علمی و پزشکیکسب و کار برتر ایرانی

قیمت گوشت چرخ کرده در بازار

قیمت گوشت| گوشت| گوشت در بازار

هر چند سهم هزینه‌های خوراک در سبد هزینه‌ای خانوار ایرانی افزایش یافته است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد خرید گوشت چلویی کالری دریافتی ایران‌ها روندی کاهشی را در یک دهه شاهد بوده است. در این مراکز، با نرخ مصوب به فروش می رسد.نوسانات زیادی برای وجود دارد. در اوایل سال بود که با افزایش ، دولت اقدام به راه اندازی مراکز عرضه گوشت دولتی کرد. قیمت گوشت روزانه از طریق قصابی آنلاین الوگوشت اعلام می شود که در ادامه خبر می توانید از انواع آن مطلع شوید.

 «سید محمد آقامیری» درباره نوسانات اخیر بازار مرغ افزود: قبل از سرپرستی بنده در وزارت جهاد کشاورزی، انجمن جوجه یک روزه در نامه‌ای به اعضای خود، خواست تخم مرغ نطفه‌دار از دستگاه‌ خارج و تولید جوجه یک روزه‌ متوقف شود؛ به دلیل عدم تولید جوجه، چالش‌های متعددی در تامین گوشت مرغ بازار اتفاق افتاد به طوری که تولید مرغ در کشور به نصف کاهش یافت.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: با این حال با مدیریت‌ صورت گرفته اکنون میزان جوجه‌ریزی و تولید گوشت مرغ در کشورمان افزایشی شده و به روال عادی برگشته است به طوری که طبق برنامه هفتگی ۴۴ هزار تن گوشت مرغ تولید شده اما برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته حاکی از آن است که این میزان به ۵۰ هزار تن خواهد رسید.

وی تصریح کرد: میزان جوجه‌ریزی در اردیبهشت ماه به ۱۱۸ میلیون قطعه رسید این در حالی است که در مقایسه با ۸۴ تا ۸۵ میلیون قطعه جوجه ریزی تولید ماه قبل از عید نوروز، نزدیک به ۳۰ میلیون قطعه افزایش جوجه‌ریزی صورت گرفته است. به گفته وی، در خردادماه نیز برنامه‌ریزی جوجه ریزی در جهت افزایش و اشباع بازار خواهد بود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه دولت برای تنظیم بازار کالاهای اساسی افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پیش بینی می شود ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزارتن تا ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم برای خبازی‌ها و مصارف صنعتی کشور تولید شود.

وی تصریح کرد: هدف وزارتخانه متبوع در حوزه گندم حمایت از کشاورزان است بطوری که طبق سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و قوانین، توافقاتی قبل از عید نوروز بین شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی و گندمکاران برای بازنگری و اصلاح قیمت گندم صورت گرفت و قیمت خرید تضمینی گندم ۱۵ هزار تومان تعیین شد.

آقامیری اظهار داشت: اما با این حال برخی گندمکاران به این امر معترض بوده و ۱۷ هزار تومان را نرخ منطقی برای خرید هر کیلوگرم گندم می‌دانند به همین دلیل اعلام می‌کنم؛ به شرط آن که دولت و سازمان برنامه و بودجه منابع مالی جدیدی به خرید تضمینی گندم اختصاص دهد، قیمت خرید تضمینی گندم افزایش خواهد یافت و وزارت جهاد کشاورزی هم مخالفتی با افزایش قیمت نخواهد داشت.

وی گفت: بودجه فعلی که برای خرید گندم از کشاورزان به وزارت جهاد کشاورزی اختصاص داده شده، گندم را با نرخ قبلی آن یعنی ۱۳ هزار تومان در نظر گرفته است، بنابراین اعتبارات تخصیص یافته به خرید تضمینی گندم حتی از نرخ فعلی آن نیز کمتر است.

به گفته وی، با توجه به درخواست و نامه‌نگاری‌های متعدد کمیسیون کشاورزی مجلس و اصناف و بخش خصوصی مرتبط با گندم، رئیس‌جمهوری دستور بررسی اصلاح قیمت گندم را به وزارتخانه داده است که با جدیت در حال بررسی افزایش قیمت خرید تضمینی گندم هستیم.

قیمت گوشت گوسفندی و قیمت گوشت گاو در آخرین آمار‌های رسمی به ترتیب کیلویی ۲۳۵ هزار و ۵۴۴ تومان و ۲۳۴ هزار و ۳۴۴ تومان ذکر شده است.

آمار‌ها به دی‌ماه امسال مربوط می‌شوند و الان در بازار عدد‌های دیگری حکمفرما هستند. بعضی‌ها می‌گویند قیمت یک کیلو گوشت ۵۰۰ هزار تومان است و بعضی دیگر قیمت گوشت تنظیم بازاری را ملاک قرار می‌دهند. به‌نظر شما حقیقت چیست و قیمت گوشت واقعا چقدر است؟

قیمت گوشت گوسفندی خورشتی بدون استخوان به‌صورت بسته‌بندی در بازار از ۵۰۰ هزار تومان عبور کرده است. اگر فروشنده‌ای ادعا داشته باشد گوشت خوب می‌فروشد، ممکن است قیمت گوشت گوسفندی خورشتی بدون استخوان را تا کیلویی ۵۸۰ هزار تومان اعلا کند. بعضی فروشگاه‌های پروتئینی که در خودشان را به‌عنوان برند مطرح کرده‌اند همین یک مقدار گوشت خورشتی بدون استخوان را با اضافه کردن قید «ممتاز» ۷۴۴ هزار تومان می‌فروشند. در چنین فروشگاه‌هایی قیمت‌ها می‌توانند بیشتر چشمتان را بیازارند.

مثلا در شعبه شریعتی برند زی خوراک، قیمت گوشت راسته مغز گوسفندی ممتاز، کیلویی یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان قید شده است. در توضیح محصول آورده‌اند مغز شده، بدون دمار، مناسب کباب و استیک و انواع غذا‌های ایرانی و فرنگی. اگر مشتری اراده کند حاضر هستند سفارش را به‌صورت خرد شده در بسته‌بندی بهداشتی تحویلش دهند. قیمت گوشت راسته گوسفندی بدون استخوان در این فروشگاه یک میلیون و ۵۰ هزار تومان است. قیمت گوشت گوسفندی راسته با استخوان، ولی به ۳۷۰ هزار تومان می‌رسد.

ماهیچه گوسفندی را کیلویی ۵۲۵ هزار تومان می‌فروشند. قیمت گوشت آبگوشتی با دنبه گوسفندی کیلویی ۴۷۰ هزار تومان است. از جمله چیز‌های عجیب غریب دیگری که در این فروشگاه می‌توان پیدا کرد، چرخ‌کرده گوسفندی ممتاز و دنبه است که به ترتیب کیلویی ۷۴۴ هزار تومان و ۳۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. فروشگاه در توجیه قیمت گوشت چرخ‌کرده ممتاز گفته از مخلوط ران و سردست و قلوه‌گاه گوسفندی به‌دست می‌آید.

قیمت گوشت را نمی‌توان بدون در نظر گرفتن پیچیدگی‌های رایج بازار قضاوت کرد. در قدم اول لازم است بدانید قیمت اجزا مختلف گوشت متفاوت است. معمولا قیمت گوشت چرخ‌کرده به‌خاطر وجود درصدی چربی پایین‌تر است. گوشت بااستخوان را ارزان‌تر از گوشت بدون استخوان می‌فروشند. قیمت گوشت گوسفندی و گوساله نیز تفاوت دارد. قیمت گوشت بسته‌بندی شده هم معمولا گران‌تر از قصابی‌هاست، چون بالاخره پای برند‌ها وسط می‌آید. در گزارش‌ها معمولا میانگین قیمت همه این موارد را لحاظ می‌کنند. پس اعدادی که در آمار‌های رسمی یا خبر‌ها و شایعه‌ها به گوشتان می‌خورد و می‌بینید را باید به‌عنوان متوسط قیمت گوشت در نظر گرفت.

قیمت گوشت گوسفندی در آخرین آمار رسمی

قیمت گوشت گوسفندی در آخرین آمار رسمی مربوط به دی‌ماه امسال کیلویی ۲۳۵ هزار و ۵۴۴ تومان و قیمت گوشت گوساله کیلویی ۲۳۴ هزار و ۳۴۴ تومان ذکر شده است. اگر به آمار‌های ابتدای سال مراجعه کنیم، متوسط قیمت گوشت گوسفندی و گوساله به ترتیب کیلویی ۱۶۸ هزار و ۵۷۰ تومان و ۱۶۲ هزار و ۸۱۴ تومان ذکر شده است. به این ترتیب قیمت گوشت گوسفندی در آمار‌های رسمی نسبت به ابتدای سال کیلویی ۶۶ هزار و ۹۷۴ تومان، معادل ۳۹.۷ درصد افزایش پیدا کرده است. قیمت گوشت گوساله هم در آمار‌های رسمی نسبت به ابتدای سال کیلویی ۷۱ هزار و ۵۳۰ تومان، معادل ۴۳.۹ درصد رشد را تجربه می‌کند.

قیمت گوشت قرمز در بازار متفاوت از آمار‌های رسمی است، اما حتی اگر همچنان به متوسط قیمت‌ها وفادار بمانیم همچنان می‌توان رشد قابل‌توجه قیمت را ردیابی کرد. متوسط قیمت گوشت قرمز در ابتدای امسال کیلویی ۱۳۳ هزار و ۱۶۰ تومان بود و تقریبا تا اواخر اریبهشت ثابت باقی ماند. اولین جهش قیمت گوشت قرمز در هفته آخر اردیبهشت رقم خورد و باعث شد متوسط قیمت به کیلویی ۱۶۰ هزار تومان برسد. قیمت گوشت قرمز ابتدای آذر امسال به‌طور متوسط ۱۷۶ هزار و ۲۶۵ تومان ذکر شده است.

تقریبا یک‌ماه بعد به متوسط قیمت ۲۰۰ هزار تومان می‌رسیم. ابتدای بهمن متوسط قیمت ۲۲۸ هزار و ۲۶۰ تومان را شاهد بودیم. قیمت گوشت قرمز در اواخر بهمن ۱۴۰۱، از متوسط ۲۵۰ هزار تومان به‌ازای هر کیلو عبور کرده است. حالا که می‌دانید متوسط قیمت چیست، می‌توانیم سراغ جزییات برویم و بگوییم قیمت گوشت گوسفندی امروز یکشنبه ۳۰ بهمن در سراسر کشور به‌طور متوسط کیلویی ۳۰۲ هزار و ۷۲۷ تومان است و گوشت گوساله به‌طور متوسط ۱۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشت.

افزایش قیمت گوشت دولت را به صرافت عرضه گوشت تنظیم‌بازاری اندخته. این سیاست سال‌های گذشته در قالب عرضه گوشت منجمد پیگیری می‌شد، اما چون ذائقه ایرانی از گوشت قرمز منجمد گریزان است، این مرتبه دولت روی واردات دام زنده، کشتار آن در داخل و عرضه گوشت گرم گوسفند و گوساله متمرکز شده. طبق وعده گوشت گوسفندی به‌صورت شقه‌ای با قیمت ۲۳۲ تا ۲۳۵ هزار تومان به‌ازای هر کیلوگرم فروخته خواهد شد. وزن هر شقه کامل بین شش تا ۱۰ کیلوگرم است و وزن نیم‌شقه به سه کیلوگرم می‌رسد.

۲۲ میدان تره‌بار شهرداری در نقاط مختلف تهران به فروش گوشت تنظیم بازاری با قیمت دولتی اختصاص پیدا کرده با این حال گزارش‌هایی درباره کمیاب بودن گوشت تنظیم‌بازاری وجود دارد که با توجه به اینکه در ابتدای راه هستیم، می‌توان این موضوع را طبیعی دانست. دولت قول داده میزان عرضه گوشت تنظیم بازار را تا ۱۰ روز آینده شدت ببخشد و تا عید و حتی خرداد سال بعد به‌صورت فشرده ادامه دهد. اضافه شدن فروشگاه‌های زنجیره‌ای مشهور به فهرست مراکز عرضه می‌تواند در توزیع سریع‌تر گوشت تنظیم بازاری و کاهش قیمت گوشت کمک کند.

افزایش قیمت گوشت تنها مسئله تهران نیست. ساکنان پایتخت در حال حاضر گوشت گوسفندی به‌طور متوسط کیلویی ۲۹۰ تا ۲۹۵ هزار تومان خریداری می‌کنند. قیمت گوشت گوسفندی در یزد به طور متوسط ۳۳۹ هزار تومان در هر کیلوگرماست. در خراسان رضوی با متوسط قیمت ۳۴۰ هزار تومان برای هر کیلو گوشت گرم گوسفندی روبرو هستیم و سقف قیمت آن به ۳۵۰ هزار تومان نیز می‌رسد.

خبرگزاری رسمی دولت در گزارشی می‌نویسد: اکنون قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفندی تنظیم بازاری منجمد بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزارتومان، گوشت گوسفندی قلوه گاه ۱۵۳ هزارتومان، سردست ۱۶۷ هزارتومان و ران ۱۷۷ هزارتومان است. همچنین در بازار خرده‌فروشی قیمت هر کیلو شقه گوسفندی به‌طور میانگین ۳۴۰ تا ۳۶۵ هزارتومان، گوساله ۳۱۰ هزارتومان، ران ۴۱۰ هزارتومان، سردست ۳۶۵ هزارتومان و راسته ۳۹۸ هزار تومان عرضه می‌شود که این رقم در نقاط مختلف شهر‌ها اندکی تفاوت دارد.

قیمت گوشت گوسفندی چرخ‌کرده در بازار به ۴۲۰ هزار تومان هم می‌رسد، اما بررسی فرارو نشان می‌دهد اگر اهل گشتن و پیدا کردن باشید، در همین بازار می‌توان یک‌کیلو گوشت چرخ‌کرده مخلوط با با قیمت ۲۸۵ هزار تومان خریداری کرد. کف قیمت گوشت ماهیچه گوسفندی کیلویی ۴۸۶ هزار تومان است. برای خرید گوشت گوسفندی آبگوشتی باید حدود ۲۳۰ هزار تومان پول بدهید. گوشت خورشتی از کیلویی ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و با توجه به کیفیت ممکن است تا ۶۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کند. سردست و ران گوسفندی در قصابی‌ها معمولا در وزن حداقل سه‌کیلوگرم فروخته می‌شود. اگر قصابی آن‌ها را به‌ترتیب کیلویی ۳۴۵ هزار تومان و ۴۲۵ هزار تومان بفروشد، می‌توان گفت رفتار منصفانه‌ای با مشتریانش دارد.

منبع:

youtube.com

آریو صفدریان

متخصص محصولات پروتئینی شامل انواع گوشت دام، پرندگان، ماهی، گوشت های فرآوری شده و... دارنده بهترین نشان قصابی و سال ها در جهت افزایش آگاهی مردم نسبت به گوشتی که تهیه و طبخ می کنند، تولید محتوای حرفه ای انجام می دهم چون بر این باورم محصولات پروتئنی بطور مستقیم بر سلامتی تأثیرگذار هستند. پس چه خوب است که افراد با تصمیمی درست بهترین گوشت را میل نمایند.
دکمه بازگشت به بالا