اقتصادی

خرید گوشت قرمز از دامداران آری یا خیر؟

در حالی که برخی از فعالان صنعت دامپروری اعلام می‌کنند خرید گوشت قرمز از دامداران توسط شرکت پشتیبانی امور دام متوقف شده، برخی دیگر می‌گویند که این خرید همچنان ادامه دارد و این در حالیست که شرکت پشتیبانی امور دام هنوز پاسخ مشخصی در این باره اعلام نکرده است.

به گزارش باراناخبر، چندی پیش دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی کشور اعلام کرد که از ابتدای سال شرکت پشتیبانی امور دام گوشت گوسفند و گوساله را از دامدار خریداری می‌کرد ولی از خردادماه زمانی که قیمت گوشت در بازار افزایش یافت دامداران دیگر دام‌هایشان را نفروختند. در حقیقت در ماه‌های اول خرید، دامداران به این قیمت‌ها راضی بودند ولی از خردادماه دام‌هایشان را نفروختند. بسیاری از دامداران قرارداد داشتند و بسیاری از آنها نیز هنوز قرارداد دارند، ولی به تعهدات خود عمل نکردند.

دامدار مقصر نیست؛  شرکت پشتیبانی گوشت نمی‌خرد

افشین صدر دادرس در گفت‌وگو با باراناخبر، در پاسخ به اینکه گفته می‌شود دامداران دام‌های مازادشان را به شرکت پشتیبانی امور دام نفروختند و به تعهداتشان نسبت به این شرکت عمل نکردند و آیا چنین موضوعی صحت دارد یا خیر؟ گفت: قرارداد خرید گوشت میان شرکت پشتیبانی امور دام و دامداران برای اوایل امسال یعنی اردیبهشت و خرداد و قبل از افزایش قیمت دام بود و فقط در تهران انجام شد. شرکت گوشت گوسفندی را کیلویی ۳۵۳ هزار تومان و گوساله را ۲۵۱ هزار تومان از دامداران خریداری می‌کرد و تحویل بسته‌بندی‌ها و قصابی‌ها منتخب می‌داد. اما قبل از اینکه قیمت دام در بازار افزایش یابد شرکت پشتیبانی امور دام دیگری خریدی انجام نداد و  علت آن نیز برای ما مشخص نیست.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور اضافه کرد: اینگونه نبوده که دامداران دام‌هایشان را نفروشند یا نسبت به تعهدات خود عمل نکنند بلکه دیگر خریداری وجود نداشت. ما حتی به شرکت‌های بسته‌بندی نیز اعلام کردیم ولی آنها قبول نکردند و تمایل داشتند از شرکت پشتیبانی امور دام گوشت بخرند و از آنها یارانه دریافت کنند.

وی در ادامه گفت: درخواست ما از دستگاه‌های نظارتی این است که خریدهای انجام شده را بررسی کنند و ببینند که این خریدها دقیقا کجا رفته و در بازار به چه قیمتی و توسط چه کسانی عرضه شده است.

خرید گوشت دامداران از سوی شرکت پشتیبانی ادامه دارد 

همچنین مجتبی عالی – مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور – نیز در گفت‌وگو با باراناخبر، در پاسخ به اینکه آیا خرید گوشت قرمز توسط شرکت پشتیبانی امور دام متوقف شده است، یا خیر؟ گفت: پشتیبانی زمانی که قیمت کاهش یابد بر اساس قیمت تمام شده اقدام به خرید می‌کند، ولی وقتی قیمت در بازار خوب است، خرید انجام نمی‌دهد.

وی ادامه داد: خرید گوشت قرمز توسط شرکت پشتیبانی امور دام متوقف نشده و همچنان ادامه دارد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور گفت: شرکت پشتیبانی امور دام گوشت گوسفند را کیلویی ۳۵۳ هزارتومان و گوساله را نیز کیلویی۲۳۰ هزارتومان خریداری می‌کند، اما چون قیمت در بازار آزاد بیشتر است برای دامدارن به صرفه تر است که دام خود را بیرون بفروشند.

همچنین پیگیری‌های باراناخبر از شرکت پشتیبانی امور دام برای اعلام توقف یا عدم توقف خرید دام توسط این شرکت تا لحظه انتشار این گزارش بی‌نتیجه مانده‌ است.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا