علمی و پزشکیکسب و کار برتر ایرانی

اطلاعاتی در مورد عمل بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی + عکس واقعی قبل و بعد جراحی بینی

عناوین محتوای خبر نمایش بده

جراحی بینی استخوانی چیست؟ مراحل عمل بینی استخوانی چگونه است؟ آیا این نوع جراحی عوارضی برای بیمار دارد؟ مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی چیست؟ چگونه باید برای انجام جراحی بینی استخوانی آماده شویم؟ و همه سوالاتی که درباره عمل جراحی بینی استخوانی دارید را در این مقاله بررسی کرده و پاسخ داده‌ایم.

همچنین در پاسخ به برخی سوالات درون مقاله نیز ویدئویی از فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی آورده شده است که می‎‌توانید با مشاهده آن به جواب سوال خود برسید. نمونه کارهای واقعی قبل و بعد عمل بینی استخوانی را نیز در میان مقاله می بینید. در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا مشاوران ما به آن پاسخ دهند. همین طور می‌توانید از پرسش و پاسخ دیگر افراد در قسمت نظرات کاربران اطلاعات خوبی کسب کنید. در این بخش قصد داریم، به بررسی جزییات دقیق عمل بینی استخوانی بپردازیم.

بینی استخوانی چیست؟

یکی از بهترین انواع بینی برای جراحی بینی یا رینوپلاستی، بینی استخوانی است. در این مدل بینی معمولا ساختار بینی به‌گونه‌ای است که پوست روی آن بسیار نازک و بدون بافت است. غضروف در بینی استخوانی بسیار مطلوب و مناسب ایجاد شده است و هیچ نیازی به پیوند غضروف یا استفاده از غضروف مصنوعی وجود ندارد. در بسیاری موارد بینی استخوانی دارای کمی انحراف است که در زمان جراحی، به‌راحتی برطرف می‌شود. به گزارش انجمن جراحی پلاستیک آمریکا، انواع بینی‌هایی که در انسان‌ها وجود دارد مختلف است. اما از لحاظ کلی می‌توان آن‌ها را به همین سه دسته‌ای که ذکر شد تقسیم کرد؛ چرا که بینی از لحاظ آناتومی و نوع جراحی، به طیف‌های تخصصی و گسترده‌ای تقسیم می‌شود که اطلاع از چگونگی آن چندان اهمیتی ندارد.

مزایای رینوپلاستی بینی استخوانی

اگر کاندید رینوپلاستی بینی استخوانی باشید، حتما می‌دانید که برای شروع پروسه تحقیق و انتخاب پزشک و همچنین اقدام جهت رینوپلاستی، نیاز به انگیزه کافی دارید. زیبایی و جذابیت بعد از عمل، بدیهی‌ترین انگیزه برای انجام جراحی‌های زیبایی است، اما اطلاع از مزایای رینوپلاستی بینی استخوانی به شما کمک می‌کند تا تصمیم جدی‌تری در این خصوص بگیرید. در ادامه به این مزایا  که توسط کلینیک زیبایی West Side Face در کالیفرنیا اعلام شده است، اشاره خواهیم کرد:

 • اصلاح فرم بینی و رسیدن آن به فرم استاندارد و مناسب صورت
 • زیبایی و جذابیت ظاهری صورت
 • اصلاح افتادگی بینی، انحراف بینی و موارد اینچنینی

بهبود تنفس در انحراف بینی و مشکلات تیغه بینی از مزایای جراحی بینی استخوانی است.

 • پدیدار شدن جذابیت چشم‌ها و لب‌ها بعد از تناسب بینی
 • بهبود تنفس بعد از درمان همزمان

اگر جراحی رینوپلاستی با هدف زیبایی باشد، قطعا مزایای جذابیت و زیبایی آن انگیزه فوق‌العاده ای برای انجام جراحی است.

در صورتی‌که این جراحی با هدف درمان پولیپ بینی، انحراف بینی و مشکلات این‌چنینی باشد، باز هم بهبود تنفس و مشکلاتی مثل خروپف، آپنه خواب و خوابیدن با دهان باز، انگیزه فوق‌العاده‌ای برای انجام این جراحی است و بهبودی آن، جزو مزایای رینوپلاستی بینی استخوانی محصوب می‌شود.

طبق گزارشات نشریه HealthLine، معمولا جراحی‌های زیبایی بینی خصوصا در بینی استخوانی، عوارض بسیار کمی دارند. اما زمانی این عوارض بیشتر می‌شوند که فرد پزشک غیرمتخصص و غیرحرفه‌ای را برای انجام جراحی رینوپلاستی انتخاب کرده باشد. در این شرایط، ریسک بروز مشکلات متعدد بیشتر خواهد شد.

عوارض جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی یکی از رایج‌ترین انواع جراحی زیبایی محسوب می‌شود. تکرار و تمرین زیاد پزشکان در جراحی بینی استخوانی تاحدی است که اکثرا تخصص و تجربه خوبی در این زمینه به‌دست آورده‌اند؛ اما گاهی جراحی‌ها توسط پزشکان بی‌تجربه‌ای انجام می‌شود که عوارض جراحی را چند برابر می‌کنند.

این رویدادها منجر به شکل‌گیری عوارض عمل بینی استخوانی می‌شود که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 • خون‌ریزی بعد از اتمام جراحی رینوپلاستی بینی استخوانی
 • عفونت ناشی از عدم رعایت بهداشت، پانسمان یا مصرف داروهای آنتی بیوتیک
 • حساسیت به داروی بی‌هوشی بعد از تزریق جهت انجام عمل بینی استخوانید
 • اختلال در تنفس از بینی خصوصا در زمان خواب
 • خوابیدن با دهان باز از عوارض جراحی بینی استخوانی با اختلال در تنفس بینی است
 • آپنه خواب به‌دلیل اختلال در مجرای تنفسی بینی بعد از جراحی بینی استخوانید
 • عدم تقارن بینی و اندازه پره‌ها در بینی استخوانی
 • ایجاد سوراخ در سپتون (آسیب به تیغه بینی) در حین جراحی بینی استخوانید
 • اسکار پوستی مشهود در جراحی بینی استخوانید
 • آسیب به حس بویایی در عمل بینی استخوانی

چگونه باید برای انجام جراحی بینی استخوانی آماده شوید؟

معمولا برای انجام جراحی بینی استخوانی نیازمند انجام مقدماتی هستید. این مقدمات به شما کمک می‌کند تا جراحی مطلوب و آسانی را تجربه کنید و ریسک عوارض جراحی بینی استخوانی را تا حد امکان کاهش دهید. در ادامه به مقدمات انجام جراحی بینی استخوانی اشاره می‌کنیم:

۱- پزشک متخصص و باتجربه انتخاب کنید!

یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین بخش‌های پیش از جراحی، انتخاب پزشک است. معمولا مهم‌ترین عاملی که تعیین کننده کیفیت عمل رینوپلاستی است، تخصص و تجربه پزشک در مواجهه با شرایط مختلف است. معمولا هرچه پزشک توانایی بالاتری برای انجام جراحی به بهترین شکل داشته باشد، نتیجه جراحی نیز مطلوب‌تر خواهد شد.

افرادی که درگیر مشکلاتی مثل ترمیم عمل بینی و یا عوارضی مثل آپنه خواب و اختلال تنفسی می‌شوند، معمولا توسط پزشکان بی تجربه و غیرمتخصص جراحی شده‌اند. پس سعی کنید برای انجام این‌کار تحقیق کافی انجام دهید. حتما  از اطرافیانی که تجربه جراحی بینی دارند، پرس و جو کنید.

تحقیق در فضای مجازی نیز، مهم‌ترین بخش این پروسه محسوب می‌شود. چرا که امکان برقراری ارتباط با افرادی که تجربه جراحی با پزشک موردنظرتان را داشته‌اند نیز، ازطریق صفحات مجازی فراهم است و شما می‌توانید کلیه سوال‌های‌تان را از این افراد بپرسید و سپس پزشکتان را انتخاب کنید.

۲- شرکت در جلسه مشاوره پیش از جراحی رینوپلاستی

به گزارش انجمن جراحی پلاستیک آمریکا، یکی از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین مراحل پیش از انجام جراحی، جلسه مشاوره آن است. در جلسه مشاوره، شما فرصت کافی در اختیار دارید تا با مراجعه کنندگان صحبت کنید و نظرات واقعی‌تری درخصوص پزشک بشنوید. توجه به این اصل که نمونه کارهای واقعی و افراد با تجربه از جراحی اطلاعات واقعی‌تری در اختیارتان قرار می‌دهند بسیار اهمیت دارد.

معمولا شما می‌توانید در جلسه مشاوره با پزشک، تمامی نظرات و  انتظاراتتان از نتیجه جراحی را بیان کنید. پزشک متخصص باید با صبر و حوصله زیاد، پاسخگوی سوالات و نیازهای شما باشد. زمانی که پزشک به شکل مطلوب از انتظارات شما مطلع است، می‌تواند شما را در رسیدن به آن یاری کند و با ارائه مشاوره‌ای ارزشمند، تکنیک جراحی را برایتان مشخص کند.

سعی کنید در این جلسه حتما حساسیت‌های پزشکی، سوابق پزشکی و جزییات آن را بیان کنید. حتما اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، آن را به پزشک اطلاع دهید.

    طبق اظهارات حاصل از تحقیقات کلینیک زیبایی مایو آمریکا، دیدن نمونه کارهای جراحی بینی استخوانی، به افراد کمک می‌کند تا انتخاب نهایی را با اطمینان بیشتری بگیرند.

۳- مشاهده نمونه کارهای جراحی بینی استخوانی در مطب

در آخرین مرحله انتخاب پزشک، باید به عکس‌های قبل و بعد عمل بینی استخوانی دقت کنید. طبق اظهارات حاصل از تحقیقات کلینیک زیبایی مایو آمریکا، دیدن نمونه کارهای جراحی بینی استخوانی، به افراد کمک می‌کند تا انتخاب نهایی را با اطمینان بیشتری بگیرند.

دیدن نمونه کارهای واقعی که  حاصل جراحی بینی استخوانی است، فرد متقاضی را به نتیجه جراحی دل‌گرم می‌کند و اعتماد بیشتری را نسبت به عملکرد جراح ایجاد می‌کند. در بعضی مواقع، پزشکان نمونه جراحی‌های واقعی را در زمان مراجعه به مطلب، به‌گونه‌ای هماهنگ می‌کنند که متقاضیان جراحی رینوپلاستی امکان ملاقات حضوری با این افراد را داشته باشند.

۴- تهیه لوازم موردنیاز پیش از جراحی بینی استخوانی

درصورتی‌که لوازم موردنیاز برای انجام جراحی رینوپلاستی بینی استخوانی را پیش از جراحی آماده کنید، هیچ نگرانی و استرسی در این خصوص نخواهید داشت. حتما لباس دکمه دار انتخاب کنید تا هیچ فشاری به بینی جراحی شده‌تان وارد نشود.

حتما قبل از جراحی بینی کمپرس سرد تهیه کنید و برای روز بعد از عمل، حتما تخت شیب‌دار تهیه کنید. قرار دادن چندین بالشت برای ثابت نگهداشتن سر به سمت بالا، در بهبودی، کاهش درد و کبودی کمک زیادی می‌کند.

۵- مصرف داروهای ممنوعه را قطع کنید!

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید قبل از عمل رینوپلاستی بینی استخوانی انجام دهید، قطع مصرف داروهای ممنوعه است.

داروهایی که برای بیماری‌های خود ایمنی تجویز می‌گردد، سرعت بهبودی را کاهش می‌دهد و باید حتما پیش از جراحی در این خصوص با پزشک مشورت کنید تا مصرف آن را قطع کنید.

داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین که ریسک خون‌ریزی و مشکلات این‌چنینی را افزایش می‌دهند نیز، باید قطع گردد. درصورتی‌که بخواهید عمل موفقیت آمیزی را تجربه کنید، حتما باید در صورت داشتن سابقه مصرف راکوتان، با پزشکتان مشورت کنید و در صورت نیاز، تاریخ عمل بینی استخوانی را عقب اندازید.

۶- قطع مصرف الکل و دخانیات

یکی از مهم‌ترین کارهایی که انجام آن پیش از عمل، به سلامت شما و کاهش عوارض بعد از عمل بینی استخوانی کمک می‌کند، قطع مصرف سیگار، قلیان و الکل است.

مصرف الکل بعد از عمل جراحی بینی موجب کاهش روند بهبودی و بروز مشکلات متعدد حین و بعد از جراحی می‌شود. پس درصورتی‌که می‌خواهید جراحی بینی استخوانی موفقیت آمیزی را تجربه کنید، حتما به این نکته مهم توجه کنید.

۷- برای عمل همراه داشته باشید!

یکی از مهم‌ترین نیازهای شما برای انجام عمل بینی استخوانی، داشتن همراه است. سعی کنید برای حضور در بیمارستان، حتما یکی از بستگان تان را همراه خودتان به بیمارستان ببرید و تا دو شب بعد از عمل تحت هیچ شرایطی تنها نباشید.

زیرا دو روز بعد از عمل معمولا ریسک عوارض داروی بی‌هوشی و عوارض غیرمنتظره دیگر وجود دارد و بر همین اساس، بهتر است، شخصی شما را همراهی کند. پس سعی کنید پیش از مراجعه به بیمارستان، با یکی از دوستان یا بستگان‌تان هماهنگ کنید.

مراحل عمل بینی استخوانی

کنجکاوی افراد نسبت به رویدادهایی که تجربه‌ای از آن ندارند، بسیار زیاد است. معمولا با کسب اطلاعات درخصوص نحوه عمل بینی می‌توان حجم زیادی از نگرانی و استرس پیش از عمل را کنترل کرد. پس با خیال آسوده منتظر در ادامه همراه ما باشید تا مراحل بستری تا ترخیص بعد از جراحی را مرور کنیم.

بعد از ورود به اتاق عمل، پزشک متخصص رینوپلاستی باتوجه به توضیحات شما درخصوص حساسیت‌های دارویی و سابقه بی‌هوشی، داروی بی‌هوشی مناسب توسط متخصص بی‌هوشی تزریق می‌گردد. در همین زمان سرم و ماسک اکسیژن و لوله اکسیژن برای تنفس بهتر استفاده می‌گردد.

سپس پزشک با ایجاد برش در ناحیه زیر پره‌ها برای جراحی باز یا بسته فضا را فراهم می‌کند. سپس با اعمال تغییرات در ناحیه استخوان اصلی بینی و جمع نمودن غضروف بینی، شکل و فرم بینی استخوانی را به استاندارد مدنظر فرد متقاضی نزدیک می‌کند.

پس از اتمام کلیه کارهای لازم، پزشک با زدن بخیه‌های ظریف جذبی یا کششی، کار را تمام می‌کند و بینی را با استفاده از کچ یا آتل، فیکس می کند. برای کنترل خون‌ریزی حاصل از جراحات داخل بینی نیز، پزشک اقدام به قرار دادن تامپون داخل سوراخ بینی می‌کند. این تمامی اتفاقاتی است که برای بینی استخوانی در اتاق عمل خواهد افتاد.

تفاوت عمل بینی گوشتی با عمل بینی استخوانی چیست

شاید علاقه‌مند باشید که بدانید، تفاوت عمل بینی گوشتی با بینی استخوانی در چه چیزی است و چرا بینی گوشتی پیچیده‌تر از سایر جراحی‌ها است. به گزارش دانشگاه آکسفورد، جراحی بینی گوشتی شاید مشکل‌ترین مدل جراحی رینوپلاستی باشد.

به یاد داشته باشید که بینی استخوانی برخلاف بینی گوشتی، پوست نازکی دارد و پیچیدگی‌های کاهش ضخامت بافت پوست را ندارد. ضمن این‌که بافت عضروف بینی استخوانی نیز، برخلاف بینی گوشتی کاملا قوی است و تحمل وزن و کشش بینی بعد از جراحی را دارا است. همین مشخصه‌ها موجب آسان‌تر انجام شدن عمل بینی استخوانی می‌شود.

مراقبت بعد از عمل بینی استخوانی

طبق اطلاعات ارائه شده توسط کلینیک تخصصی زیبایی کلیولند، مراقبت‌های بعد از جراحی اثرات مستقیمی بر نتیجه جراحی رینوپلاستی بینی استخوانی دارند. جدی گرفتن این مراقبت‌ها نتیجه جراحی را تاحد زیادی تضمین می‌کند. در ادامه به مراقبت‌های ضروری بعد از عمل بینی استخوانی می‌پردازیم:

 • حتما در زمان استراحت سرتان را بالا بگیرید و روی تخت شیب‌دار استراحت کنید تا درد و کبودی‌تان کم‌تر شود.
 • از کمپرس سرد استفاده کنید و در ۲۴ ساعت ابتدایی پس از جراحی، مداوم نیم ساعت به نیم ساعت کمپرس را روی صورت قرار دهید (برای جلوگیری از سوزش پوست حتما کمپرس سرد را داخل پارچه نخی یا حوله‌ای بپیچید)
 • معمولا تامپون بینی بین ۳ الی ۷ روز در بینی باقی می‌ماند و آتل یا گچ بینی نیز، تا یک هفته روی بینی جراحی شده قرارمی‌گیرد تا تورم افزایش پیدا نکند.
 • درصورت داشتن خون‌ریزی، حتما خون را به‌وسیله گاز استریل تمیز کنید و گاز استریل تمیز دیگری را داخل بینی قرار دهید.
 • داروهای تجویز شده و آنتی بیوتیک را مرتب مصرف کنید تا ریسک عفونت کاهش پیدا کند.
 • تغذیه بعد از عمل بینی را جدی بگیرید و مصرف آب میوه طبیعی و سبزیجات را در برنامه روزانه قراردهید.
 • بسیار احتیاط کنید تا در معرض سرماخوردگی قرار نگیرید؛ سرماخوردگی در چنین شرایطی مشکلات زیادی ایجاد می‌کند.
 • در هفته ابتدایی بسیار با احتیاط مسواک بزنید و دهان تان را محدود باز کنید.
 • حداقل بیش از ۶ هفته پس از جراحی بینی استخوانی، از قراردادن عینک روی بینی خودداری کنید.
 • فعالیت‌های سنگین را تا ۸ هفته تعطیل کنید و مراقبت نتیجه زحمات خود و پزشکتان باشید.
 • حتما درصورت ضرورت و خروج از منزل، از ضد آفتاب SPF 30 استفاده کنید؛ عدم مصرف ضد آفتاب ریسک تغییر رنگ نامنظم در سطح پوست بینی را به شدت افزایش می‌دهد.
 • مصرف نمک را از روز اول بعد از جراحی بینی استخوانی کم کنید تا موفق به درمان ورم بینی شوید.

شکل نهایی بینی استخوانی چه مدت پس از جراحی مشخص می‌شود؟

معمولا بینی ما انسان‌ها طی سال‌های زندگی تغییر شکل دارد. این تغییر شکل حاصل از ضعف عضلات صورت، بینی و غضروف آن است که در نهایت با مواجهه در برابر گرانش زمین، دچار تغییر فرم می‌شود. بینی استخوانی نیز، بعد از جراحی تا مدتی دچار تورم شدید است و حدود یک سال زمان احتیاج است تا تورم جراحی بهبود پیدا کند.

بعد از یک سال می‌توان گفت که فرم بینی به زیبایی مطلوبی رسیده است. اما درکل، با افزایش سن، می‌توان اندکی تغییر فرم در بینی را شاهد بود که بسیار طبیعی است. به گزارش کلینیک کلولند، همان‌طور که چهره با افزایش سن دچار پیری و تغییر شکل می‌شود، بینی جراحی شده نیز می‌تواند در گذر سال‌ها، دچار تغییر شود.

سوالات متداول

معمولا برای انجام هر عمل زیبایی، سوالاتی در ذهن ایجاد می‌شود که پاسخ دادن به آن‌ها بهترین آرامبخش برای افراد است. ازبین بردن نگرانی‌های ناشی از عدم آگاهی، معمولا با پاسخ دهی به این سوالات کاهش پیدا می‌کند. در ادامه به سوالات متداوم در زمینه جراحی بینی استخوانی می‌پردازیم.

تورم بینی استخوانی چقدر است؟

اگر مقالات مربوط به بینی گوشتی را مطالعه کرده باشید، حتما می‌دانید که میزان تورم و کبودی بعد از انجام عمل رینوپلاستی در بینی گوشتی بسیار زیاد است. آسیب به بافت ضخیم پوست بینی اصلی‌ترین عامل ایجاد تورم بعد از عمل رینوپلاستی است. درحالی‌که تورم بینی استخوانی به‌دلیل دارا بودن پوست بسیار نازک و عدم نیاز به کاهش ضخامت پوست، بسیار کم و ناچیز است. هرچند واکنش بدن افراد و سبک تغذیه و زندگی آن‌ها در کلیه این پارامترها اثرگذار است.

آیا می‌توان بینی استخوانی را با تزریق فیلر خوش فرم کرد؟

درصورتی‌که مشکل و نافرمی بینی استخوانی تنها در ناحیه استخوان بینی باشد، می‌توان با تزریق فیلر بخشی از ناهمواری را جبران کرد. اما در شرایطی که مشکل بینی استخوانی به غضروف یا انحراف مربوط باشد، معمولا از فیلر نمی‌توان انتظار نتیجه مطلوبی داشت. ضمن این‌که تزریق فیلر نهایتا ۶ الی ۱۰ ماه ماندگاری دارد و بعد از گذشت این مدت زمان، باید برای ترمیم آن و تزریق مجدد اقدام کنید.

مهم‌ترین بخش‌های عمل بینی استخوانی چیست؟

معمولا پزشک متخصص و باتجربه، بهترین پروسه را برای انجام عمل بینی مشخص می‌کند. اما طبق اظهارات کلینیک تخصصی جراحی پلاستیک و لیزر آمریکا، از جمله تغییراتی که در طی عمل جراحی بینی استخوانید اعمال می‌شود، می‌توان به باریک کردن پل بینی، کاهش اندازه بینی به تناسب چهره، اصلاح نوک بینی و غضروف آن، برطرف کردن انحراف احتمالی بینی، بهبود تقارن پره‌های بینی با یکدیگر و برطرف کردن ناهمواری استخوان بینی، اشاره کرد.

آیا تنایج جراحی بینی دائمی است؟

توسط کلینیک زیبایی West Side Face در کالیفرنیا در پاسخ به این سوال که آیا تنایج جراحی بینی استخوانی دائمی است یا خیر، اعلام کرد که تنایج این عمل زیبایی به‌طور دائمی تا پایان عمر با شما است. پس چه بهتر که برای انجام آن با برنامه‌ریزی جلو بروید و بهترین نتیجه را از عمل جراحی مشاهده کنید. قطعا بی‌توجهی به این موضوع و پدید آمدن مشکلات جراحی ترمیمی و عدم رضایت از نتیجه جراحی، بسیار آزار دهنده خواهد بود.

عمل بینی استخوانی طبیعی و هزینه آن

افرادی که قصد انجام جراحی زیباییی بینی دارند معمولا سوال های زیادی ذهنشان را درگیر می کند. یکی از سوال هایی که ذهن متقاضیان را درگیر می کند شناخت نوع بینیشان است. در ادامه قصد داریم از تمام جوانب عمل زیبایی بینی استخوانی را بررسی کنیم.

بررسی بینی استخوانی

در کل افراد در جامعه بینی ها را به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می کنند. بینی هایی که غضروف و استخوان محکمی داشته باشند در دسته بینی استخوانی قرار می گیرند. در بینی استخوانی معمولا یک برآمدگی یا غوز روی بینی وجود دارد. همچنین در این بینی ها معمولا پوست بینی نازک تر از بینی های گوشتی است. برخی بینی ها از ترکیب استخوان و غضروف تشکیل شده است که به آن ها بینی نیمه استخوانی یا غضروفی نیز گفته می شود.

علل غوز و برآمدگی روی بینی

برآمدگی های روی بینی استخوانی می تواند به علل مختلفی به وجود بیاید که این علل در ادامه آمده است:

۱) عوامل ارثی

به صورت ژنتیکی و مادرزادی ممکن است بینی استخوانی و غضروفی به ارث برسد. در این موارد با رسیدن به سن بلوغ بزرگی بینی نمایان می شود.

۲) عوامل محیطی

بینی ممکن است به علت های مختلف و بر اثر ضربه دچار مشکل شود . عواملی مانند تصادف، ضربه در ورزش می تواند منجر به شکستگی بینی شود که در این موارد معمولا همراه با شکستگی، مشکلات تنفسی نیز برای فرد به وجود می آید.

روش های انجام عمل زیبایی بینی استخوانی

با توجه به نوع بینی عمل زیبایی بینی استخوانی به دو شکل بسته و باز انجام می شود.

عمل بینی به روش باز

عمل رینوپلاستی باز برای ایجاد تغییرات اساسی در ظاهر بینی مورد استفاده قرار می گیرد. در طول این جراحی، جراح با برش تیغه و پره های بینی می تواند با جزییات بر روی آناتومی بینی کار کند. از فواید این روش می توان به تسلط کامل جراح به غضروف و ساختار بینی اشاره کرد که کنترل و دقت وی را دوچندان می کند.

عمل بینی به روش بسته

در عمل بینی بسته تیغه بینی برشی ندارد و برش ها در داخل بینی انجام می شود. در ادامه مانند روش باز استخوان از غضروف و استخوان جدا می شود تغییرات مدنظر اعمال می شود. از مزایای این روش می توان به عدم ایجاد زخم بر روی تیغه بینی، زمان کمتر جراحی، تورم کمتر و بهبودی سریع تر اشاره کرد.

در نهایت جراح شما با توجه به نوع بینی تصمیم می گیرد که کدام روش برای انجام جراحی بینی شما مناسب است.

در ادامه چندین نمونه عکس قبل و بعد مراجعین با بینی استخوانی غضروفی آمده است:

برای مشاهده نمونه های دیگر قبل و بعد عمل بینی استخوانی طبیعی اینجا کلیک کنید.

درصد موفقیت عمل زیبایی بینی استخوانی

انجام جراحی بینی استخوانی به دلیل پوست نازک تر بینی استخوانی به مراتب از بینی گوشتی آسان تر است. البته باید در نظر داشت بینی هایی که از ترکیب استخوان و غضروف تشکیل شده اند کار جراح را سخت می کنند اما در کل می توان گفت جراحی زیبایی بینی استخوانی از نوع گوشتی آسان تر است و نتیجه مطلوب تری به همراه دارد.

به بیان دیگر می توان گفت هر قدر استخوان و غضروف های محکم بینی بیشتر باشد احتمال اینکه فرد به نتیجه دلخواه خود برسد بیشتر است اما نمی توان درصد دقیقی به بیمار برای موفقیت بینی استخوانی اعلام کرد.

نازک بودن پوست بینی

همانطور که ضخیم بودن پوست بینی می تواند عمل بینی را دچار مشکل کند بیش از حد نازک بودن پوست بینی نیز می تواند جراح را با مشکل رو به رو کند. نکته مثبت نازک بودن پوست بینی در عمل زیبایی بینی استخوانی تورم کمتر و به جا نماندن زخم جای برش بعد از عمل بینی است.

اما نکته منفی نازک بودن پوست این است که کوچک ترین مشکل بعد از عمل بینی در پوست های نازک خود را نشان می دهند و آشکار هستند. بزرگ ترین چالش جراح برای متقاضیان با پوست نازک، جراحی بینی بدون عیب و نقص است زیرا هیچ نقصی زیر پوست نازک پنهان نمی ماند. به همین دلیل توصیه می شود جراحی را انتخاب کنید که در نمونه های کار او مشابه بینی خود را مشاهده کرده اید ، زیرا این جراح با چالش های هنگام عمل بینی شما آشنا است و می تواند شما را به نتیجه دلخواهتان برساند.

عمل زیبایی بینی استخوانی با لیزر

زمانی که حرف از عمل بینی با لیزر می شود، افراد عملی بدون خونریزی و درد را تصور می کنند و این یک ترفند برای بازاریابی در دنیای جراحی پلاستیک است. اما آیا می توان استخوان و غضروف های سفت بینی را با لیزر شکل داد؟ جواب به طور قاطعانه خیر است. از لیزر می توان برای اصلاح آکنه های بینی و یا ترمیم پوست آن بهره برد اما برای تغییر شکل بینی روش مناسبی نیست و اغلب پزشکان جراحی بر این عقیده هستند که عمل بینی با لیزر فقط جنبه بازاریابی و تبلیغاتی دارد و کمکی نخواهد کرد.

عوارض جراحی بینی استخوانی

هر عمل جراحی ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد . به همین دلیل سلامتی شما باید هم برای خودتان و هم جراح در اولویت باشد. عمل جراحی بینی جز کم ریسک ترین جراحی ها است اما عوارضی که در هر عمل جراحی می تواند رخ دهد شامل خون ریزی، عفونت، واکنش جانبی به بیهوشی و هماتوم (زمانی که خون زیر پوست جمع می شود) می باشد.

به طور اختصاصی در عمل زیبایی بینی استخوانی، عوارضی مانند بی حسی، خونریزی بینی، ورم ، زخم داخلی بینی و آسیب به عصب بینی  می تواند رخ دهد. انتخاب جراح با تجربه و مناسب و تیم جراحی حرفه ای می تواند این عوارض را به حداقل برساند. همچنین مراقبت های قبل و بعد از عمل می تواند به کاهش حداکثری این عوارض کمک کند.

برخی عوارض کوتاه مدت بعد از عمل زیبایی بینی استخوانی ممکن است رخ دهد که جای نگرانی ندارد و گذرا است:

۱) درد بعد از عمل

به دلیل تراشیده شدن استخوان و غضروف ها در عمل بینی بعد از عمل شما در نواحی مورد نظر دردی را احساس خواهید کرد. این درد کاملا گذراست و با مصرف مسکن هایی که پزشک برای شما تجویز می کند قابل کنترل است.

۲) ورم

یکی از رایج ترین عوارض جانبی رینوپلاستی ورم در اطراف چشم و بینی است. تورم در روزهای پس از جراحی بیشتر قابل ملاحظه است، اما بعد از حدود دو هفته کاهش می یابد. با این وجود مهم است که توجه داشته باشیم که بعضی از تورم های جزئی ممکن است تا شش ماه بعد از عمل جراحی بینی ادامه داشته باشد. نتایج نهایی رینوپلاستی یا جراحی بینی معمولا بعد از یک سال دیده می شود.

۳) کبودی

کبودی یکی دیگر از عوارض جانبی است که اغلب با عمل بینی استخوانی همراه است. میزان کبودی که به دنبال جراحی است بستگی به حساسیت بیمار و میزان عمل جراحی دارد. این کبودی معمولا در ناحیه اطراف چشم قرار دارد و می تواند تا ۱۰ روز طول بکشد.

در حالی که کبودی نشانه ای از عوارض جدی تر نیست، شما باید وضعیت خود را در روزهای بعد از جراحی نظارت کنید. اگر چیزی غیر طبیعی به نظر می رسد، پزشک می تواند به شما در مورد اینکه آیا در کنار استراحت اقدامات دیگری برای بهبودی لازم است یا خیر کمک کند.

برگشت برآمدگی بینی بعد از عمل

در موارد نادر ممکن است برجستگی و غوز بینی بعد از عمل باقی بماند که با ترمیم جزیی قابل حل است. مراقبت درست بعد از عمل بینی و وارد نشدن ضربه به آن می تواند این احتمال را به حداقل برساند.

هزینه عمل بینی استخوانی

هزینه این نوع عمل بینی با توجه به نوع بینی و مهارت و تجربه جراح متفاوت و نمی توان هزینه دقیقی برای آن اعلام کرد لذا در جلسه مشاوره عمل بینی باید قیمت دقیق اعلام شود. برای اطلاع از هزینه عمل بینی در سال ۹۸ روی اینجا کلیک کنید.

مرجع مقاله:

https://noorabeauty.com/عملية-تجميل-الأنف/

دکمه بازگشت به بالا