اجتماعیکسب و کار برتر ایرانی

نحوه اجرای کار در شستشو نما ساختمان

شستشوی نمای ساختمان و کفسابی و آنچه باید بدانید

شستشو دادن نما ساختمان و کفسابی، یکی از اقداماتی است که سهمی عمده و قابل‌ توجه در زیبایی بخشی به یک سازه و آراستگی آن دارد. به‌ طور کلی می‌توان گفت هرچه نمای بیرونی ساختمان شما، تمیزتر باشد جذاب‌تر هم به‌ نظر خواهد رسید. در برخی از شهرها آلودگی هوا بیشتر بوده و باران‌های اسیدی نیز اتفاق می‌افتند. این عوامل باعث می‌شود تا به‌ مرور زمان لایه‌هایی از آلودگی‌ها و مواد اسیدی و خورنده بر سطوح نماها ایجاد شود و ظاهر آن‌ها را کثیف و نا زیبا سازد.

اگر به شستشوی هرچه سریع‌تر و به‌ موقع این آلودگی‌ها دست نزنید هم ساختمان خود را به صورتی زشت در معرض دید قرار داده‌اید و هم این امکان را فراهم کرده‌اید که آلودگی‌ها به دیگر لایه‌های زیرین نمای ساختمان شما نیز نفوذ کنند و به‌ مرور زمان آن‌ها را نیز تحت تأثیر قرار داده، از بین ببرند. مجموعه این عوامل باعث شده تا شستشوی نما  و کفسابی بتن تهران و یا شستشوی نمای ساختمان در کرج و دیگر نقاط کشور، ضرورت و اهمیت پیدا کند.

قرارداد شستشوی نما و کفسابی

در حال حاضر انواع مختلفی از قرارداد شستشوی کفسابی در تهران وجود دارد. شما می‌توانید این نوع از خدمات را با پرداخت پول نقدی درخواست کنید و یا قراردادهایی از نوع مناقصه را منعقد سازید. به‌ طور کلی می‌توان گفت مقررات انجام و اجرای این عملیات، مجوزهای مورد نیاز، روش انجام کار، ابزارآلات و تجهیزات مورد نیاز آن و… در ساختمان‌های مختلف و پروژه‌های گوناگون با یکدیگر دارای اختلافاتی است.

این روش، جدیدترین و بروزترین روشی است که برای شستن نمای ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شیوه، از ابزارها و تجهیزات سنگ‌نوردی استفاده نموده و در ارتفاع مورد نیاز قرار می‌گیرند تا بتوانند به شستن نمای مورد نظر اقدام نمایند. در واقع عنصر اصلی در این فرایند، طناب است. طناب‌هایی از نوع استاتیک که مقاومت بسیار بالایی در برابر کشش و همچنین ساییدگی دارند. این روش، سرعت بسیار بالایی دارد و از طرف دیگر قیمت و هزینه آن نیز مقرون‌ به‌ صرفه است.

شستشوی نما بدون داربست و با داربست

در مواقعی که ساختمان و بام آن به‌ نحوی ساخته ‌شده باشد که امکان دسترسی به آن دشوار گردد؛ برای نمونه از سقف شیروانی برخوردار بوده و یا تاج سازه پیش‌آمدگی بیش‌ از اندازه‌ای داشته باشد، شستن نما با داربست اتفاق می‌افتد. در غیر این صورت می‌توانند از روش شستن نما بدون داربست استفاده کنند. روش شستن نما با داربست به دلیل نصب تجهیزات، قیمت بیشتری نسبت‌ به شستشوی نما بدون داربست و یا طناب دارد.

شستشوی نما با اسید

شستشو دادن نما با اسید یکی دیگر از روش‌های جلا دهی به نمای خارجی یک سازه است. در این روش از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند تا به تمیز کردن و شستشوی سطح نما دست بزنند. در حالت معمول در مواقعی از مواد اسیدی برای این کار استفاده می‌کنند که نتوانند جرم‌ها و آلودگی‌های موجود بر نما را با استفاده از آب، شستشو دهند.

از طرف دیگر از این روش شستشو در مواقعی استفاده می‌شود که جنس نما از نوع سنگ، سنگ گرانیت و یا تیشه‌ای باشد. چراکه هر نوع سنگی را نمی‌توان با استفاده از مواد اسیدی شستشو داد. یکی دیگر از نکات مهم در این شیوه، نوع اسید به‌ کار رفته در فرایند شستشو است. اسیدی که در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد نباید بالای ۲۵ درصد باشد.

با استفاده از پاک‌کننده‌های اسیدی می‌توانند به‌ راحتی انواع مختلفی از لکه‌ها و آلودگی‌ها را از بین ببرند. برای نمونه با به‌ کارگیری این ترکیبات می‌توانند به حذف رنگ دست بزنند و یا لکه‌های حاصل از زنگ‌زدگی و… را از بین ببرند. از جمله اسیدهای قابل‌ استفاده و پرکاربرد در حوزه شستن نمای ساختمان می‌توان به اسید دیسکلر، اسید جوهر نمک، اسید جرم آلکس و… اشاره کرد. در حالت معمول این مواد تمیزکننده را با توجه به نوع سطح، انتخاب نموده و سپس بر روی سطوح مورد نظرشان اسپری می‌کنند.

سطح مورد نظر باید قبلاً مرطوب شده باشد. به جای اسپری کردن، می‌توانند از یک برس نیز استفاده نموده و بر روی سطح مورد نظر بکشند. پس‌ از این کار اجازه می‌دهند تا مدت زمانی مواد شستشو دهنده اسیدی بر روی سطح مورد نظر باقی بماند و به اندازه‌ کافی خیس بخورد. پس‌ از این کار می‌توانند سطح مورد نظرشان را شستشو دهند.

هرچند با توجه به میزان آلودگی‌های سطوح، ممکن است روش‌های مختلف و مراحل متنوعی را برای این کار در نظر بگیرند. برای نمونه می‌توانند سطح را در ابتدا با آب شستشو دهند تا کاملاً خیس شود. سپس با استفاده از پاک‌کننده‌های قلیایی آن را شستشو داده و در نهایت، شوینده‌های اسیدی را مورد استفاده قرار دهند.

شستشوی شیشه نمای ساختمان

عملیات شستشوی شیشه نمای ساختمان و یا نماهای شیشه‌ای، با استفاده از داربست، بدون داربست و… انجام می‌شود. این کار یکی از اقدامات کاملاً تخصصی محسوب می‌گردد. در بیشتر موارد پیش‌ از آغاز به کار، نماها مورد بازدید و بررسی قرار می‌گیرند. برای‌ اینکه بتوانند خدمات نماشویی شیشه‌ها را انجام دهند و یا به شستشوی پنجره‌های یک نما دست بزنند، باید این نکته را در نظر بگیرند که چه مدت زمانی است که نمای مورد نظر شسته نشده است. در حالت معمول اگر از زمان تمیز شدن شیشه‌های نمای ساختمان، مدت زیادی گذشته باشد و این شیشه‌ها آلودگی بسیاری داشته باشند، لازم است در دو مرحله عملیات شستشوی آن‌ها را انجام دهند.

در بسیاری از موارد، برای مرحله اول از دستگاه واتر جت استفاده می‌کنند تا از این طریق بتوانند خاک، گرد، گل و… که بر روی شیشه نشسته است را از بین ببرند. پس‌ از انجام این کار، وارد گام دوم می‌شوند. در این گام از روش دستی شستشو استفاده می‌کنند. یعنی مواد شوینده‌ مورد نظرشان را به‌ همراه ابر و یک تی مخصوص مورد استفاده قرار داده و به تمیز کردن و فرایند شستشوی شیشه‌ها اقدام می‌کنند. اما اگر پنجره‌ها و شیشه‌های نمای ساختمان به‌ طور مرتب تمیز شده باشند، طی یک مرحله و با استفاده از ابر و مواد شوینده، شسته و تمیز خواهند شد.

نظافت نمای ساختمان با طناب

روش ها و راهکار های زیادی از جمله کلایمر ،جرثقیل و … برای شستشوی نما و نظافت نمای ساختمان وجود دارد اما شرکت ما اغلب از سریع ترین روش و ارزان ترین روش نماشویی یعنی شستشو نما با طناب کلایمر زا برگزیده است تا با این روش هم نظافت نما به سرعت انجام شود و هم هزینه و قیمت نماشویی به طوری باشد که همگان قدرت انجام نظافت نما را داشته باشند . در روش نظافت نما با طناب یک راپل کار از نمای ساختمان آویزان شده و با ابزار های مختلف نما شویی شروع به نظافت نمای بیرونی ساختمان تان می کند .

قیمت نظافت نمای ساختمان

برای نظافت نمای ساختمان قیمت مشخص و یکسانی وجود ندارد و دلیل آن تفاوت کثیفی ها و عمر ساختمان و معماری هر ساختمان است،  نماشویی ساختمان یک کار تخصصی است ،از این رو ما کارشناسان تعیین قیمت نماشویی را در شرکت قرار داده ایم تا از پروژه نظافت نمای بیرونی ساختمان تان بازدید کنند و لیست قیمت نظافت نما را به شما اعلام کنند و شما تصمیم به انجام شستشو نما بگیرید.

شستن نمای آپارتمان و انواع آن

آپارتمان ها دارای ارتفاع بلند و از ۹ متر به بالا هستند طبیعی است که هیچ راهی جز شستشوی نما با طناب نداریم . تنها کاری که می کنید با ما تماس می گیرید و ما مانند روز اول با مواد نانو و یا سندبلاست واترجت یا هر روش کارشناسی شده دیگر اقدام به تمیز کردن نما می شود.

شستشوی نما آجری

نماهای آجری نیز مانند دیگر نماهای ساختمانی، گرد و خاک را به خود جذب می‌کنند. از طرف دیگر احتمال رشد جلبک و یا کپک به دلیل بارندگی بر روی سطوح ساخته‌ شده از جنس آجر وجود دارد. پس باید به شستشوی نماهای آجری اقدام گردد. شستشوی آجر نمای ساختمان در حالت معمول از چند طریق صورت می‌گیرد. این نوع از نماها را می‌توانید با استفاده از محلول شستشوی آجرنما تمیز سازید و یا به شستشوی نماهای آجری با استفاده از آب و بخار آب دست بزنید.

شستشوی نما با نانو یکی دیگر از روش‌های انجام این کار است. اگر به اجرای عملیات شستن نمای آجری با استفاده از نانو دست بزنید، مزایایی برای شما ایجاد خواهد شد. برای نمونه، پوشش نانو این امکان را دارد که از آجر در برابر رطوبت و یا جرم و آلودگی حفاظت به عمل آورد. از طرف دیگر به تغییر رنگ این مصالح ساختمانی نیز منجر نمی‌شود. در بسیاری از مواقع به شستشوی نما با سند بلاست اقدام می‌گردد. در واقع در فرایند شستشوی نمای ساختمان سند بلاست نیز کاربردهای مخصوص خود را دارد. در بیشتر موارد از سند بلاست برای جلا دادن به سطوح نماها و یا برای صیقلی کردن آن‌ها استفاده می‌کنند.

عملیات شستشو از طریق سند بلاست به این شکل است که دانه‌های شن با فشار بسیار بالای هوا و به‌ همراه آب به نماهای آجری پاشیده می‌شود و از این طریق به تمیز شدن این سطوح کمک می‌کند. در بیشتر موارد از طریق این ابزار نماهای آجری بافت‌دار را تمیز می‌کنند. اما روش شستن نما با آب و بخار آب را می‌توانند برای تمامی انواع نماهای آجری پیاده‌سازی و اجرا کنند. این نوع از نماها را با استفاده از دستگاه واتر جت نیز شستشو داده و تمیز می‌کنند. دستگاه شستشوی نما واتر جت به‌ نحوی عملیات شستشو را انجام می‌دهد که نمای سازه شما از روز اول خود هم تمیزتر و زیباتر به‌ نظر می‌رسد.

در این شیوه، ترکیبی از سیلیس و یا دانه‌های شن و آب با فشاری بسیار بالا از دستگاه خارج شده و به سطح آجر و نمای آجری پاشیده می‌شود. در بیشتر موارد، متخصصان شستشوی نمای ساختمان واتر جت را برای این کار در نظر می‌گیرند و از مواد شوینده نیز استفاده می‌کنند تا فرایند شستشو به‌ نحوی مؤثرتر و مناسب‌تر تکمیل گردد.

در برخی از موارد نیز با استفاده از سمباده و بدون این‌ که به مواد شوینده‌ آجرنما نیاز باشد می‌توانند این نماها را تمیز و مرتب کنند. شستشوی اجرنما با استفاده از سمباده نیز روشی رایج و کم هزینه است.  شستن نماهای آجری با جوهرنمک نیز رواج دارد. اگر لکه‌های ملات و مصالح ساختمانی پس‌ از فرآیند تکمیل پروژه، بر روی سطوح آجری و نمای آجر باقی‌ مانده باشد با استفاده از جوهر نمک به شستشوی آن‌ها اقدام می‌گردد.

در این شیوه از ترکیبی از آب و جوهر نمک استفاده نموده و سپس آن‌ها را بر روی سطوح مورد نظر خود اعمال می‌نمایند. پس‌از گذشت مدت زمانی در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می‌توانند نمای مورد نظر را با آب شستشو دهند. در حال حاضر از روش شستن نمای آجری با استفاده از بخار آب هم استفاده می‌کنند. چراکه روشی ساده است و به‌ صورت پاشش بخار آب بر روی نمای آجری با استفاده از دستگاه‌های مخصوص این کار، انجام می‌شود.

شستشوی نما سنگی

نمای سنگی همانطور که در نمای ساختمانها معلوم است آنچنان کثیفی را معلوم نمی کند اما در واقع کثیف است .و نیاز به شستن نما سنگی است این را چطور تشخیص دهیم؟ اگر برروی نمای سنگی خود هر گونه لکه یا شره آب و یا دوده مشاهده کردید بدانید زمان شستن نما رسیده است .جهت شستن نمای سنگی روش ها و ابزار های متنوعی وجود دارد اما بهتر است از اب فشار قوی و مواد اسیدی بسیار ضعیف و با غلظت پایین استفاده شود .سنگ هایی مانند تراورتن و دسته مرمریت غلظت اسید را به صورت بسیار کم به سنگ بزنید تا ایرادی متحمل سنگ نشود .و برای شستشوی نمای گرانیتی می توان از مواد اسیدی ترکیبی استفاده نمود.

نماشویی کامپوزیت

کامپوزیت به عنوان یکی از نماهای مرسوم برای ساختمانهای اداری و تجاری استفاده می شود.این نوع از نما معمولا به علت سطح صاف و سیقلی بودن میتوان با ابرویی و دستمال سطح آن را تمیز کرد. اما معمولا وجود چربی ها و دوده ها کار را سخت می کند و به همین سادگی تمیز نمی شود. برای شستشوی نمای کامپوزیت باید از مواد مخصوصی استفاده کرد که چربی ها را به راحتی از روی نما تمیز کند.

 همچنین از مواد نانو برای نماشویی نیز استفاده می شود. که اصطلاحا نانوشویی گفته می شود. برای نماشویی کامپوزیت باید از واتر جت صنعتی برای خیس کردن سطح نما وآب گیری مواد آغشته شده بر روی نما استفاده می شود.البته در صورتی که گرد و خاک روی نما زیاد نباشد و یا اینکه مشکل تامین برق 3فاز را داشته باشیم میتوان شستشوی نمای کامپوزیت را به صورت دستی نیز انجام داد. واترجت صنعتی نیاز به برق سه فاز دارد.بنابر این کارفرما باید این نکته را در نظر بگیرد. البته در صورت نداشتن برق سه فاز هم راه حل هایی برای نظافت نما وجود دارد که کارشناسان ما شما را در این باره راهنمایی می کنند.

باید دقت کرد که در شستشوی نمای کامپوزیت از مواد مناسب استفاده شود تا موجب آسیب به رنگ کامپوزیت نشود . همچنین در حین کار راپل کاران نباید از وسایل تیز و برنده استفاده کنند تا در هنگام نظافتکامپوزیت خراش نیافتد. استفاده از نانو برای تمیز کردن کامپوزیت نما باعث میشود به نما آسیبی وارد نشود. اما در برخی مواد کامپوزیت رنگ پریده شده و یا رسوب طولانی مدت رنگ آن را خراب کرده استکه در این موارد میتوان کامپوزیت نما را رنگ آمیزی کرد.

شستشوی سنگ نما

سنگ به عنوان یک پوشش بر روی نمای ساختمان و یا کف ساختمان و دیوارهای داخلی استفاده زیادی دارد.همچنین بعد از سنگ کاری نمای ساختمان دوغاب و گردو خاک حاصل از سنگ کاری بر روی نما می نشیند و به عنوان یک ساختمان نوساز ،نما ظاهر خوبی ندارد و باید نسبت به نماشویی آن اقدام کرد. اما از آنجا که در نمای ساختمان دسترسی به ارتفاع توسط افراد بدون ابزار مشکل و خطر ناک است،باید نظافت نمای ساختمان را به دست افرادی بسپارید که با ابزارهای مخصوص بر روی نما این کار را انجام دهند.

 سنگ نیز مانند دیگر مصالح ساختمانی که به عنوان نما استفاده میشود در معرض آلودگی هوا و چربی های چسبنده ای است که آسیب بسیار زیادی در طولانی مدت و گاهی در میان مدت می رساند.نشستن دی اکسید کربن و دیگر مواد آلودگی ها بر روی سطح نما باعث میگردد تا واکنش شیمیایی انجام شود و به مصالح آسیب برساند. علاوه بر این نماشویی با واترجت جلوه نو و جدیدی به ساختمان می دهد و از آن لذت می بریم.

سطح رویی سنگ ها معمولا به دو صورت کلی است.یا ساب خورده و صیغلی است یا بدون ساب و  زبر است. در سنگ هایی که به صورت زبر است معمولا آلودگی بیشتر است چرا که خلل و فرج این سنگ ها جایگاه مناسبی برای جذب کثیفی است.در این گونه نماها معمولا از واتر جت صنعتی استفاده میشود و در صورت از بین نرفتن کثیفی باید از مواد هم استفاده کرد. در شهرهای صنعتی و مراکز شهر ها حداقل در سال 1 تا 2 بار باید اقدام به شستشوی سنگ نما کرد تا بر اثر آلودگیهای جوی سنگ به مرور از بین نرود.

شستشوی نما با واترجت

شاید کنجکاو باشد که شستشوی نما با واتر جت بر روی چه مصالحی بیشتر کاربرد دارد.در پاسخ باید بگوییم که به طور کلی واتر جت علاوه بر تمیز کردن بسیاری از سطوح آجری ، سیمانی ، سنگی و حتی نماهای کنیتکس و رنگ ، به منظور شستن گردو غبار و دوده در تمام سطوح نیاز شما را بر طرف میکند.در واقع نماشویی با واتر جت در برخی از موارد مواد تکمیلی به آن اضافه میشود تا به سطح تمیز مورد نظر دست پیدا کنیم.

شیشه نمای ساختمان هرچند بافت صاف و سیقلی دارد ، اما از جرم گرفتن نیز مانند بسیاری از مصالح ساختمان در امان نیست. اگر شیشه نمای ساختمان و پنجره ها را در طول سالهای زیادی تمیز نکنیم باعث رسوب بستن بر روی آن میشود و تمیز کردن آن بسیار دشوار میشود و حتی ممکن است به کیفیت اولیه نشود.

در خصوص نمای ساختمان با مصالح مختلف نیزهمین طور است . بنابر این سعی کنید در نظافت آن در نوبت های مختلفی از سال جدی بگیرید. معمولا بهترین فصل برای تمیز کردن شیشه و نماشویی در اواسط فصل بهار تا اواخر فصل تابستان است تا بارندگی ها و بارانهای اسیدی تمام شده باشد و شیشه تا فصل زمستان تمیز می ماند.

دکمه بازگشت به بالا