عمومیکسب و کار برتر ایرانی

ایا خوردن قهوه قبل از عمل بینی ضرر دارد

جراحی بینی فرایندی است که می‌تواند تأثیر بسزایی بر روی ظاهرتان داشته باشد. در طی این فرایند در اندازه و شکل یکی از بارزترین اجزای صورت یعنی بینی تغییر ایجاد می‌شود. افراد به دلایل مختلفی تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند. برخی از افراد می‌خواهند قوز بینی خود را رفع کنند، یا آسیبی را اصلاح و یا می‌خواهند که بینیشان با دیگر اجزای صورتشان تناسب بیشتری داشته باشد.

درعین‌ حال که پزشکان بهترین مراقبت‌ها ممکن را ارائه می‌دهند اما بسیار اهمیت دارد که بیماران نیز به دستورالعمل‌های مراقبتی و نکات قبل از جراحی بینی که به آن‌ها داده‌شده عمل کنند. در طی جلسه مشاوره با پزشک، مراقبت‌های قبل از عمل در اختیار بیماران گذاشته می‌شود بنابراین آن‌ها قبل از شروع جراحی می‌دانند که باید چه انتظاری داشته باشند. پزشک با توجه به میل بیمار برای عمل به این دستورالعمل‌های مهم می‌تواند تعیین کند که آیا فرد، متقاضی خوبی برای این اقدام است یا خیر.

اگر تصمیم دارید که در آینده عمل بینی را انجام دهید ما شما را ترغیب می‌کنیم که در ادامه اقدامات قبل از عمل بینی را بخوانید. این دستورالعمل‌ها به شما کمک می‌کند تا درکی از آنچه که در جلسه مشاوره با متخصصین در انتظار شماست داشته باشید. جدی گرفتن این اقدامات و دنبال نمودن دستورالعمل‌های قبل از عمل برای کسب بهترین نتایج حائز اهمیت است. داشتن سبک زندگی سالم در قبل و بعد از انجام عمل بینی لازم است. متخصصین ما در طی جلسه مشاوره در مورد دستورالعمل‌های لازم با شما گفتگو خواهند کرد و به هر سؤالی که در زمینه این اقدامات و فرایند عمل دارید پاسخ خواهند گفت.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید با شماره‌های  –  تماس حاصل نمایید. همکاران ما جهت مشاوره یا رزرو نوبت شما را راهنمایی خواهند کرد.

دو تا سه هفته قبل از انجام عمل بینی، جلسه ملاقاتی را با جراحتان ترتیب دهید تا در روز عمل بینی، تجربه موفق‌تر و ایمن‌تری را داشته باشید. در طی جلسه برای اقدامات قبل از عمل بینی، برخی از مسائل مهم مرور شده و در مورد آن‌ها بحث خواهد شد.

اهداف عمل بینی 

پزشک با همیاری بیمار از طریق اصلاح بینی به‌گونه‌ای که متناسب با خواسته و اجزای صورت بیمار است به افزایش اعتماد به‌ نفس در فرد کمک می‌کند. خواسته پزشک این است که شما پس از عمل جراحی، فرم بینی و شکل خود را دوست داشته باشید.

در جلسه قبل از جراحی بینی، اهدافتان از نظر زیبایی بررسی شده و بر روی برنامه‌های عمل توافق می‌شود. این کار به جراح این امکان را می‌دهد تا خواسته‌ها و اهدافتان را اولویت‌بندی کند بنابراین شما می‌توانید بهترین نتیجه را از عمل بینی خود به دست آورید. جهت موفقیت‌آمیز بودن جراحی، لازم است که در طی جلسه مشاوره قبل از عمل با جراح خود صادق و شفاف باشید.

تصمیم‌گیری برای استفاده از گرافت یا غضروف

معمولاً گرافت‌های بینی از ناحیه تیغه میانی بینی، گوش و یا دنده برداشته می‌شوند. جراح در مورد احتمال استفاده از غضروف و اینکه ترجیح می‌دهد که از کدام ناحیه برداشت صورت گیرد با شما صحبت خواهد کرد.

معاینه فیزیکی

تنها افرادی که از سلامتی خوبی برخوردارند باید تحت عمل بینی قرار بگیرند. به دلیل اینکه این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود بنابراین برخورداری از سلامتی امری بسیار مهم است. در بیهوشی عمومی کاملاً هشیاری خود را از دست می‌دهید و طی فرایند عمل، دردی احساس نخواهید کرد. معمولاً در این نوعی بیهوشی از ترکیبی از داروهای تزریقی داخل رگی و گازهای استنشاقی (داروهای هوشبری) استفاده می‌شود. بیهوشی عمومی چیزی فراتر از فرورفتن در خواب است و مغز در هنگام بیهوشی نسبت به پیام‌های درد و رفلکس‌ها (عکس‌العمل) واکنشی نشان نمی‌دهد.

افرادی که مشکلی در سلامتی خود دارند نباید تحت عمل بیهوشی عمومی قرار گیرند و باید از انجام هرگونه عمل جراحی غیرضروری خودداری کنند.

پزشک برای اینکه مطمئن شود که می‌توانید تحت این عمل جراحی قرار بگیرید، سابقه پزشکی‌تان را بررسی و شما را معاینه جسمی خواهند کرد. این معاینه، معاینه‌ای کامل و جامع است و شامل عکسبرداری از قفسه سینه با استفاده از اشعه ایکس، نوار قلب (الکتروکاردیوگرافی) و آزمایشات خون می‌باشد.

فشارخون

فشارخون بالا می‌تواند خطر خونریزی بینی را پس از جراحی افزایش می‌دهد. فشارخونتان در جلسه قبل از انجام عمل بینی چک می‌شود همچنین در هنگام انجام عمل به‌طور مرتب اندازه‌گیری خواهد شد.

داروها و مکمل‌هایی که باید از مصرف آن‌ها خودداری شود

برخی از داروهای بدون نسخه و تجویزی و مکمل‌های دارویی از طریق رقیق کردن خون می‌توانند خطر بروز خونریزی را افزایش دهد. آسپرین یکی از رایج‌ترین داروهای رقیق‌کننده خون است که استفاده می‌شود و حداقل دو هفته قبل از جراحی بینی باید صرف آن را متوقف کرد. در زمان جلسه قبل از عمل بینی به شما فهرست کاملی از داروهایی که باید از مصرفشان خودداری کنید داده می‌شود.

مصرف تمام داروهای گیاهی را قطع کنید

به علت اینکه بسیاری از گیاهان دارویی می‌توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند و از طریق مداخله در روند انعقاد خون، تأثیر منفی گذاشتن بر روی فشارخون و یا ایجاد تعارض با ماده بیهوش کننده‌ای که در طول عمل از آن استفاده می‌شود، می‌توانند فرایند عمل را پیچیده و دشوار کنند؛ بنابراین باید مصرف این مواد طبیعی را قطع کرد. باید حداقل دو هفته قبل از عمل بینی، مصرف گیاهان دارویی از جمله جینگو بیلوبا، سیر و زنجبیل را متوقف نمود.

پرهیز از سیگار کشیدن

چون سیگار جریان خون را در بافت‌های بینی کاهش می‌دهد، قرار گرفتن در معرض دود سیگار (به علت سیگاری بودن یا به‌واسطه قرار گرفتن در معرض دود دست‌دوم سیگار) قبل و بعد از جراحی می‌تواند تأثیر منفی بر روی قدرت بدن برای ترمیم پیدا کردن از فرایند عمل بینی داشته باشد. کاهش خون‌رسانی می‌تواند موجب بهبود ضعیف زخم و یا تأخیر در ترمیم زخم و یا حتی از بین رفتن پوست شود. این امر خطر بروز جای زخم و عفونت را بیشتر می‌کند.

قبل از جراحی، کافئین مصرف نکنید

توصیه می‌کنیم که دو یا چند روز قبل از جراحی کافئین مصرف نکنید. بهتر است که دو روز قبل از عمل مصرف کافئین را قطع کنید تا دچار سردرد ناشی از عدم مصرف کافئین نشوید. در روز عمل و در روز بعد از عمل نیز باید از مصرف کافئین دوری کنید چون می‌تواند فشارخون و میزان کبودی را افزایش دهد. به علت اینکه طی این چند روز کافئین مصرف نمی‌کنید ممکن است دچار سردرد ناشی از محرومیت کافئین شوید. افرادی که به‌طور روزانه قهوه می‌خورند اگر چند روزی آن را ننوشند ممکن است دچار این نوع سردرد شوند. علت عدم مصرف قهوه فوری سوپریم  از چند روز قبل از عمل این است که در روز جراحی و روز پس‌ازآن دچار سردرد نشوید.

عکس‌برداری قبل از جراحی بینی

عکس‌های بینی در برنامه‌ریزی و انجام فرایند عمل به جراح بسیار کمک می‌کنند. پزشک عکس‌های گرفته‌شده از بینی بیمار را در اتاق عمل قرار می‌دهد تا برنامه جراحی را به‌خوبی تهیه و تنظیم کند.

به ترس خود خاتمه دهید

ترس از بیهوشی، امری طبیعی و عادی است. افراد معمولاً از اینکه تحت کنترل نباشند هراس پیدا می‌کنند. شما به دستان فرد دیگری یعنی جراح اعتماد می‌کنید. ملاقات با متخصص بیهوشی بهترین راه برای غلبه بر این ترس است. این کار نگرانی‌تان را رفع می‌کند. شما در مورد این متخصصان و فرایند بیهوشی آگاهی پیدا خواهید کرد. پس از شنیدن و دریافت این اطلاعات، آرامش بیشتری خواهید داشت. اقدام به بیهوشی از آنچه که تصور می‌کنید پیشرفته‌تر و ایمن‌تر است. هزاران نفر از افراد بدون تحمل هیچ‌گونه عوارضی هر روز تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرند. از اینکه عمیق‌ترین و شدیدترین ترس‌های خود را اظهار کنید هراس نداشته باشید. جراح و متخصص بیهوشی با قرار دادن واقعیات امر در اختیارتان به شما کمک می‌کنند تا بر این ترس خود غلبه نمایید.

برای مراقبت‌های پس از عمل برنامه‌ریزی کنید

پس از عمل جراحی اگر فرد همراهی‌کننده‌ای در کنارتان نباشد، پزشک اجازه مرخصی از بیمارستان را به شما نخواهد داد بنابراین قبل از تاریخ جراحی نیاز است که ترتیبی دهید تا فردی شما را از بیمارستان به منزل ببرد. همچنین ایده خوبی است که تا چند روز پس از جراحی بینی، فردی همراهتان بماند. همچنین ضروری است که به تمام دستورالعمل‌های پس از عمل از جمله تمیز کردن، مصرف داروهای ضد درد و اقدامات مربوط به ترمیم صحیح که پزشک به شما می‌دهد کاملاً عمل کنید؛ اما داروهای ضد درد ممکن است به حدی شما خوردن کافئین بعد از عمل بینی چه مشکلاتی ایجاد می کند ؟ خوردن قهوه بعد از عمل بینی یا مصرف چای بعد از عمل بینی را از چه زمانی می توان شروع کرد ؟ میزان کافئین چای سبز چقدر است ؟ به طور کلی نوشیدنی های الکلی و کافئین دار مانند چایی، قهوه، انواع نوشابه های انرژی زا یا گازدار، شکلات، هات چاکلت و … رقیق کننده خون هستند. بنابراین احتمال خون ریزی و تورم بعد از عمل جراحی بینی را افزایش می دهند. کافئین همچنین می تواند فشار خون را افزایش دهد که این امر سبب ایجاد هماتوم (لخته شدن خون) در زیر پوست بینی می شود.

کافئین چیست ؟

کافئین یک محرک طبیعی است که بیشتر در گیاهان چای، قهوه و کاکائو یافت می شود. این ماده با تحریک مغز و سیستم عصبی مرکزی، به شما کمک می کند تا هوشیار بمانید و از بروز خستگی جلوگیری کنید. گفته می شود که قهوه توسط یک چوپان اتیوپیایی کشف شده است که متوجه شده است که بزهایش زمانی که از آنها مصرف می کردند، انرژی بیشتری داشتند. نوشیدنی های غیر الکلی حاوی کافئین در اواخر دهه 1800 وارد بازار شدند و پس از آن نوشیدنی های انرژی زا به بازار عرضه شدند.

بیشترین کافئین در چیست ؟

بیشترین کافئین در چیست ؟ طبق لیست زیر بیشترین میزان کافئین در قهوه خالص مانند اسپرسو است. اما برخی داروهای مسکن و ضد حساسیت نیز شامل مقداری کافئین هستند مانند داروهای ضد سرماخوردگی یا استامینوفن. علاوه بر این، اکثر قرص های لاغری و چربی سوز نیز کافئین دارند. در ادامه برای آگاهی بیشتر شما، مقدار کافئین موجود در هر 227 گرم (240 میلی‌لیتر) نوشیدنی های کافئین دار لیست شده است :

 • – قهوه اسپرسو : 240–720 میلی گرم
 • – قهوه : 102–200 میلی گرم
 • – نوشیدنی های انرژی زا : 50-160 میلی گرم
 • – چای دم کرده : 40–120 میلی گرم
 • – چای سبز: 30 تا 50 میلی گرم
 • – نوشابه : 20-40 میلی گرم
 • – هات چاکلت : 2-7 میلی گرم
 • – شیر کاکائو : 2-7 میلی گرم

چه زمانی می توان مصرف کافئین بعد از عمل بینی را آغاز کرد ؟

درست است که کافئین باعث کاهش درد می شود، اما باید از یک هفته قبل از عمل و یک هفته بعد از عمل بینی به هیچ عنوان کافئین مصرف نکنید. بهترین کار این است که تا یک ماه بعد از عمل بینی از حوردن کافئین پرهیز کنید.

بعد از عمل بینی نوشیدنی های ضد التهابی را جایگزین کافئین کنید

بعد از عمل بینی آبمیوه های ضد التهابی مانند آب هلو، آب هویج و آب کرفس را جایگزین کافئین کنید و حتما برای نوشیدن از نی استفاده کنید. همینطور مطالعه کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

در ویدئوی زیر نظر دکتر مهدی رمضانی را درباره مصرف کافئین بعد از جراحی بینی را بشنوید.

مقالات مرتبط : منتشر شده در۹ شهریور, ۱۴۰۱

مناسب است از نوشیدنی‌های الکلی و نوشیدنی‌های کافئین‌دار، مثل قهوه گانودرما  یا نوشابه، تا چند روز بعد از جراحی بینی خودداری نمایید، البته اگر برای مدت طولانی‌تر نباشد. الکل یک رقیق کننده خون می باشد و می تواند خطر خونریزی بعد از جراحی را بالا ببرد.

چه زمانی بعد از جراحی بینی می توانیم قهوه بخوریم؟

پاسخ: توصیه می کنیم قبل از آغاز دوباره نوشیدن کافئین، ۶ هفته کامل پس از عمل جراحی صبر نمایید. ما می دانیم که این امکان دارد برای بعضی از بیمارانی که عادت به نوشیدن قهوه یا چای روزانه دارند سخت باشد. اگر باید قبل از ۶ هفته از سر بگیرید، در صورت احتیاج ½ فنجان یا ¼ فنجان در روز را توصیه می کنیم.

از مواردی که باید بعد از جراحی بینی دوری کنید:

کارهایی که نباید بعد از جراحی بینی انجام دهید:

 • فعالیت های سخت. جراح شما واضح به شما می گوید که ورزشگاه را رها کنید و چند هفته پس از جراحی از ورزش خودداری نمایید.
 • فعالیت جنسی. …
 • فین کردن. …
 • دوش گرفتن. …
 • عینک زدن. …
 • بیرون ماندن در آفتاب. …
 • سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل. …
 • دست زدن یا ضربه زدن به بینی

خواص قهوه تلخ

۱. قهوه موجب بالا رفتن انرژی می شود

قهوه موجب می‌شود کمتر احساس خستگی نمایید و هشیاری شما را افزایش می دهد. این خاصیت به دلیل وجود یک ماده‌ی محرک در قهوه به اسم کافئین می باشد که در واقع، رایج‌ترین ماده‌ی روان‌گردان در جهان به حساب می آید.

به بیانی ساده، پس از نوشیدن قهوه، کافئین جذب جریان خون شما می شود. این ماده پس از عبور از ایست بازرسی مغز، به سیستم اعصاب مرکزی می‌رسد. کافئین پس از وارد شدن به سیستم اعصاب مرکزی، به سراغ آدنوزین (عامل احساس خستگی و خواب‌آلودگی) می‌رود و مانع فعالیت آن می‌شود. کافئین موجب بالا رفتن تولید نوراپی‌نفرین و دوپامین می‌شود. نوراپی‌نفرین برای حفظ دقت، کنترل احساسات، یادگیری و ادراک ضروری می باشد و دوپامین عامل توانایی، انرژی و لذت است.

آزمایش‌های کنترل‌ شده‌ی بسیار روی انسان‌ها،نشان دهنده این است که قهوه، جنبه‌های گوناگونی از عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد، برای مثال: حافظه، خلق و خو، هشیاری، انرژی، زمان واکنش و عملکرد شناختی.

۲. قهوه موجب چربی‌ سوزی می شود

آیا می‌دانستید کافئین تقریبا در کلیه مکمل‌های چربی‌ سوزی موجود در بازار، وجود دارد؟ یک علت مناسب برای این ادعا می باشد: کافئین یکی از معدود مواد طبیعی است که خاصیت چربی‌سوزی آن، در عمل، اثبات شده است. بررسی های متعدد نشان می‌دهد کافئین می‌تواند میزان سوخت و ساز بدن را ۳ تا ۱۱ درصد افزایش دهد. سایر مطالعات حاکی از آن است که کافئین دقیقا می‌تواند چربی‌سوزی را به میزان ۱۰ درصد در اشخاص چاق و ۲۹ درصد در اشخاص لاغر، افزایش دهد. هرچند، این امکان وجود دارد که با استفاده طولانی‌مدت قهوه، این تاثیرات پایین آید.

۳. کافئین موجب بهبود عملکرد فیزیکی می شود

کافئین،موجب تحریک سیستم عصبی می شود و این کار باعث می‌شود، سیگنال‌ شکستن چربی بدن به سلول‌ها فرستاده شود.

ولی کافئین سطوح اپی‌نفرین (آدرِنالین) خون را نیز افزایش می دهد. بدن انسان به وسیله‌ی افزایش آدرنالین، به استرس‌های فیزیکی و احساسی، پاسخ می‌دهد که به آن پاسخ «جنگ یا گریز» گفته می شود.

کافئین به سلول‌های چربی دستور می‌دهد چربی بدن را بشکنند. این چربی‌‌ها در قالب اسیدهای چرب آزاد و منبع سوخت، وارد جریان خون می‌شوند که به جز مغز، ماهیچه‌های قلبی و اسکلتی، اسیدهای چرب را ترجیح می‌دهند.

با وجود این تاثیرات، عجیب نیست کافئین بتواند عملکرد فیزیکی را به طور میانگین ۱۲-۱۱ درصد، افزایش دهد. پس، منطقی است نیم ساعت قبل از بیرون رفتن از خانه و آغاز کردن روز کاری، یک فنجان قهوه‌ی غلیظ‌ میل کنید.

۴. در کافئین، مواد غذایی ضروری وجود دارد

قهوه چیزی بیش از یک نوشیدنی سیاه رنگ می باشد. بسیاری از همین مواد مغذی که در دانه‌های قهوه وجود دارند، در نوشیدنی نهایی نیز پیدا می‌شوند.

یک فنجان قهوه دارای مواد مغذی زیر می باشد:

 • ریبوفلاوین (ویتامین ب۲): تامین‌کننده‌ی ۱۱ درصد از میزان توصیه شده‌ی روزانه
 • پانتوتنیک اسید (ویتامین ب۵): تامین‌کننده‌ی ۶ درصد از میزان توصیه شده‌ی روزانه
 • منگنز و پتاسیم: تامین‌کننده‌ی ۳ درصد از میزان توصیه شده‌ی روزانه
 • منیزیوم و نیاسین (ویتامین ‌ب۳): تامین‌کننده‌ی ۲ درصد از میزان توصیه‌ شده‌ی روزانه

گرچه شاید به نظر موضوع مهمی نباشد، ولی بیشتر مردم، روزانه بیش از یک فنجان قهوه می‌نوشند. پس در نتیجه، اگر ۴-۳ فنجان قهوه بنوشید، آنگاه این مقادیر اندک، به سرعت افزایش می یابد.

۵. کافئین موجب پایین آمدن خطر دیابت نوع ۲ می شود

دیابت نوع ۲ یک بیماری بسیار جدی و شایع می باشد که امروزه حدود ۳۰۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان به آن مبتلا هستند. در این نوع دیابت، بدن انسولین تولید می‌کند، ولی یا میزان آن کافی نمی باشد یا بدن نمی‌تواند از انسولین تولید شده استفاده نماید. در این شرایط، قند موجود در بدن نمی‌تواند وارد سلول‌های بدن شود و در اثر تجمع آن، بدن دچار نارسایی می‌شود.

بنا به بعضی از دلایل، میزان ابتلا به دیابت نوع ۲ در افرادی که قهوه استفاده می‌کنند، به طور چشمگیری پایین می باشد. بررسی ها نشان می‌دهد ریسک ابتلا به این بیماری در اشخاصی که بالاترین میزان قهوه را استفاده می‌کنند، ۲۳ تا ۵۰ درصد پایین تر است و نتایج یک بررسی دیگر نیز حاکی از کاهش ۶۷ درصدی احتمال ابتلا به این بیماری می باشد.

طبق تحقیقات گسترده‌‌ صورت گرفته از داده‌های ۱۸ تحقیق روی مجموع ۴۵۷۹۲۲ نفر، نوشیدن روزانه یک فنجان قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۷ درصد کاهش می‌دهد.

۶. قهوه موجب محافظت شما در برابر بیماری آلزایمر و زوال عقل می شود

بیماری آلزایمر رایج‌ترین نوع اختلال عملکرد مغزی و علت عمده‌ی زوال عقل در سراسر جهان می باشد.

همیشه اشخاص بالای ۶۵ سال به این بیماری مبتلا می‌شوند. متاسفانه، هیچ درمان شناخته شده‌ای برای آلزایمر وجود ندارد. با وجود این، کارهای بسیاری را می‌توان برای پیشگیری از این بیماری انجام داد از جمله، تغذیه سالم و ورزش، ولی نوشیدن قهوه هم می‌تواند به طور شگفت‌آوری تاثیر گذار باشد.

طبق تحقیقات صورت گرفته، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در افرادی که قهوه استفاده می‌کنند، بیش از ۶۵ درصد پایین تر است.

۷. کافئین موجب پایین آمدن خطر ابتلا به بیماری پارکینسون می شود

پس از آلزایمر، بیماری پارکینسون دومین بیماری رایج در حیطه‌ی عملکرد مغز می باشد. این بیماری در اثر مرگ سلول‌های ترشح‌کننده‌ی دوپامین (یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی) به وجود می‌آید. مثل آلزایمر، برای پارکینسون هم هیچ درمان شناخته‌ شده‌ای وجود ندارد که این امر اهمیت پیشگیری از آن را دو چندان می‌کند.

طبق مطالعات صورت گرفته، استفاده از قهوه خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را بین ۳۲ تا ۶۰ درصد کاهش می‌دهد.

در این مورد، به نظر می‌رسد خود کافئین به وجود آورنده‌ی این اثر می باشد. پس در نتیجه، افرادی که قهوه‌‌ی بدون کافئین استفاده می‌کنند از ریسک پارکینسون در امان نیستند. جهت مشاهده قیمت قهوه موکا دکتر بیز اینجا کلیک کنید

 

را بی‌حال و کسل کنند که نتوانید از خود مراقبت کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا