مواد شیمیایی برج خنک کننده 

مواد شیمیایی آب برج خنک کننده : افزودنی هایی است که به آب در گردش در برج خنک‌کننده اضافه می‌شود تا در حد ممکن جلوی رسوب، خوردگی و زیست توده‌ها را بگیرد. آب در زمان گردش در سیستم برج خنک‌ کننده در مرحله خنک شدن، به میزان قابل ملاحظه‌ای تبخیر می‌شود که این تبخیر موجب افزایش غلظت املاح و رسوب در کولینگ تاور می‌گردد.

همانطور که گفتیم در حضور گرما، یون‌های کلسیم با یون‌های بیوکربنات ترکیب می‌شوند: در میانه قرن قبل متداول‌ترین راه برای مقابله با رسوب و خوردگی تنها دو پروسه شیمیایی بود. در مرحله اول، استفاده از اسید سولفوریک برای کنترل pH آب بین 6.5 تا 7 است. در این مرحله اسید، بیوکربنات را به دی اکسید کربن تبدیل می‌کند که در ادامه به صورت گاز فرار می‌کند.  در دومین مرحله، سدیم دی کرومات نیز به آب اضافه می‌گردد که کرومیوم یک لایه بروی کربن استیل تشکیل می‌دهد و خواصی مانند استنلس استیل به آن می‌بخشد.

 کنترل شیمیایی آب برج خنک کننده

این روش، منطقی نبود. زیرا اسید، خوردگی بسیاری را در ایجاد می‌کرد. متاسفانه مواد شیمیایی با پایه کرومات می‌توانند هگزاولنت کرومیوم +Cr6 تولید کنند که سمی می‌باشد. بنابراین استفاده از این روش، هم در سیستم‌های مدار باز و هم سیستم‌های مدار بسته کاملا منسوخ شد.  در ادامه روش دیگری جایگزین روش قدیمی در کنترل شیمیایی آب کولینگ تاور شد که از مواد با پایه آلکالین استفاده می‌شد. در این مورد از فسفات ارگانیک و غیر ارگانیک (فسفونات‌ها) به همراه ترکیبات پلیمری برای جدا کردن و بهبود ذرات رسوب دهنده غیر کربنات و همچنین دوز کمی از نمک روی استفاده گردید.

کنترل شیمیایی برج خنک کن با استفاده از این روش در محدوده‌های متداول pH کم به زیاد تا 8، مقدار خوردگی کاهش می‌یافت، اما همچنین ترکیبات شیمیایی بازدارنده خوردگی نیز در قطب های آنودی و کاتدی فلز اتفاق می‌افتادند.  فرایندها در کنترل شیمیایی این مواد شیمیایی تشکیل کربنات کلسیم را به حداقل می‌رساند، اما اگر خوب نظارت نشود می تواند منجر به تشکیل کلسیم فسفات شود، برای همین دلیل است که ترکیبات پلیمری استفاده می‌شود.

کنترل شیمیایی رسوب پکینگ کمپانی‌های فعال در زمینه نظارت بر کنترل شیمیایی آب برج خنک‌کننده، سیستم‌های نظارت پیچیده و برنامه‌های متفاوتی برای فسفات و فسفنات‌ها ارایه کرده‌اند، اما مشکل جدیدی بوجود آمده است. بسیاری از منابع آب با فسفر آلوده شده و موجب رشد نسلی از جلبک‌های سمی شده است، بنابراین هیچ وقت نباید آب آلوده شده به فسفر را به منابع آبی وارد کرد. وقتی نوع را انتخاب می‌کنید، نرم افزار مدل‌سازی می‌تواند کمک بزرگی بکند. تعداد معدودی از شرکت‌های پیشتاز در تکنولوژی این نرم افزار‌ها را طراحی و ارائه داده‌اند که می‌تواند جهت مدل‌سازی عملیات آبی مورد استفاده قرار گیرد.

مواد تشکیل دهنده آنتی اسکالانت برج خنک کننده

تجهیزات ذخیره سازی و کاربردی از جمله پمپ ها و خطوط باید از موادی از جمله پلی اتیلن (PE)، Viton، پلی وینیل کلرید (PVC)، پلی وینیلیدین فلوراید (PVDF)، تفلون و پلکسی گلاس هایپالون یا پنتون ساخته بشوند. البته نکته حائز اهمیت این است که در ساختار تجهیزاتی که با نوع خالص این محلول شیمیایی در تماس مستقیم هستند نباید از فولاد ضد زنگ و فولاد کربنی استفاده شود.

اساس عملکرد آنتی اسکالانت برج خنک کننده

مایع رسوب زدای پکینگ برج خنک کننده از تشکیل رسوب در تجهیزات مذکور جلوگیری می کند. اساس عملکرد این محلول شیمیایی، ایجاد لایه ای در سطح فلزات می باشد که به عنوان عامل جلوگیری کننده از خوردگی در فلزات نیز موثر می باشد. به این صورت که بازدارنده های خوردگی در آب محلول هستند اما پس از تزریق در سیستم، لایه ای را در سطح فلزات تشکیل می دهند که نامحلول است. این فرآیند موجب عدم خرابی قطعات و تجهیزات سیستم برج خنک کننده شده و به صورت کلی راندمان را افزایش می دهد. روش عملکردی این محلول شیمیایی برای ممانعت از فرآیند Scalling شامل مراحل زیر می شود:

جلوگیری از ایجاد رسوب هسته کریستال

جلوگیری از تشکیل کریستال

ممانعت از تجمع کریستال ها

نحوه استفاده از آنتی اسکالانت برج خنک کننده

دوز مورد استفاده از محلول شیمیایی FSA 35900، بسته به ویژگی های عملیاتی سیستم مورد نظر شما، خواص شیمیایی آب (آنالیز آب از جمله آب جبرانی و آب گردشی)، جنس آلیاژهای بخش های مختلف و شدت مشکلات پیش آمده از جمله میزان و نوع رسوب، تعیین می شود. در رابطه با تغذیه سیستم های برج خنک کننده باید گفت که تزریق این محلول شیمیایی باید به صورتی انجام شود که مرتبا و در مکانی از سیستم تغذیه صورت بگیرد که به طور یکنواخت مخلوط شده و البته به صورت کامل توزیع بشود. لازم به ذکر است که افراد متخصص و دارای تجربه در این خصوص بر اساس معیارهایی نظیر پارامترهای مخصوص سیستم مورد نظر شما، دوز بهینه را به شما مشتریان گرامی پیشنهاد می دهند. از این طریق شما گرامیان می توانید اطمینان حاصل کنید که حداکثر عملکرد و بیشترین کارایی را در سیستم خود دریافت خواهید کرد.

مواد شیمیایی برج خنک‌ کننده، افزودنی‌هایی است که به آب در گردش در برج خنک‌ کننده اضافه می‌شود تا در حد ممکن جلوی رسوب، خوردگی و زیست توده‌ها را بگیرد. آب در گردش در برج خنک‌ کننده در فرآیند خنک شدن به مقدار قابل ملاحظه‌ای تبخیر می‌شود که این تبخیر موجب افزایش غلظت املاح و رسوب می‌گردد. مواد شیمیایی که به آب در گردش برج خنک‌ کننده اضافه می‌گردند، بهترین نقش را در جلوگیری از ایجاد رسوب به عهده دارند. در ادامه این مطلب به بررسی انواع مواد شیمیایی قابل استفاده در برج خنک‌ کننده و همچنین قیمت پکینگ فیلمی می‌پردازیم.

بایوساید رشد میکروبی توده‌های زیستی را متوقف می‌کند ، این میکروارگانیسم‌ها نه تنها بروی عملکرد کولینگ تاور اثر می‌گذارند، بلکه برای سلامتی انسان‌ها نیز خطرناک است. به طور معمول استفاده از دو نوع بایوساید متداول است، زیرا استفاده از یک نوع بایوساید موجب مقاومت میکروارگانیسم‌ها شده و بعد از مدتی غیر موثر خواهد بود. بهترین روش افزایش مداوم در دوز پایین بایوساید به آب در گردش می‌باشد و همچنین در فواصل زمانی مختلف با افزایش دوز بایوساید به آب سیستم شوک داده شود. در مواد شیمیایی برج خنک‌ کننده دو نوع بایوساید مورد استفاده عبارتند از بایوساید اکسید کننده و بایوساید غیر اکسید کننده.

برای سالیان طولانی، کلرین به عنوان ماد از بین برنده میکروارگانیسم‌ها و جلبک‌ها استفاده می‌شد. در سال‌های اخیر استفاده از کلرین به دلیل ملاحضات زیست محیطی‌، ایمنی و خطرات اجرا بسیار کاهش یافته است. همانطور که گفتیم بایوسایدها به دو دسته اکسید کننده و غیر اکسید کننده تقسیم می‌شوند. اکسید کننده‌ها اجزا سلول میکروارگانیسم را اکسید می‌کنند (واکنش انتقال الکترون). غیر اکسید کننده‌ها از روش شیمیایی دیگری استفاده می‌کنند. بایوسایدهای اکسید کننده هنوز هم بیشترین استفاده را در صنعت برج‌های خنک‌ کننده دارند، هر چند استفاده از کلرین کاهش یافته است.

وقتی کلرین به آب برج خنک‌ کننده اضافه می‌گردد به دو ماده هیپوکلروس و اسید هیروکلریک تقسیم می‌شود. هوای صنعتي داراي الا ینده های هستند كه به دلايل زيست محيطي بايد از ان حذف شوند. اكثر آلودگي‏هاي شيميايي گازي، اگر جمع‏آوري شوند از نظر اقتصادي و زيست محيطي بسيار حائز اهميت مي‏باشند و مي‏توانند به عنوان منبع اصلي مواد خام به منظور توليد ديگر اقلام به كار روند. انحلال‎پذيري گاز در مايع  نقش عمده‏اي در فرآيند تصفيه برعهده دارد چون علاوه بر اجسام جامد و مايع، گازها نيز در تماس با مايع به صورت محلول در مي‌آيند. مقدار گازي كه در يك مايع حل مي‏شود به خواص گاز و مايع و نيز به شرايط انحلال، وابسته است.

اصول كار اسکرابر پر شده متكي بر اصول زير است:  روش مناسب براي جذب ناخالصي‏هاي شيميايي گازي شستشوي هوا به وسيله مايعات (جذب سطحي به وسيله مايعات) است. شيوه جذب سطحي به وسيله مايعات در صنعت بسيار مورد استفاده قرارمي‏گيرد. در اين روش لازم است كه از يك سو سطح تماس كافي برای تبادل جرم بين گاز و مايع ايجاد شود (این وظیفه بر عهده پکینگ است) و از سوي ديگر سيالي مناسب انتخاب شود كه ظرفيت آن براي جذب جزء مورد نظر كافي و نسبت به اجزاي ديگر گاز بي‏اثر باشد. هوای حامل گاز وارد  دستگاه مي‌شود. در این حال مایع شستشو دهنده مناسب بر روی ان پاشیده میشود و مخلوط گاز و هوا با عبور از پکینگها فرصت انجام واکنش را می یابد.

دکمه بازگشت به بالا