اجتماعی

کاهش کلسترول با داروی جدید

باراناخبر/ خراسان رضوی یک گروه تحقیقاتی داروی مولکولی کوچکی را معرفی کرده است که کلسترول را تا 70 درصد در مدل های حیوانی کاهش می دهد.

طبق گفته ScienceDaily، پس از استاتین ها، دسته اصلی بعدی داروهای کنترل کننده کلسترول، مهارکننده های پروتئین سوبتیلیسین/تبدیل کننده کسین نوع 9 (PCSK9) هستند. این عوامل در کمک به بدن برای حذف کلسترول اضافی از خون بسیار موثر هستند، اما بر خلاف استاتین ها که به عنوان داروهای خوراکی در دسترس هستند، مهارکننده های PCSK9 را فقط می توان از طریق تزریق تجویز کرد که یک اشکال در استفاده از آن است.

اکنون، تحقیقات جدید محققان بیمارستان‌های دانشگاهی (UH) و دانشکده پزشکی دانشگاه Case Western Reserve، دارویی خوراکی ساخته شده از یک مولکول کوچک را توصیف می‌کند که سطح PCSK9 را کاهش می‌دهد و کلسترول را تا 70 درصد در مدل‌های حیوانی کاهش می‌دهد. این یافته ها به یک استراتژی ناشناخته قبلی برای کنترل کلسترول اشاره می کند و همچنین ممکن است پیامدهایی برای درمان سرطان داشته باشد.

جاناتان اس. استاملر، محقق ارشد و استاد برجسته نوآوری قلب و عروق و استاد پزشکی و بیوشیمی در دانشکده پزشکی کیس وسترن رزرو می‌گوید: «کاهش کلسترول یکی از مهم‌ترین درمان‌های ما برای افزایش عمر و محافظت از افراد در برابر بیماری‌های قلبی است. . هنوز هم علت اصلی مرگ و میر در جهان غرب است.

استاملر اظهار داشت: استاتین ها تاکنون فقط کلسترول را کاهش می دهند، اما این دسته ای از داروها هستند که فکر می کنیم راهی جدید برای کاهش کلسترول است. یک رویکرد جدید برای هدف قرار دادن PCSK9.

یافته های پژوهش

مرکز تنظیم کلسترول، گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) است که روی سطح سلول های کبد قرار دارند و کلسترول را از خون حذف می کنند و در نتیجه سطح سرمی را کاهش می دهند. PCSK9 تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را در جریان خون با سیگنال دادن به تخریب کنترل می کند. بنابراین، عواملی که PCSK9 را مهار می کنند، تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را افزایش می دهند و کلسترول را حذف می کنند.

اکسید نیتریک مولکولی است که با باز کردن عروق خونی از حملات قلبی جلوگیری می کند. در این مطالعه جدید، استاملر و همکارانش نشان دادند که اکسید نیتریک همچنین می تواند PCSK9 را هدف قرار داده و آن را مهار کند. بنابراین، کلسترول را کاهش می دهد. آنها یک داروی مولکولی کوچک را شناسایی کردند که غیرفعال شدن PCSK9 توسط اکسید نیتریک را افزایش می دهد. موش های تحت درمان با این دارو 70 درصد کاهش کلسترول LDL را نشان می دهند.

فراتر از کلسترول تا سرطان

علاوه بر تأثیر بر متابولیسم کلسترول، این یافته ها ممکن است پیامدهایی برای بیماران سرطانی داشته باشد، زیرا شواهد جدید نشان می دهد که هدف قرار دادن PCSK9 ممکن است کارایی ایمنی درمان های سرطان را بهبود بخشد.

به گفته استاملر، نه تنها PCSK9 گیرنده های LDL را برای تخریب هدف قرار می دهد، بلکه باعث تخریب MHC1 (مجموعه سازگاری بافتی اصلی، مولکول های پروتئین روی غشای سلول های مختلف بدن) روی لنفوسیت ها می شود که برای شناسایی سلول های سرطانی استفاده می شود.

PCSK9 به طور موثری از شناسایی سلول های سرطانی توسط لنفوسیت ها جلوگیری می کند. بنابراین اگر PCSK9 را مهار کنید، می توانید کنترل سرطان را در بدن تقویت کنید. ممکن است روزی فرصتی برای استفاده از این داروهای جدید برای این نیاز به وجود بیاید.

یافته های این تحقیق در مجله Cell Reports منتشر شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا