علمی و پزشکی

انتقال ۲۳۷ نفر از زائران ایرانی حج به مراکز درمانی

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به ارائه بیش از ۱۰ هزار خدمت درمانی و امدادی به حجاج ایرانی در مکه و مدینه گفت: تا شب گذشته ۲۳۷ نفر از زائران بدحال توسط تیم های هلال احمر به مراکز درمانی منتقل شدند.

به گزارش باراناخبر و بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر سیدعلی مرعشی با اشاره به حضور و خدمات‌رسانی کادر بهداشت و درمان هلال‌احمر ایران در مراسم حج تمتع در کشور عربستان گفت: از روز سوم خرداد ماه و همزمان با اعزام حجاج به عربستان تا پایان روز ۱۵ خردادماه، ۱۰ هزار و ۴۴۲ خدمت بهداشتی و درمانی در مراکز هلال احمر به حجاج ارائه شده است.

وی افزود: در این مدت در مجموع، ۳۵۶۱ مورد ویزیت عمومی در مجموعه هتل‌های محل اقامت زائران ایرانی و ۳۴۵ مورد نیز ویزیت پزشکان متخصص به حجاج ارائه شده است. همچنین ۲۶ مورد بستری اورژانس، ۲۵۴۲ مورد خدمات نوار قلب، فشار خون و قند خون، تزریقات، پانسمان و سرم تراپی در مراکز درمانی ایران در مکه و مدینه به حجاج کشورمان ارائه شده است.

مرعشی تعداد نسخ درمانگاه‌ها و داروخانه بیمارستان برای حجاج را ۳۷۲۸ مورد اعلام کرد و افزود: ۲۳۷ مورد امدادرسانی و انتقال بیماران به مراکز درمانی نیز از خدمات ارائه شده در این مدت بوده است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر تاکید کرد: در حال حاضر ۳ زائر در بیمارستان هلال‌احمر ایران در مکه و بیمارستان سعودی بستری هستند.

‌ مرعشی با بیان اینکه بیشترین علل مراجعه زائران برای کنترل فشار، قندخون، بیماری‌های قلبی و علائم کوفتگی بدن و سرماخوردگی بوده، افزود: دلیل عمده مشکلات به وجود آمده برای زائران، ناشی از دمای بالای هوا و پیاده‌روی طولانی در طول روز و در هوای گرم و سپس استراحت در مقابل کولرهای گازی بوده است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر تاکید کرد: زائران در زمان انجام مناسک حج از حمل وسایل سنگین خودداری و صرفا وسایل ضروری خود را همراه داشته باشند.

همچنین ضرورت دارد تا زائران از تردد در آفتاب خودداری کنند و زیارت خود را در صبح زود و شب‌ها انجام دهند تا به مشکل گرمازدگی دچار نشوند. در صورت گرمازدگی، استراحت کنند، مایعات مصرف کنند، در محیط خنک قرار گیرند و به پزشک مراجعه کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا