فرهنگ و هنر

تجدد ادبی در بوته نقد

نشست نقد و بررسی کتاب «درباره‌ تجدد ادبی» نوشته عیسی امن‌خانی برگزار می‌شود.

به گزارش باراناخبر، نشست نقد و بررسی کتاب یادشده روز سه‌شنبه، ۱۶ خرداد از ساعت ۱۶ با حضور داریوش رحمانیان، بهرام پروین‌گنابادی، کامیار عابدی و عیسی امن‌خانی در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.

در خبر برگزاری این نشست آمده است: از آن‌جا که نگاه اسطوره‌ای پیچیدگی‌های جهان واقعی را نادیده می‌گیرد و آن را به دو قطب متضاد تقلیل می‌دهد، بسیاری از ما مخالف این نوع نگاه هستیم. اما میان این باور با آن‌چه در عمل شاهدیم فاصله‌ چشمگیری وجود دارد. یعنی بسیاری از منتقدانِ نگاه اسطوره‌ای، خود نگاهی اسطوره‌ای دارند. برای نمونه نگاه غالب پژوهشگران ما به مساله‌ تجدد ادبی نگاهی اسطوره‌ای بوده است چرا که آن را از منظر تقابل سنت/ تجدد و جدال این دو با هم نگریسته و تبیین کرده‌اند. این نوع نگاه به تقلیل واقعیت می‌انجامد و تصویری دوقطبی و باژگونه از واقعیت ارائه می‌دهد.

در  کتاب «درباره‌ تجدد ادبی» نوشته‌ عیسی امن‌خانی که نشر خاموش آن را منتشر کرده، سعی شده تا از ورای این نگاه اسطوره‌ای/ دوقطبی به مساله‌ تجدد ادبی پرداخته و روایتی دیگر از تجدد ادبی ارائه شود. روایتی که نسبت به روایت عرضه‌شده، پیچیده‌تر است و از نگاه دو قطبی‌نگر و تقلیل‌گرا فاصله‌ بسیار دارد.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را هم‌زمان از صفحه‌ اینستاگرام این مرکز به نشانی Ketabofarhang  پیگیری کنند.

انتهای پیام 

دکمه بازگشت به بالا