بین الملل

لوکاشنکو از احتمال استقرار سلاح‌های هسته‌ای در بلاروس خبر داد

رئیس جمهور بلاروس گفت که کشورش می تواند در مواجهه با یک تهدید خارجی منتظر سلاح هسته ای باشد.

به گزارش باراناخبر، الکساندر لوکاشنکو به نقل از رئیس جمهور بلاروس گفت: در صورت لزوم، در صورت انجام این گونه اقدامات و بی تدبیری از سوی رقبا و مخالفان ما نه تنها سلاح هسته ای، بلکه سلاح های فوق هسته ای و آینده نیز خواهیم داشت. ما همچنین برای دفاع از خاک خود مستقر خواهیم شد.

وی همچنین گفت که بلاروس در حال بررسی خرید برخی از سامانه های موشکی زمین به هوای اس-400 روسیه برای استقرار آنها در نزدیکی مینسک، پایتخت بلاروس است.

لوکاشنکو گفت: “ایالات متحده باید بپذیرد که اطلاعات آنها نامعتبر است.”

وی در پاسخ به سوال رسانه های خارجی در مورد تهدید حمله به اوکراین از سوی بلاروس، گفت: آیا هنوز معتقدید که از اینجا به اوکراین حمله خواهیم کرد؟ آیا هنوز روی این ایده دیوانه وار کار می کنید؟

وی تاکید کرد: روسیه و بلاروس موقعیت خود را دارند که در آن حرکت می کنند. یک معاهده بین بلاروس و روسیه وجود دارد. ما در اینجا در واقع یک گروه واحد از نیروهای بلاروسی-روسی داریم، به عبارت دیگر یک ارتش واحد. این موضع رسمی ماست. لطفاً این موقعیت را همانطور که ما موقعیت شما را حفظ می کنیم، در نظر بگیرید.

لوکاشنکو با اشاره به اینکه ایالات متحده در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای دور و مجاور بلاروس و روسیه مانند اوکراین، لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی حضور نظامی دارد، گفت: شما اینجا هستید. هزاران مایل دورتر، چه کار می کنی؟ هیچ چیزی برای سرزنش ما وجود ندارد. ما هیچ نیروی مسلحی در کانادا یا مکزیک نداریم. ساکت باش! باید در مقابل تمام جامعه جهانی اعتراف کنید، اگر کمی صادق باشید، اصرار داشتید که روسیه و بلاروس دیروز به اوکراین حمله خواهند کرد. ما این کار را نکردیم. اطلاعات شما بی ارزش است حتی اگر میلیاردها دلار برای آن هزینه کنید. حداقل قبول کن

او افزود که اوکراین با درک عواقب اقتصادی هیستری نظامی و تشدید اوضاع، شروع به به حداقل رساندن خطر جنگ کرد. اقتصاد اوکراین 15 میلیارد دلار از دست داده است و رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلینسکی تلاش کرده است تا خطر حمله را به حداقل برساند. بنابراین این اتفاق افتاد، یک نمایش. غرب و رهبری اوکراین باید بپذیرند که شکست خورده اند.

پیشتر ولادیمیر ماکی، وزیر امور خارجه بلاروس گفته بود که پس از پایان مانورهای مشترک مینسک و مسکو در مرز اوکراین، «هیچ نظامی روسی» در اوکراین باقی نمی ماند.

ماکی در یک کنفرانس خبری در مینسک، پایتخت این کشور گفت: «هیچ نیروی (روس) یا واحد تجهیزات نظامی پس از آموزش با روسیه در خاک بلاروس باقی نمی‌ماند. وی گفت که وزارت دفاع و لوکاشنکو به صراحت این را گفته اند.

روسیه این هفته از پایان چند رزمایش نظامی در نزدیکی مرز اوکراین، از جمله تمرینات در بلاروس خبر داد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا