استان ها

حفظ و تضمین هنجار‌های اجتماعی با فناوری تیروکمان از دیرباز

حفظ و تضمین هنجار‌های اجتماعی با فناوری تیروکمان از دیرباز

مردم‌شناسان طی تحقیقاتی نشان دادند که فناوری تیروکمان می‌تواند در حفظ و تضمین هنجار‌های اجتماعی مهمی که در دوران باستان شکل گرفته، نقش داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از ساینس دیلی، مردم‌شناسان دانشگاه «کالیفرنیا دیویس» (University of California, Davis) با بررسی بیش از ۱۱۷۹ پیکان پرتاب شده که در «حوضه دریاچه تیتیکاکا» (Lake Titicaca) کشف شده‌اند، نشان دادند که تیراندازی با کمان در کوه‌های آند حدود 5 هزار سال پیش شکل گرفته، در حالی که قبلاً تصور بر این بود که قدمت آن به ۳ هزار سال پیش باز می‌گردد. 

این مطالعه که در مجله «کواترنری اینترنشنال» (Quaternary International) منتشر شده، نشان می‌دهد که این تغییر با تغییرات اجتماعی مهمی در جوامع باستانی منطقه همچون رشد اندازه سکونت‌گاه‌ها، کاهش خشونت اجتماعی و توسعه نهاد‌های اجتماعی جدید همراه است.

«لوئیس فلورس بلانکو» (Luis Flores-Blanco)، نویسنده اصلی این مقاله، می‌گوید: ما فکر می‌کنیم مقاله ما پیشگامانه است. این یکی از اولین مواردی است که در آن باستان‌شناسان آند پیچیدگی اجتماعی را از طریق تجزیه و تحلیل کمی ابزار‌های سنگی بررسی کرده‌اند. 

وی ادامه می دهد: بر اساس این اکتشاف، می‌توانیم پیشنهاد کنیم که فناوری تیروکمان می‌تواند در حفظ و تضمین هنجار‌های اجتماعی مهمی که در دوران باستان شکل گرفته‌اند، نقش داشته باشد. این هنجار‌ها شامل توسعه نهاد‌های اجتماعی جدید مانند مراکز مبادله ابسیدین (obsidian) و انتخاب زندگی در روستا‌های در حال گسترش بوده‌اند.
این مطالعه همچنین زوایای جدیدی از منشأ و تأثیرات تیراندازی با کمان در قاره آمریکا را روشن می‌کند، موضوعی که برای دهه‌ها مورد بحث بوده است.

دکمه بازگشت به بالا