آغاز طرح عملیاتی پلیس فتا علیه تارنماهای غیرمجاز همسریابی/ شناسایی ۲۰۰ تارنما تاکنون

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا از آغاز طرح عملیاتی پلیس سایبری کشور علیه صفحات و تارنماهای غیرمجاز با موضوعات همسریابی در بیش از ۴۰ کارگروه ویژه خبر داد.

به گزارش باراناخبر، سرهنگ رامین پاشایی در این باره گفت: با توجه به رصد فضای مجازی و شکوائیه قضائی واصله به پلیس فتا مشخص شد فعالیت مجرمانه صفحات و کانال‌هایی در فضای مجازی با موضوع همسریابی همچنان قربانی می‌گیرد.

وی ادامه داد: همه روزه تعدادی از افراد که به هر دلیلی فریب این ترفند مجرمانه را خورده اند با در دست داشتن شکوائیه قضائی به پلیس فتا مراجعه می کنند این در حالیست که بارها هشدارهای لازم در خصوص اینگونه فعالیت‌های کلاهبردارانه، در رسانه‌های گروهی توسط این پلیس به شهروندان ارائه شده است.

به گفته سرهنگ پاشایی، صرفا تعداد محدودی سایت دارای مجوز رسمی از وزارت آموزش و جوانان که در امر بهسان‌گزینی و ارائه خدمات مشاوره ای به داوطلبان و متقاضیان در امر ازدواج فعالیت می کنند، دارای اعتبار هستند و سایر تارنماهای موجود در این حوزه فاقد وجاهت قانونی بوده و  بعضا با سوءاستفاده از نام اشخاص حقیقی، حقوقی و سازمان های موثر در امر ازدواج از افراد کلاهبرداری می کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا افزود: در راستای اجرای طرح های عملیاتی پلیس فتا در خصوص پاک‌سازی فضای سایبر تاکنون بیش از ۲۰۰ تارنما با موارد مجرمانه مشابه مورد شناسایی قرار گرفته و اقدام قضائی علیه متخلفان و مجرمان در حال پیگیری و اجرا است.

سرهنگ پاشایی گفت: بر اساس تجزیه و تحلیل پرونده های قضائی مشخص شد شگرد کلاهبرداران فعال در این حوزه بسیار پیچیده بوده و پس از برقراری ارتباط عاطفی با متقاضیان و جلب اعتماد آنان با به‌دست آوردن سایر اطلاعات شخصی و خانوادگی و در اختیار قرار گرفتن فیلم و تصاویر خصوصی از فریب خوردگان با تهدید از قربانیان اخاذی می کنند.

این مقام سایبری با تاکید بر اینکه عموم مردم از ورود به این صفحات، کانال ها و همچنین اعتماد به افراد ناشناس اکیدا خودداری کنند، به شهروندان توصیه کرد: در صورت مواجهه با موارد کلاهبرداری، دریافت پیغام های تهدیدآمیز و اخاذی مجرمان بلافاصله با مراجعه به دادسرا یا مراکز انتظامی پلیس فتا در سراسر کشور پیگیر موارد مطروحه باشند و به هیچ عنوان به خواسته‌های تهدیدکنندگان توجه نکنند.

براساس گزارش پایگاه خبری پلیس، این مقام مسئول از هموطنان خواست که ضمن همکاری با پلیس فتا در امر پاک‌سازی فضای مجازی از وجود مجرمان در صورت مشاهده موارد مشکوک و مشابه موضوع را از طریق سرشماره ۰۹۶۳۸۰ و یا سایت رسمی پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir  جهت پیگیری به پلیس فتا در سراسر کشور منعکس کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا