عمومی

ایران و اقدام بازدارندگی علیه اسرائیل

با توجه به اینکه ایران نگران کشته شدن افراد بی گناه در جنگ روسیه و اوکراین است، آمادگی دارد برای پایان دادن به این جنگ و کشتار غیرنظامیان بین روسیه و اوکراین میانجیگری کند و به همین دلیل این سفر در همین چارچوب است. موضوع دیگری که آقای امیرعبداللهیان با مقامات روسیه در میان خواهد گذاشت، موضوع برجام است.

به این دلیل که روسیه در آخرین لحظات توافق جدید ایران و 1+5 از آمریکا خواستار تضمین عدم توجه روسیه و ایران به دیدگاه کشورهای اروپایی و آمریکا در تجارت و تحریم شد. علیه ایران نباید شامل روسیه شود و تجارت بین تهران و مسکو باید عادی باشد. طبیعی است که آمریکا این تضمین را نداد و همین موضوع باعث شد تا روس ها در آخرین لحظات از امضای قرارداد جدید در وین بین ایران و 1+5 امتناع کنند و مشکل جدیدی در روند مذاکرات وین پدیدار شود. .

این نگرانی مطرح شده است که روسیه فوراً در وین قرارداد جدیدی امضا کند که این اتفاق نیفتاد، آنها این توافق را مطرح می کنند و روس ها باید برای رسیدن به نقطه نهایی در مذاکرات وین گامی عملی در این راستا بردارند، بنابراین به نظر می رسد این سفر در چارچوب جنگ روسیه و اوکراین و موضوع از اهمیت بالایی برخوردار باشد. از مذاکرات وین لذت ببرید.

یکی دیگر از مسائلی که در منطقه رخ داد و فضای منطقه را تحت تاثیر قرار داد، اعدام اخیر 81 سعودی توسط سعودی هاست که 47 نفر از آنها صرفا به دلیل افترا و گرویدن به مذهب شیعه سر بریده شدند که اکثر آنها از منطقه شیعه نشین الکتیف و الاحساء بودند. . می گوید این موضوع به شدت بر روند مذاکرات ایران و عربستان در بغداد تأثیر گذاشت، به طوری که دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان سعودی در بغداد آغاز شد و عربستان سعودی 81 نفر را اعدام کرد که بیش از نیمی از آنها اعدام شدند. که مذاکرات ایران و عربستان در بغداد را مختل کرد. موضوع دیگری که اخیرا در منطقه رخ داده، شلیک موشک توسط ایران به پایگاه مهم جاسوسی اسرائیل در شمال اربیل است که در سه سال گذشته به محل تمرین گروه های تروریستی تبدیل شده است.

افسران موساد و پایگاه آمریکایی با ارتباط با اقلیم کردستان و آگاهی و آگاهی مقامات اقلیم کردستان، این پایگاه را به کانون ناامنی در شمال غرب ایران تبدیل کرده بودند. استقرار مسدود کننده های رادار ایرانی و توقف پروازهای غیرنظامی و نظامی به شمال غرب ایران نتیجه همکاری افسران موساد و سیا است که طی سه سال گذشته بارها به دولت مرکزی عراق و مقامات اقلیم کردستان هشدار داده اند.

هم دستگاه دیپلماسی و هم مقامات نظامی و امنیتی بارها در گفتگوهای خصوصی با مقامات اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق نسبت به جاسوسی و خرابکاری هشدار داده اند. به همین دلیل در ماه‌های اخیر حجم حملات تروریستی علیه مردم استان کردستان ایران افزایش یافته است زیرا اکثر گروه‌های تروریستی و ضدانقلاب برای خرابکاری بر همین اساس آموزش دیده‌اند و ایران تصمیم نهایی خود را به عنوان هشدار نهایی به این استان گرفته است. دولت مرکزی و حکومت اقلیم کردستان با اتخاذ تدابیر احتیاطی و شلیک موشک، تمامی امکانات فنی این پایگاه را منهدم کردند، زیرا این تاسیسات باعث مسدود شدن رادارهای فرودگاه های مختلف شمال غرب ایران و اختلال در پرواز هواپیماهای غیرنظامی ایرانی می شد. احتمال خطر برای شهروندان ایرانی در استان ایلام بود. ، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی و لذا این اقدام پیشگیرانه و در چارچوب قوانین ایران برای حفظ امنیت ملی آن کشور بوده است.

طبیعی است که برجامی در مذاکرات وین در روزهای اخیر به نتیجه قابل قبولی رسیده و مشکلات متعددی خارج از اراده ایران و سه کشور اروپایی و حتی چین به وجود آمده است که ناشی از طرحی است که روسیه ارائه کرده و مانع از آن شده است. مذاکرات در آخرین لحظه انجام شد. در سفر آقای امیر عبداللهیان به مسکو البته این موضوع مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و نتیجه قابل قبولی حاصل خواهد شد. دیگر مسائل منطقه تحت کنترل است و منطقه اکنون بیش از همه متاثر از فضای جنگ روسیه و اوکراین است که در صورت طولانی شدن و فرسایش، بر سایر جنبه های نظامی، امنیتی، اقتصادی و سیاسی منطقه و جهان تأثیر می گذارد. .

سناریویی که ناتو و غرب و آمریکا تعیین کرده اند این است که جنگ به سمت فرسایش پیش برود و ارتش روسیه در درازمدت در جنگ اوکراین فرسایش یابد. همین اتفاق در مورد ارتش سرخ شوروی در زمانی که 40 سال پیش وارد افغانستان شد و پس از گسترش حضور نظامی ارتش شوروی سابق در افغانستان، فرسایش یافت. در مورد نیروهای ناتو در افغانستان نیز همین اتفاق افتاد. زیرا فرسایش جنگ منجر به نابودی تدریجی یک ارتش خواهد شد و روسیه باید فورا راهی برای خروج از بحران اوکراین پیدا کند. اگر جنگ ادامه پیدا کند، مسلماً به نفع روسیه نیست و روسیه نمی تواند در این جنگ پیروز شود.

* منتشر شده در روزنامه آرمان ملی

دکمه بازگشت به بالا