اجتماعی

بیانیه سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران درباره اقدامات انجام‌شده در حوادث اخیر

سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران در خصوص اقدامات انجام شده در حوادث اخیر در کشور اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش باراناخبر، بیانیه سازمان نظام پزشکی به شرح زیر است:

همکاران عزیز

اعضای محترم مجمع عمومی نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران

با درود

احتراماً از نگرانی های دلسوزانه شما در خصوص حوادث اخیر و لزوم اطلاع رسانی اقدامات سازمان نظام پزشکی و پیگیری های انجام شده بر اساس درخواست ارکان مختلف سازمان و اعضای محترم تشکر می نمایم. در جامعه پزشکی کشور نکات زیر مورد توجه قرار می گیرد:

1- پس از درگذشت تاسف بار مرحومه سرکار خانم مهسا امینی در روز جمعه مورخ 1401/06/25 رئیس سازمان در روز یکشنبه مورخ 1401/06/27 با حضور در بیمارستان کسری و دیدار با مدیر عامل محترم و تکنسین محترم. بیمارستان، فرآیند پذیرش و اقدامات. درمان انجام شد و پرونده مورد بررسی قرار گرفت و نظرات افراد حاضر در جلسه شنیده شد.

2- رئیس سازمان در تاریخ 1401/06/28 طی تماس تلفنی با دادستان محترم کل کشور و معاون محترم امنیتی انتظامی و دبیر شورای عالی امنیت کشور با ابراز نگرانی جامعه پزشکی خواستار تشکیل کمیسیون حقیقت یاب پزشکی شد.

3- در تاریخ 28.06.1401 طی نامه ای خطاب به وزیر محترم کشور، تشکیل کمیسیون حقیقت یابی پزشکی با حضور سازمان نظام پزشکی و نمایندگان انجمن های علمی مربوطه درخواست شد.

4- در تاریخ 1401/06/29 در جلسه ای با حضور وزیر محترم کشور و معاونت محترم حراست نیروی انتظامی با بیان دغدغه ها و مطالبات جامعه پزشکی، درخواست کتبی تشکیل حقیقت یاب مطرح شد. کمیسیون به وزیر محترم دولت تقدیم شد که مورد قبول ایشان قرار گرفت.

5- در همان روز 29/06/1401 پس از نامه دبیر شورای امنیت ملی برای تشکیل کمیسیون مذکور، از طرف انجمن های علمی درخواست شد تا نماینده انجمن برای شرکت در جلسه معرفی شود. .

6- عصر همان روز (29/06/1301) با حضور نمایندگان انجمن های علمی مذکور و ریاست محترم سازمان پزشکی قانونی، ریاست محترم سازمان نظام پزشکی، معاون محترم وزیر. . بهداشت و نایب رئیس محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اولین جلسه در وزارتخانه با حضور دبیر شورای امنیت کشور تشکیل و تمامی جوانب پرونده و مستندات پرونده به طور کامل بررسی شد.

7- پس از انتشار سی تی اسکن مغز منتسب به سرکار خانم امینی در تاریخ 1401/06/29 سازمان نظام پزشکی از هیات رادیولوژی خواست نظر علمی خود را در خصوص یافته های سی تی اعلام کند.

8- در تاریخ 30.06.1401 طی نامه ای خطاب به وزیر محترم کشور بر ادامه کار کمیسیون تا حصول نتیجه نهایی و همچنین استفاده از ظرفیت عظیم انجمن های علمی – ویژه تاکید شد. به منظور حفظ حقوق مردم

9- پس از درخواست تعدادی از اعضای محترم مجمع عمومی نظام پزشکی خطاب به رئیس سازمان پزشکی قانونی مبنی بر بررسی صحت و رعایت موازین علمی در رسیدگی به پرونده، این درخواست تقدیم گردیده است. به محترم رئیس سازمان پزشکی قانونی در تاریخ 1401/07/02. مجمع عمومی محترم پاسخ از پزشکی قانونی دریافت شده است.

10- پس از نگرانی تعدادی از همکاران مبنی بر امکان استفاده غیر درمانی از آمبولانس و همچنین حمله به آمبولانس در ماموریت، در تاریخ 1401/06/07 طی مکاتبه ای با دبیر محترم شورای تامین کشور، این موضوع ساخته شده. طی جلسات منعکس و ادامه یافت و تماس های متعددی با نهادهای ذیربط پیگیری شد.

11- پیرو نامه تعدادی از اعضای محترم جامعه پزشکی و روسای شعب نظام پزشکی کشور جهت پیگیری برخی دغدغه ها و نگرانی ها خطاب به رئیس سازمان، رئیس شورای عالی. و رئيس مجمع عمومي، رئيس سازمان با رئيس مجمع و شوراي عالي تماس گرفته و پس از دريافت نظرات و دستورات آنان، گزارش پيگيري را نيز علاوه بر ارائه مفاد نامه مذكور ارائه نمودند. . در جلسات متعدد با مسئولان امنیتی، انتظامی و دادگستری کشور طی مصاحبه ای با یکی از خبرگزاری های رسمی این خواسته ها و نگرانی ها و مواضع این سازمان به صورت علنی بیان شد.

12- علیرغم تفسیرهای متعدد تعدادی از همکاران از متن پراکنده مصاحبه، موارد زیر در این مصاحبه به وضوح مورد تاکید قرار گرفت:

– رسیدگی به پرونده خانم امینی با صداقت کامل
– درمان کلیه مجروحان در کلیه مراکز درمانی بدون تعصب
– استفاده از ابزار نجات متناسب با وظیفه اصلی آنها
– همراهی با مردم جامعه پزشکی و پیگیری درخواست های آنان و بیان مخالفت ها به صورت منطقی
– لزوم ایجاد فضای امن برای ابراز انتقاد و اعتراض در کشور
– معترضان و منتقدان مدافع تمامیت ارضی کشور هستند و خواهان پیشرفت کشور هستند
– جامعه پزشکی با بیان ایرادات و انتقادات خود مخالف اخلال و آسیب رساندن به اموال عمومی است.
– استفاده از عناصر تجزیه طلب و مزاحم از این حادثه و تغییر شکل فضای اعتراض مسالمت آمیز غیرقابل قبول و غیرقابل قبول است و لازم است مرز اعتراض و اغتشاش توسط مسئولان محترم کشور جدا شود.

بنابراین در هیچ جای این مصاحبه چیزی که حاکی از یاغی بودن معترضان باشد وجود ندارد.

13- در پی درخواست همکاران جهت پیگیری وضعیت بازداشت شدگان احتمالی جامعه پزشکی طی نامه ای خطاب به دادستان محترم کل کشور و در تماس های متعدد رئیس سازمان با مسئولین مختلف امنیتی و قضایی. ، پرونده در حال پیگیری است.

14- در جلسه شورای عالی سازمان نظام پزشکی (1401/07/07) و همچنین در جلسه انجمن های علمی پزشکی تاریخی (1301/07/20) گزارش اقدامات انجام شده و پرونده مذکور. توسط رئیس سازمان به اعضای محترم ابلاغ شد.

15- کلیه سطوح فوق در زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان کامل و مستند خواهد بود.

روابط عمومی سازمان نظام پزشکی

30.07.1401″

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا