اجتماعی

۵ اثر منفی زیاده‌روی در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها

شما یا فرزندتان چند بار از داروهای بدون نسخه برای درمان تب، سرماخوردگی یا آنفولانزا استفاده کرده اید؟ مطالعات نشان می دهد که در بسیاری از کشورها، استفاده خودسرانه از داروهای آنتی بیوتیک به طور چشمگیری افزایش یافته است که می تواند در یک دوره زمانی منجر به عواقب ناخوشایندی شود.

به گزارش باراناخبر، اگرچه آنتی بیوتیک ها داروهای تجویزی هستند، اما معمولاً بدون نسخه در داروخانه ها یافت می شوند. مقاومت آنتی بیوتیکی زمانی ایجاد می شود که استفاده از آنتی بیوتیک ها در مدت طولانی بیش از حد باشد. هند یکی از کشورهایی است که بالاترین میزان مقاومت ضد میکروبی را در جهان دارد.

مقاومت آنتی بیوتیکی زمانی رخ می دهد که باکتری در پاسخ به استفاده از این داروها تغییر کند. به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، عفونت هایی مانند ذات الریه، سل، سوزاک و سالمونلوز درمان دشوارتر می شوند زیرا آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان آن ها تا حدی اثربخشی خود را از دست داده اند.

به گفته پزشکان هندی، آنتی بیوتیک ها رایج ترین ترکیبات ضد میکروبی هستند که به طور فعال برای مبارزه با باکتری ها از طریق کشتن یا سرکوب رشد آنها استفاده می شود. با این حال، با ظهور تکنولوژی و دسترسی آسان به اطلاعات، اکنون بسیاری از افراد به طور معمول این داروها را بدون نسخه مصرف می کنند که منجر به افزایش مقاومت ضد میکروبی و عوارض جانبی آن شده است.

به گزارش روزنامه هندوستان تایمز، پنج اثر مضر مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها در زیر ذکر شده است:

1- عدم تعادل فلور روده: باکتری هایی که به حفظ تعادل روده و تضمین هضم و ایمنی مناسب کمک می کنند به فلور روده معروف هستند. استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها می تواند باعث عدم تعادل روده و از بین بردن بخش قابل توجهی از این باکتری ها شود که می تواند منجر به مشکلات دیگری شود.

2- اسهال: بسیاری از افراد اغلب از داروهای آنتی بیوتیکی برای درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا در کودکان و همچنین در بزرگسالان استفاده می کنند که اغلب منجر به عوارض جانبی ناخواسته می شود. بر اساس مطالعه‌ای که توسط کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها انجام شد، کودکانی که معمولاً برای درمان عفونت‌های تنفسی فوقانی مانند سرفه و سرماخوردگی آنتی‌بیوتیک دریافت می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به گونه‌های باکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک هستند که آنتروکولیت نامیده می‌شود. آنها غشاهای کاذب هستند. این عفونت باکتریایی در روده انسان وجود دارد و می تواند باعث اسهال شدید شود. این باکتری سالانه هزاران کودک و بزرگسال را می کشد.

3- عفونت های قارچی: در حالی که آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن باکتری های مضر طراحی شده اند، اغلب باکتری های مفیدی را که به محافظت از افراد در برابر عفونت های قارچی کمک می کنند، از بین می برند. به همین دلیل، افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند اغلب در قسمت های خاصی از بدن خود مانند دهان، گلو و واژن دچار عفونت های قارچی می شوند.

4- تداخلات دارویی: آنتی بیوتیک ها گاهی با داروهای دیگر تداخل کرده و اثربخشی آنها را در برابر بیماری کاهش می دهند. این ترکیبات همچنین می توانند عوارض جانبی سایر داروها یا آنتی بیوتیک ها را بدتر کنند. برخی از آنتی بیوتیک ها آنزیم های کبدی را تحریک می کنند که باعث افزایش یا کاهش اثربخشی تعدادی از آنتی بیوتیک ها، داروهای قلبی، داروهای ضد صرع و داروهای ترکیبی می شود.

5- مقاومت ضد میکروبی: باکتری ها در صورت استفاده مداوم از آنتی بیوتیک ها سعی می کنند ساختار خود را تغییر دهند یا آنزیم های خاصی را آزاد کنند تا زنده بمانند، به همین دلیل نسبت به آنتی بیوتیک هایی که قبلا موثر بوده اند مقاومت ایجاد می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا