اقتصادی

پیشنهاد تهیه سند جامع مالیاتی عادلانه

دبیر ستاد اقتصادی دولت پیشنهاد تهیه سند جامع قانون مالیات را مطرح کرد و گفت: این سند باید به تایید ستاد اقتصادی دولت برسد.

به گزارش باراناخبر، محسن رضایی در نشستی که در سازمان امور مالیاتی برگزار شد، با تاکید بر اینکه یکی از ماموریت های دولت سیزدهم ایجاد تحولات بزرگ و جسورانه در کشور است، اظهار کرد: با چنین تغییراتی، پیشرفت اقتصادی کشور صورت می گیرد. می تواند تسریع شود. ما نمی توانیم شکافی را که در پیشرفت با سایر کشورها پیدا کرده ایم با اقدامات ریسک گریز کاهش دهیم. یکی از این تحولات بحث نظام مالیاتی کشور است.

وی با بیان اینکه مالیات برای چند هدف مهم اخذ می شود، تصریح کرد: هدف اول خدمت به شهروندان در حوزه های مختلف امنیتی، بهداشتی، آموزشی و … است. دولت خدمات عمومی را از طریق مالیات به شهروندان ارائه می دهد. بنابراین تغییرات در نظام مالیاتی منجر به تغییراتی در ارائه خدمات می شود.

وی افزود: یکی دیگر از اهداف مالیات استان برقراری عدالت و جلوگیری از رانت و فساد است. به عنوان مثال بازار اجاره دلار و طلا حجم قابل توجهی از نقدینگی را جذب کرده است. این روند باید متوقف شود، اما نمی توان از نیروی دولتی به طور مستمر برای این موضوع استفاده کرد، بلکه باید از ابزار اقتصادی که مالیات است استفاده کرد.

دبیر ستاد اقتصادی دولت افزود: یکی دیگر از اهداف اخذ مالیات جلوگیری از تخریب محیط زیست و همچنین جلوگیری از کسری بودجه و تورم است.

رضایی با تاکید بر اینکه اقدامات خوبی در حوزه مالیاتی انجام شده که باید ادامه یابد، گفت: در سال 1400 نرخ مالیات پنج درصد کاهش یافت اما تعداد مودیان با افزایش یک میلیونی مواجه شد. باید آرام آرام به سمت افزایش مودیان و کاهش نرخ مالیات برویم.

حساب های مالیاتی خوب از دولت پاداش می گیرند

وی در ادامه بر اهمیت بخشش و تشویق افراد خوب تاکید کرد و گفت: افراد خوب را باید تشویق کرد و افراد بد را مجازات کرد. این تم مزایای زیادی دارد. باید درصدی از مالیات بر حساب های خوب کاهش یابد و سازمان مالیاتی برای حساب های خوب پاداشی در نظر بگیرد.

دبیر ستاد اقتصادی دولت ادامه داد: کشور باید کارآفرینان را رتبه بندی کند. اگر این اتفاق بیفتد، برخی از کارآفرینان دیگر نیازی به گذاشتن وثیقه در بانک ها ندارند. شاخص کارایی مالیاتی می تواند یک امتیاز رتبه بندی باشد.

مالیات طبقات پایین باید حذف شود

رضایی ادامه داد: در مالیات ممکن است چندین میلیون نفر از اقشار پایین جامعه باشند که اگر مالیات آنها بخشیده شود رضایت حاصل می شود.

وی با تاکید بر اعتماد به کارآفرینان گفت: باید به کارآفرینان اعتماد کنیم و ملاک اظهارات مودی است.

دبیر ستاد اقتصادی دولت با اعلام اینکه مالیات باید به موقع وصول شود، گفت: اگر مالیات پس از دو سال اخذ شود ممکن است ارزش واقعی خود را از دست بدهد.

رضایی پیشنهاد داد سازمان امور مالیاتی سند مالیاتی جامع و عادلانه ای را برای تصویب در ستاد اقتصادی دولت تهیه کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا