عمومی

موسیقی با حافظه ما چه می‌کند؟

تحقیقات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی مورد علاقه به افزایش حافظه گفتاری و افزایش تمرکز کمک می کند. علاوه بر این، استرس یکی از مهم ترین علل فراموشی است و موسیقی می تواند ضمن کاهش استرس، به یادآوری اطلاعات کمک کند.

به گزارش باراناخبر، عصر ایران او نوشت: “گوش دادن به موسیقی شاد باعث می شود احساس بهتر و شادتری داشته باشید.” با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود احساس بهتری خواهید داشت. علاوه بر این، پخش آهنگ و زمزمه آن عملکرد مغز را بهبود می بخشد.

حافظه انسان چیزی است که آن را از سایر موجودات زنده متمایز می کند. به کمک حافظه است که انسان توانسته است اطلاعات نسل های گذشته را به نسل های آینده منتقل کند و انقلاب های علمی و صنعتی را درک کند. همه به دنبال تقویت حافظه و افزایش قدرت حفظ و به خاطر سپردن اطلاعات هستند. موسیقی یکی از عواملی است که به طور قابل توجهی بر بهبود حافظه تأثیر می گذارد.

موسیقی چه تاثیری بر ما دارد؟

1. خاطرات را زنده می کند

موسیقی محرکی است که در بسیاری از رویدادهای زندگی ما وجود دارد. ما در تولدها و عروسی ها به موسیقی گوش می دهیم و در مراسم تدفین ناله های آهنگین. می توان گفت موسیقی در بسیاری از لحظات زندگی ما تنیده شده است و آهنگ ها و ملودی هایی که در لحظات مختلف زندگی می شنویم برای یادآوری این لحظات در آینده به دست می آید.

2. حافظه و تمرکز گفتار را بهبود می بخشد

تحقیقات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی مورد علاقه به افزایش حافظه گفتاری و افزایش تمرکز کمک می کند. علاوه بر این، استرس یکی از مهم ترین علل فراموشی است و موسیقی می تواند ضمن کاهش استرس، به یادآوری اطلاعات کمک کند.

3. بخش مهمی از شخصیت ما را تشکیل می دهد

بیشتر احتمال دارد که در نوجوانی در میانسالی به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید تا اینکه در آن زمان کتابی را دوباره بخوانید یا فیلم مورد علاقه خود را تماشا کنید. از آنجایی که نوجوانی یکی از مهم ترین دوره های شکل گیری شخصیت انسان است، می توان به رابطه موسیقی و خاطرات مهم زندگی پی برد.

4. به بیان احساسات کمک می کند

موسیقی راهی برای انتقال احساسات است. هر آهنگ می تواند طیفی از احساسات را در ما ایجاد کند. گوش دادن به یک آهنگ و درگیر شدن با احساساتی که این آهنگ در ما ایجاد می کند، فرآیند یادآوری خاطرات، به ویژه خاطرات مثبت و حذف آنها از قفسه های غبارآلود خاطره را سرعت می بخشد.

5. قدرت تکلم را باز می گرداند

سمت چپ مغز انسان در گفتار نقش دارد. گاهی اوقات این ناحیه در اثر سکته مغزی یا آسیب مغزی آسیب می بیند و فرد توانایی تکلم را از دست می دهد. مطالعات نشان داده است که آواز خواندن باعث تسریع بازگشت گفتار به این افراد می شود زیرا آواز خواندن با سمت راست مغز مرتبط است و بیمار می تواند به تدریج با آواز خواندن قدرت گفتار را به دست آورد.

موسیقی چگونه به یادآوری خاطرات کمک می کند؟

1. کاهش استرس

موسیقی برای درمان بسیاری از اختلالات روحی و جسمی توصیه می شود. استرس با ایجاد افکار منفی بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد و افراد را از تفکر صحیح باز می دارد. استرس اغلب محرک اصلی فعالیت هایی مانند مطالعه و ورزش است و موسیقی می تواند شما را در این موقعیت های استرس زا آرام کند.

2. بهبود خلق و خو

گوش دادن به موسیقی شاد روحیه شما را بهبود می بخشد و شما را شاد می کند. با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود احساس بهتری خواهید داشت. علاوه بر این، پخش آهنگ و زمزمه آن عملکرد مغز را بهبود می بخشد.

3. ذهن خود را باز کنید

با دنبال کردن ریتم آهنگ می توانید فوکوس را افزایش دهید. مغز ما با سرعت مشخص و متناوب کار می کند. وقتی کارهایی مانند خواندن را انجام می دهید که نیاز به تمرکز دارد، با توجه و تمرکز روی ریتم موسیقی مورد علاقه خود متفکرتر و ذهن بازتری خواهید داشت.

4. افزایش آگاهی

برخی از سبک های موسیقی هوشیاری شما را افزایش می دهند و برای مغز پرانرژی هستند. آهنگ هایی از این دست معمولاً با سرعت کم شروع می شوند و سپس سرعت خود را افزایش می دهند. اشعار این آهنگ ها معمولا حاوی عبارات مثبت نیز می باشد. گوش دادن به این آهنگ ها در ابتدای روز یا زمانی که احساس خستگی می کنید می تواند مغز شما را روشن کند و احساس خوبی به شما بدهد.

5. زمان آزاد ذهن

زمانی را که صرف گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود می کنید به عنوان پاداش و زمان استراحتی را که بعد از کار یا مطالعه نیاز دارید در نظر بگیرید. آرامش ذهن و تثبیت اطلاعات جدید دریافتی در حین کار از مزایای این چند دقیقه استراحت است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا