باشد مناسب استفاده در زمین‌های سر باز است اما اگر نرم باشد آنگاه باید از آن در زمین‌های سرپوشیده استفاده کرد.

الگوی لایه بیرونی کفش در واقع الگوی لاستیکی است که تعیین کننده میزان چسبندگی کفش به زمین است. برای اینکه کفش چسبندگی بیشتری به زمین داشته باشد الگوی کف آن باید چندجهتی باشد. چندبعدی بودن یعنی اینکه الگوی کف کفش به سمت تمام جهت‌ها باشد، همانگونه که در عکس سمت چپ نشان داده شده است. چنین الگویی باعث می‌شود تا ورزشکاران از چابکی خود بهره ببرند.

با رعایت این سه دسته‌بندی و امتحان کردن کفش‌های مختلف قادر به یافتن کفش ایده‌آل خود در کمترین زمان ممکن خواهید بود. آیا از این راهنما برای خرید کفش بسکتبال مردانه مناسب خود استفاده کرده‌اید؟ عکس کفش خود را که با استفاده از این راهنما خریدید با ما در اینستاگرام یا فیسبوک به اشتراک بگذارید.

بهترین مدل های کفش بسکتبال مردانه

کفش بسکتبال از کجا بخرم؟ در ادامه لیستی از بهترین کتانی های بسکتبال مردانه موجود در بازار برای راحتی انتخاب شما لیست شده اند. معیار انتخاب های ما راحتی و نظر خریداران قبلی بوده.

درحال دریافت محصولات منتخب …

پرسش‌های متداول

چه کفشی برای بسکتبال مناسب است؟

هر کفش بسکتبال برای انواع مختلف بازیکنان یکسان عمل نمی‌کند. برای یافتن بهترین مدل باید ساق کفش، لایه میانی و لایه بیرونی کفش مورد بررسی قرار بگیرد.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شود. و در راستای انتخاب و خرید کفش بسکتباورزشکاران همیشه به‌ دنبال کفش‌ هایی هستند که هنگام ورزش پای آن ها راحت باشد، از میان ورزش هایی که می توان کفش های مخصوصی را برای آن خریداری کرد بسکتبال را می توان نام برد که طرف ‌داران زیادی دارد.

افرادی که در رشته ورزشی بسکتبال مشغول به فعالیت هستند به‌ دنبال کفش‌ های مخصوصی هستند تا بتوانند به راحتی فعالیت های خود را انجام دهند. در بازار انواع کفش مناسب بسکتبال وجود دارد که به‌ راحتی می‌ توانید یکی از آن‌ ها را برای خود خریداری کنید.

چیزی که برای بازی بسکتبال به آن نیاز ضروری دارید کفشی است که بتواند پشتیبانی‌ های لازم را از پای شما انجام دهد و باعث بهبود عملکرد بازی شود. این نوع از کفش‌ ها را با در نظر گرفتن ۳ معیار راحتی، مد و عملکرد طراحی می کنند.

برای این‌ مه متوجه شوید که کفش‌ های بسکتبال باید چه ویژگی ‌هایی داشته باشند تا ادامه‌ مطالب با ما همراه باشید.

اجزای کفش بسکتبال

یکی از اشتباهاتی که خیلی از ورزشکاران آن را مرتکب می‌ شوند این است که  یک کفش ورزشی را برای تمامی ورزش ‌ها مورد استفاده قرار می‌ دهند. به ‌عنوان مثال از کفش کشتی برای بازی بسکتبال استفاده خواهند کرد.

قبل از این ‌که در مورد کفش مورد نظر خود تصمیم‌ گیری کنید باید سبک بازی و توانایی ‌های خود را بسنجید، به‌ عنوان مثال آیا قصد دارید از دور به پرتاب توپ بپردازید یا این ‌که قصد گل زدن دارید؟ هنگامی‌ که مهارت بازی خود را درک کنید می‌ توانید به‌ راحتی ویژگی ‌های کفش مخصوص بسکتبال را مورد بررسی قرار دهیم.

کفش مخصوص بسکتبال به سه بخش اصلی قسمت بالایی، قسمت میانی و زیره تقسیم‌ بندی می‌ شود که هر کدام از آن‌ ها به عملکرد این کفش کمک زیادی می ‌کنند.

معرفی قسمت بالایی کفش بسکتبال

زمانی ‌که به خرید کفش بسکتبال می‌ پردازید باید حتما نوع سایز کفش خود را در نظر بگیرید، کفش بسکتبال در ارتفاع زیاد، متوسط یا پایین وجود دارد که هر کدام ویژگی ‌های خاص خود را دارند.

کفش ‌های بسکتبال بلند از قسمت فوقانی دور مچ پا به‌ خوبی محافظت می‌ کنند و از یک لایه اضافی ثابت برخوردار هستند، همچنین میزان مصدومیت ورزشکاران را از سمت مچ پا کاهش خواهند داد.

کفش‌ های بسکتبال میانه از نظر حمایت ‌از مچ پا پشتیبانی کمتری را انجام خواهند داد و بدون این‌ که وزن زیادی را ایجاد کنند یک حصار مناسب را برای مچ پا فراهم خواهند آورد.

کفش‌ های بسکتبال کم‌ ارتفاع باعث سرعت و چابکی بازیکنان می‌ شوند و از کفش‌ های دیگر وزن کمتری هم دارند، بنابراین هیچ محافظتی از مچ پا انجام نخواهند داد، البته برای این‌ که امنیت مچ پای بسکتبالیست‌ ها فراهم شود باید از تکنیک بستن بندهای کفش خود استفاده کنید، از طرفی هم کفش هایی که زیپ دارند می‌ توانند پشتیبانی بیشتری را از مچ پا انجام دهند.

معرفی بخش میانی کفش بسکتبال

بخش میانی کفش بسکتبال را بالشتک آن تشکیل می‌ دهد که از مهم ‌ترین ویژگی‌ های کفش بسکتبال به شمار می‌ رود. فن‌ آوری بالشتکی که در این بخش وجود دارد در پاشنه و جلوی پای کفش هم مورد استفاده قرار می‌ گیرد، این ویژگی به دلیل آن است که فشار اضافی بر روی ناحیه‌ های مختلف پا ایجاد نشود.

معرفی بخش خارجی کفش بسکتبال

قسمت خارجی کفش بسکتبال را زیره آن تشکیل می‌ دهد که از ماده مصنوعی یا لاستیکی ساخته می‌ شود. هنگام خرید کفش مناسب بسکتبال به‌ دنبال کفش ‌هایی باشید که از زیره صاف و پهن برخوردار هستند تا بتوانند تعادل شما را حفظ کنند.

برای این‌ که کفش شما از چسبندگی بالایی برخوردار باشد نوعی را انتخاب کنید که زیره آن الگوی استخوان شاه‌ ماهی داشته باشد، چرا که به ایمنی پاهای شما کمک خواهد کرد و مانع از سر خوردن خواهند شد.

با توجه به این‌ که بسکتبال کمتر در فضای باز انجام می‌ شود تقریبا تمامی کفش‌ هایی بسکتبال را منحصر برای سالن طراحی می‌ کنند.

انتخاب کفش بسکتبال براساس پست

همان‌ طور که گفته شد افرادی که در ورزش بسکتبال فعالیت دارند باید بهترین کفش را برای خود خریداری کنند، چرا که در هر پستی که قرار بگیرید باید به خرید یک نوع از کفش بسکتبال بپردازید.

کفش مخصوص پست مدافع در بسکتبال

موقعیت مدافعان نیاز به حرکت بسیار سریعی دارد و جا به ‌جایی‌ ها و تغییرات زیادی در آن رخ می‌ دهد، بنابراین کفش‌ های بسکتبال با سطح پایین برای این پست مناسب نیستند، چرا که پشتیبانی مناسبی را از مچ پا انجام نخواهند داد.

حرکت مشهور مایکل آر جردن ، فردی که که نام یک سری از محصولات نایک را از آن خود کرده است

کفش مناسب پست فوروارد

افرادی که در پست فوروارد قرار دارند از اندام بزرگ و وزن سنگینی برخوردار هستند، بنابراین باید از کفش ‌های بسکتبال بلند که دارای وزن اضافی هستند استفاده نمایند؛ چرا که پشتیبانی بهتری را انجام خواهند داد.

کفش مناسب بازیکنان اطراف

اگر شما به‌ عموان بازیکن در زمین بسکتبال مشغول به فعالیت هستید، باید یک راه خوب پیدا کنید و هنگام تغییرات ناگهانی از مسیر به‌ درستی حرکت نمایید، کفش بسکتبالی میانی که مچ پا را پشتیبانی می‌ کند بسیار مناسب هستند و از انعطاف پذیری بالایی هم برخوردار هستند.

مواد به ‌کار رفته در کفش بسکتبال

هنگام خرید کفش مخصوص بسکتبال باید بیشتر به‌ دنبال کتانی هایی با عملکرد بسیار بالا باشید تا هنگام پوشیدن احساس راحتی را به شما القا کنند. از طرفی  متریال مناسبی را برای ساخت کفش ها استفاده خواهند کرد.

کفش های بسکتبالی که با روکش چرمی ساخته می ‌شوند از دوام بیشتری برخوردار هستند، اما به‌ راحتی کفش‌ های کتانی که بسیار قابل‌ انعطاف هستند نمی‌ باشند. برندهای قدیمی کفش‌ های بسکتبال مثل مارک نایک و جردن با متریال بادوامی مثل چرم تولید می‌ شدند، اما مدل‌ های جدید را با ترکیبی از پوشش‌ های مش تولید خواهند کرد تاانتخاب کفش مناسب بسکتبال یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها برای بسکتبالیست‌ها، به خصوص ورزشکاران حرفه‌ای این رشته، به شمار می‌رود. ورزش بسکتبال شامل حرکاتی مانند دو، پرش و تعویض سریع حرکات است که نیازمند یک کتانی ورزشی باکیفیت می‌باشد. موقع انتخاب کفش بسکتبال، ورزشکاران باید فاکتورهای مشخصی را برای انتخاب کفش مناسب در نظر بگیرند. کفش بسکتبال مناسب به بازیکنان کمک می‌کند که عملکرد بهتری در زمین بازی داشته باشند و خطر آسیب‌های موجود در ناحیه مچ پا و پا را کاهش می‌دهد.

چگونه کتانی بسکتبال مناسب را انتخاب کنیم؟

قبل از اینکه هر تصمیمی در رابطه با کفش بسکتبال بگیرید، بهتر است استایل بازی کردن و توانایی‌های خود را در نظر بگیرید. بررسی کنید که شیوه بازی شما چگونه است؟ آیا شما بر روی سرعت و چابکی در هنگام بازی تمرکز دارید یا به صورت قدرتی و خشن بازی می‌کنید؟ پوشیدن کفش‌هایی که خیلی سبک و یا خیلی سنگین هستند برای بسیاری از افراد کاملا نامناسب است. زمانی که شما با شیوه بازی کردن خود آشنا شدید راحت‌تر می‌توانید کفشی را انتخاب کنید که نیاز‌های شما در طول بازی را برطرف کند.

برای انتخاب کفش بسکتبال مناسب، ابتدا باید به صورت کاملا دقیق اندازه طول و عرض پای خود را بگیرید. این اندازه‌گیری‌ها کمک خواهند کرد تا سایز واقعی پای شما و اینکه آیا پای شما کشیده یا پهن است، مشخص شود. کفش بسکتبال خود را با توجه به استایل بازی کردن خود انتخاب کنید. بسکتبالیست‌های سرعتی نیاز به کتانی‌های سبک‌تری دارند که زیره آنها نرم‌تر و میزان انعطاف‌پذیری و حفاظت آنان بیشتر است. بازیکنان قدرتی نیازمند کفش‌های سنگین‌تری هستند که میزان استحکام و قدرت آنها بالاتر باشد.

در هنگام خرید کفش بسکتبال بهتر است چند نمونه کفش را بپوشید و راحتی و اندازه کفش را امتحان کنید. بهتر است طول کفش بسکتبالی که انتخاب می‌کنید چند سانتی‌متر بیشتر از طول پای شما باشد و عرض کفش نیز باید به گونه‌ای باشد که کفش به پای شما کاملا فیت باشد ولی نه خیلی تنگ. در هنگام انتخاب کفش بهتر است ابتدا چند قدم با کفش راه بروید تا مطمئن شوید که پا در هنگام فعالیت از داخل کفش سر نخورد.

رویه کفش

در هنگام بررسی رویه کفش بسکتبال، اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که میزان ارتفاع ساق کفش چه اندازه‌ای می‌خواهید باشد؟ اندازه ساق کفش‌های بسکتبال در اندازه‌های متفاوت ساق بلند و ساق متوسط و ساق کوتاه تولید می‌شود که هر یک از این موارد بستگی به استایل بازی بسکتبالیست و توانایی‌های او دارد.

کفش‌های بسکتبال ساق بلند 

کفش‌های بسکتبال با ساق متوسط

این کفش‌های بسکتبال همانطور که از اسمشان مشخص است، تا حدی از مچ پای بازیکن محافظت می‌کنند ولی در عین حال انعطاف پذیری لازم برای بازی را هم به بازیکن می‌دهند. این کفش‌ها برای بسکتبالیست‌هایی که از استایل بازی و پوزیشن خود مطمئن نیستند مناسب می‌باشد.

کفش‌های ساق کوتاه

این کفش‌ها معمولا برای بازیکنان پرسرعت و چابک مناسب هستند. اما میزان محافظت از مچ پا به دلیل ساق کوتاه کفش کم می‌باشد.

پس از اینکه شما تصمیم خود را در مورد اندازه ساق کفش بسکتبال گرفتید، اکنون نوبت آن رسیده که درمورد نوع رویه و جنس رویه تصمیم‌گیری نمایید. رویه‌های نرم معمولا از جنس پارچه‌های بافتنی هستند. این نوع پارچه‌ها انعطاف‌پذیر، راحت و تنفس‌پذیر هستند و به علت وزن سبکشان سرعت حرکت و جابه جایی بازیکن را افزایش می‌دهند.

این نوع رویه‌ها معمولا بر روی کفش‌های ساق کوتاه دیده می‌شوند. رویه‌های سخت‌تر که معمولا از جنس پلاستیک و مواد مصنوعی هستند، میزان دوام بالاتری دارند و به خوبی از پا محافظت می‌کنند. ولی به علت اینکه سنگین‌تر هستند میزان سرعت و چابکی بازیکنان را کاهش می‌دهند. این نوع رویه‌ها برای بازیکنان قدرتی مناسب هستند.

قسمت بالایی(UPPER)

هنگام بحث در مورد قسمت بالایی کفش بسکتبال، اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که کدام سایز کفش را می خواهید. کفش بسکتبال در ارتفاع زیاد، متوسط ​​یا پایین موجود است. هر یک از این سبک های مختلف، ویژگی های خاص خود را دارند.

  • کفش بسکتبال بلند: این نوع کفش باعث می شود قسمت فوقانی دور مچ پا به خوبی گرفته شود تا یک لایه اضافی از حمایت و ثبات ایجاد کند و میزان مصدومیت ورزشکار از ناحیه مچ پا را کاهش دهد. طبیعی است که با وجود این پوشش اضافی، اغلب وزن اضافی برای کفش به وجود می آید.
  • کفش بسکتبال میانه: همانطور که از نامش پیداست، کفش های بسکتبال میان رده از نظر حمایت از مچ پا، حمایت کمتری را برای بازیکنان فراهم می کنند. البته مواد محافظی در مچ پا قرار می گیرد که بتواند بدون داشتن وزن زیاد و بدون ایجاد حصار زیاد، مقداری پوشش برای مچ پا فراهم کند. کفش بسکتبال میانی، انعطاف پذیری زیادی را برای بسکتبالیست فراهم می کنند.
  • کفش بسکتبال کم ارتفاع: کفش های بسکتبال کم ارتفاع که برای فراهم آوردن سرعت و چابکی بازیکن ساخته شده اند و وزن کمتری نسبت به دو مدل بالا دارند و طبیعی است که از مچ پا حفاظت و پشتیبانی نمی کنند. البته برای حفظ امنیت مچ پای بسکتبالیست، تعدادی از تکنیک های بستن کفش وجود دارد و ورزشکاران از این تکنیک ها برای بستن بندهای کفش خود استفاده می کنند.
  • البته قابل ذکر است که ممکن است کفش های بسکتبال علاوه بر بند، زیپ هم داشته باشند. وجود همزمان بند و زیپ به خصوص در مدل های بلند می تواند پشتیبانی بیشتری از مچ پا ایجاد کند چرا که لایه دیگری از پوشش را روی بندهای استاندارد شما ایجاد می کنند. البته به خاطر داشته باشید پوشش اضافه شده به معنای اضافه شدن وزن است.

اندازه کفش بسکتبال

کفش های متنوع و گسترده ای برای ورزشکاران انتخاب شده است. اما قبل از اینکه جفت جدید خود را بخرید، باید اندازه کفش خود را تعیین کنید. نمی دانید از کجا شروع کنید؟ در مورد نحوه اندازه گیری اندازه کفش خود با یک بسکتبالیست حرفه ای یا مربی حرفه ای مشورت کنید.

هنگامی که اندازه پای خود را به دست آوردید، وقت آن است که کفش مناسب را انتخاب کنید. به طور معمول، بین کفش های زن و مرد تفاوت سایز وجود دارد. با این حال، این مسأله می تواند بر اساس مارک متفاوت باشد، بنابراین حتما قبل از خرید یا استفاده از کفش جدید، اندازه ها را بررسی کنید.

زیبایی شناسی

هنگام انتخاب یک جفت کفش بسکتبال جدید، نه تنها باید به نحوه ساخت آنها، بلکه باید به شکل ظاهری آنها نیز توجه کنید. شما کفش های بسکتبالی می خواهید که نه تنها عملکرد خوبی داشته باشند، بلکه زیبا و متناسب با مد روز هم باشند. شخصیت خود را با انتخاب طرح های رنگی و طرح هایی که سلیقه شما را جلب می کند، نشان دهید.

اگر می خواهید برجسته شوید، سبکی با تعداد رنگ های بیشتر را انتخاب کنید. اگر می خواهید رنگ های تعیین شده توسط تیم خود را در زمین بازی استفاده کنید هم می توانید متناسب با لباس خود، برخی از مدل های مورد علاقه خود را در رنگ کفش تأثیر دهید.

کفش های بسکتبال را می توان متناسب با سبک زندگی خود رنگ آمیزی کنید. خوب به نظر رسیدن و احساس خوب بودن فقط در مهمانی ها صدق نمی کند، بلکه می توانید در کلاس و زندگی روزمره هم خوش پوش باشید. البته تمیز نگه داشتن همیشگی کفش هم مسأله مهمی در حفظ زیبایی کفش است.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا