علمی و پزشکی

دیدار ماه و مشتری به وقت بامداد فردا

اما قبل از طلوع زهره، این سیاره مشتری است که از اواخر غروب به بعد بر آسمان تسلط دارد و هر چیزی را در آسمان به جز ماه می درخشد.

مشتری، معروف به پادشاه سیارات، امشب (یکشنبه، 14 آگوست) حوالی ساعت 21:45 به وقت شرق (06:15 صبح دوشنبه به وقت ایران) در آسمان طلوع خواهد کرد و ماه کمی بعد از ساعت 22:30 عصر به وقت شرقی طلوع خواهد کرد. . به وقت شرقی (07:00 صبح به وقت ایران) به عنوان یک قمر غول‌پیکر در حال نزول دیده می‌شود که سه روز پس از پر شدن در زاویه کمی بیش از پنج درجه سمت راست مشتری قرار می‌گیرد.

مشتری و ماه تا پایان شب به وقت محلی قابل مشاهده خواهند بود و درست قبل از ساعت 4:00 صبح به وقت شرقی به سمت جنوب حرکت خواهند کرد.

علاوه بر این، جهت هر دو به طور قابل توجهی با عبور از نصف النهار جنوبی در ساعات اولیه تغییر می کند و به نظر می رسد مشتری مستقیماً بالای ماه می درخشد. همچنین در آن لحظه به نظر می رسد که به هم نزدیکتر هستند و فاصله بین آنها دو تا سه درجه کاهش می یابد.

ماه و مشتری فردا صبح همدیگر را ملاقات خواهند کرد

رقص قمرهای مشتری

چهار قمر اصلی مشتری که 412 سال پیش توسط گالیله کشف شد را به یاد بیاورید. آنها یک لذت دائمی برای منجمان آماتور هستند و می توان آنها را در هر تلسکوپ و حتی دوربین دوچشمی دید. آنها آنقدر سریع به دور مشتری می چرخند که ظاهرشان ساعت به ساعت و از شب به شب تغییر می کند.

به عنوان مثال، اگر یکشنبه شب یک تلسکوپ روی مشتری قرار دهید، ابتدا قمر Io را در یک سمت مشتری و دو قمر آن، گانیمد و کالیستو خواهید دید. در طرف دیگر مشتری را خواهید دید. همچنین روز دوشنبه در ساعت 23:28 به وقت شرقی، چهارمین قمر مشتری، اروپا، از پشت قرص مشتری بیرون می‌آید و به گانیمد و کالیستو می‌پیوندد.

سپس، روز دوشنبه در ساعت 2:15 بامداد به وقت شرقی، آیو با افتادن در سایه مشتری کم‌نور می‌شود. اندکی پس از آن، آیو از پشت مشتری عبور می کند، اما کمی بیش از سه ساعت بعد دوباره ظاهر می شود. آنهایی که در ایالت های مرکزی و غربی ایالات متحده هستند، جایی که آسمان هنوز تاریک خواهد بود، می توانند هر چهار قمر مشتری را در یک طرف سیاره ببینند.

ماه و مشتری فردا صبح همدیگر را ملاقات خواهند کرد

اهمیت اندازه و فاصله

وقتی اواخر عصر یکشنبه به ماه و مشتری نگاه می کنید، سعی کنید تفاوت اندازه و فاصله بین آنها را متوجه شوید. البته، ماه بیش از 9 قدر ظاهری روشن تر از مشتری است.

اما ماه بسیار کوچکتر از مشتری است. در واقع، قطر 3474 کیلومتری ماه در مقایسه با قطر 142984 کیلومتری مشتری چیزی نیست، اما چیزی که ماه را بسیار بزرگتر و درخشان تر می کند فاصله آن از زمین است. ماه یکشنبه شب 373600 کیلومتر از زمین فاصله خواهد داشت، اما مشتری 1681 بار دورتر و در فاصله 628.5 میلیون کیلومتری خواهد بود.

این واقعیت که ماه بسیار نزدیکتر از مشتری به ما است به این معنی است که ماه در آسمان بسیار سریعتر از مشتری حرکت می کند. بنابراین به همین دلیل است که وقتی آنها قبل از طلوع آفتاب در آسمان جنوبی طلوع می کنند، ماه به طور قابل توجهی به مشتری نزدیکتر از زمانی که چند ساعت زودتر در شرق طلوع کرد به نظر می رسد.

46

دکمه بازگشت به بالا