اجتماعی

رژیم بارش و تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر تغییر یافته است

سرپرست معاونت توسعه پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور گفت: اثرات تغییر اقلیم سبب شده تا رژیم بارش و تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر تغییر یابد.

به گزارش باراناخبر، بهزاد لایقی امروز چهارشنبه در هشتمین جلسه کمیته منابع غیر زنده دریایی شورای عالی اقیانوس شناسی که در آستانه روز ملی دریای خزر در سازمان نقشه برداری برگزار شد، اظهار داشت: برآوردها نشان می دهد که میزان بارش در حوضه آبریز داخلی دریای خزر کاهش یافته و در مقابل میزان تبخیر افزایش یافته است.

وی در ادامه به کاهش دبی آب رودخانه «ولگا» اشاره کرد و افزود: دبی رودخانه ولگا به عنوان یکی از منابع مهم تأمین آب خزر در سه سال اخیر به کمترین میزان خود رسیده است.

سرپرست معاونت توسعه پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: عوامل بسیاری سبب کاهش تغییر تراز آب دریای خزر شده است که باید این روند کنترل شود.

لایقی گفت: تراز آب دریای خزر در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۰ سانتی متر کاهش یافته است و پیش بینی می شود در ۲۰ سال آینده تراز این دریا ۲ متر دیگر نیز کاهش یابد.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، در ادامه جلسه درباره بررسی عوامل و اثرات کاهش تراز آب دریای خزر به ویژه در مناطق ساحلی ایران بحث و تبادل نظر شد. همچنین پیامدهای این رخداد به ویژه در بنادر و جنبه های محیط زیست دریایی آن تبادل نظر شد.

انتهای پیام 

گروه تحریریه علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با نگاهی منصفانه به تفاوت‌های اجتماعی و تبعیضات نژادی.
دکمه بازگشت به بالا