اقتصادیکسب و کار برتر ایرانی

چگونه dogecoin استخراج کنیم؟

تاریخچه رمز ارز DogeCoin

همانطور که در دیگر مقالات ارز دیجیتال گفتیم، در سال 2013 یک مرد استرالیایی به نام جکسون پالمر (Jackson Palmer) با یک مرد آمریکایی به نام بیلی مارکوس (Billy Markus) دوست شد. دوستی این دو نفر بر اساس علاقه مشترک‌شان به حوزه رمز ارزها شکل گرفت. آن‌ها عقیده داشتند که حوزه کریپتوکارنسی بیش از حد جدی شده است، به همین دلیل تصمیم گرفتند یک رمز ارز جدید بسازند که علاوه بر سرگرم‌کننده بودن، جامعه کاربری خودمانی‌تری داشته باشد؛ پالمر و مارکوس قصد داشتند افرادی که در حالت عادی به رمز ارزها علاقه‌مند نبودند را به سمت این حوزه جذب کنند.

برای این که این رمز ارز جدید به اندازه بقیه رمز ارزها جدی نباشد، بنیان‌گذاران دوج کوین تصمیم گرفتند یک میم (Meme) معروف را به عنوان نماد آن انتخاب کنند. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، لوگوی این رمز ارز مشابه همان میم معروفی است که از تصویر یک سگ شیبا اینو (Shiba Inu) استفاده می‌کند.

در روز ششم دسامبر سال 2013 (15 آذر 1392) عرضه شد و از آن زمان تاکنون محبوبیت زیادی در میان کاربران رمز ارزها پیدا کرده است. انجمن این ارز دیجیتال به انجام اقدامات خیرخواهانه و کمک‌های مالی شناخته می‌شود. به عنوان مثال در سال 2014، پنجاه هزار دلار دوج کوین به تیم ملی بابسلد (سورتمه‌سری) کشور جامائیکا اهدا شد تا اعضای آن بتوانند در مسابقات المپیک شرکت کنند. علاوه بر این، از کمک‌های مالی دوج کوین برای ساخت چاه‌های آب در کشور کنیا هم استفاده شده است. در ضمن اعضای شبکه‌های اجتماعی مانند ردیت (Reddit) می‌توانند با این رمز ارز به تولیدکنندگان محتوای خوب انعام یا پاداش بدهند.

مفهوم کلی استخراج رمز ارزها

قبل از فراگیری نحوه استخراج دوج کوین و  قیمت doge بهتر است با مفهوم ماینینگ رمز ارزها آشنا باشید. کریپتوکارنسی‌ها، انتقال وجه همتا به همتا (P2P) را امکان‌پذیر کرده‌اند، به این معنی که کاربران می‌تواند پول را بدون نیاز به واسطه‌ای مثل بانک به مقصد انتقال دهند. شبکه اغلب رمز ارزها نظیر بیت کوین و دوج کوین غیر متمرکز است، به این معنی که نهادی متمرکز نظیر یک بانک مرکزی برای اداره آن وجود نداشته و به دست مجموعه‌ای از کامپیوترهای واقع در سراسر دنیا مدیریت می‌شود.

تمامی تراکنش‌های رمز ارزی در یک دیتابیس بزرگ به نام بلاک چین ذخیره می‌شوند. بلاک چین نوعی خاصی از پایگاه داده است و دیتا را به شیوه‌ای کاملا متفاوت، با امنیت بسیار بیشتر، در خود نگه می‌دارد. این دیتابیس بزرگ در هزاران رایانه (با نام نود یا گره) ذخیره شده است. نودها تراکنش‌ها را در یک دسته‌بندی قرار داده و سپس به بلاک چین اضافه می‌کنند. به هر کدام از این دسته‌بندی‌ها یک بلاک گفته می‌شود.

تراکنش‌های موجود در هر بلاک پیش از اضافه شدن به بلاک چین توسط تمام نودهای شبکه بررسی می‌شوند. بررسی و تایید تراکنش‌ها برای جلوگیری از انتقال دارایی‌های تقلبی صورت می‌گیرد. این فرآیند تایید، به قدرت پردازشی بالایی نیاز دارد، برق زیادی مصرف می‌کند و در نتیجه هزینه‌بر است. بلاک چین‌ها به کاربرانی که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند، پاداش می‌دهند. در نتیجه جایزه‌ای که شما به خاطر استخراج دوج کوین به دست می‌آورید، در واقع پاداش پردازشی است که صرف بررسی و تایید تراکنش‌ها در شبکه این رمز ارز کرده‌اید.

این فرآیند از آن جایی استخراج نامیده شده است که تا حدی به استخراج طلا و الماس شباهت دارد. در اینجا برای ماین کردن دوج کوین به جای ابزار حفاری، از قدرت پردازش رایانه‌ای استفاده می‌کنید. کریپتوکارنسی‌ها از فرآیندهای استخراج مختلفی استفاده می‌کنند و در نتیجه نوع و میزان پاداش هر یک با دیگری متفاوت است. وضعیت درباره استخراج دوج کوین چگونه است؟

مقدمه‌ای بر استخراج دوج کوین

استخراج DogeCoin فرآیندی است که طی آن کاربر در ازای بررسی تراکنش‌های بلاک چین دوج کوین، رمز ارزهای جدید صادر شده در این شبکه را به عنوان پاداش دریافت می‌کند. برای بررسی و تایید تراکنش‌ها، به یک رایانه (نود) نیاز دارید. رایانه‌های زیادی به صورت همزمان مشغول بررسی یک بلاک هستند، اما در نهایت فقط یکی می‌تواند پاداش را دریافت کند. نودی که بتواند بلاک جدید را زودتر از بقیه به بلاک چین اضافه کند، این پاداش را دریافت خواهد کرد. لازم به ذکر است که اضافه کردن بلاک‌های جدید، از طریق حل کردن معادلات پیچیده ریاضی انجام می‌شود.

فرآیند ماینینگ بیشتر رمز ارزها به همین صورت انجام می‌شود. اما استخراج دوج کوین در چند بخش مهم با سایر کریپتوکارنسی‌ها تفاوت دارد:

  • الگوریتم: هر رمز ارز یک سری قانون برای استخراج سکه‌های جدید تعیین می‌کند. این قوانین الگوریتم ماینینگ یا نامیده می‌شوند.
  • زمان استخراج بلاک (Block Time): میانگین زمان مورد نیاز برای بررسی و اضافه کردن یک بلاک از تراکنش‌ها به بلاک چین است.
  • سختی استخراج (Difficulty): یک عدد که نشان می‌دهد استخراج هر بلاک جدید چقدر دشوار خواهد بود. شما می‌توانید با در نظر گرفتن درجه سختی، شانس خود برای دریافت پاداش را محاسبه کنید. سختی استخراج ممکن است بر اساس تعداد ماینرهای فعال در شبکه تغییر کند و بعضی اوقات توسط پروتکل شبکه رمز ارز تنظیم می‌شود تا زمان استخراج بلاک ثابت بماند.
  • پاداش: میزان رمز ارزی که به عنوان پاداش به ماینر هر بلاک جدید تعلق می‌گیرد.

انواع دستگاه‌ها برای ماین کردن دوج کوین

در ابتدا، کاربران با استفاده از کامپیوترهای دسکتاپ یا لپ تاپ‌های عادی خانگی انواع رمز ارز نظیر بیت کوین و دوج کوین را استخراج می‌کردند. بعد از مدتی، رقابت و در پی آن شبکه افزایش پیدا کرد، به همین دلیل استخراج‌کنندگان برای باقی ماندن در دایره رقابت مجبور شدند قدرت پردازشی دستگا‌ه‌های ماینر خود را افزایش بدهند.

ماینرها خیلی زود متوجه شدند استفاده از پردازشگرهای گرافیکی (GPU) به جای پردازنده‌های مرکزی (CPU) بازدهی به مراتب بیشتری دارد، به همین دلیل برای حل سریع‌تر مسائل ریاضی مربوط به الگوریتم استخراج دوج کوین مناسب‌تر است. به عنوان نمونه، یک سی‌پی‌یو به طور معمول کمتر از 10 مگاهش بر ثانیه به استخراج‌کننده ارائه می‌کند، اما هش ریت یکی از معروف‌ترین GPUها نزد ماینرها یعنی ATI 5970، به 800 مگاهش است!

وقتی رقابت وارد فازی جدید و ماین کردن دوج کوین و دیگر رمز ارزها تبدیل به یک صنعت تمام عیار شد، دیگر حتی یک متشکل از چند GPU نیز پاسخگو نبود. اکنون نه تنها برای بیت کوین، بلکه برای ماین کردن رمز ارزی نظیر دوج کوین و لایت کوین با الگوریتم بهینه‌تر Scrypt نیز مجبور به استفاده از دستگاه‌های اسیک ماینر هستیم.

یک اسیک، میکروچیپی طراحی و ساخته شده تنها برای استخراج رمز ارزها با سرعتی شدیدا بالا است. یک اسیک تا 100 برابر هش ریت بیشتری ارائه کرده و در عین حال، در مقایسه با تکنولوژی‌های قبلی، مصرف برق کمتری دارد! برخی متخصصان عقیده دارند اسیک، انتهای مسیر پیشرفت سخت افزارهای مخصوص ماینینگ کریپتوکارنسی است و حداقل در آینده‌ای نزدیک، فناوری بهتری ارائه نخواهد شد.

هش ریت شبکه رمز ارزهای محبوبی نظیر DogeCoin اکنون به اندازه‌ای است که نه تنها با گوشی‌های هوشمند، بلکه حتی با کامپیوترهای قدرتمند خانگی نیز قادر به استخراج آن‌ها نخواهید بود. به همین دلیل بهترین راهکار، خرید یک اسیک ماینر مبتنی بر الگوریتم Scrypt است. در نظر داشته باشید یک استخراج‌کننده بیت کوین، به خاطر الگوریتم متفاوت مورد استفاده در شبکه این ارز دیجیتال قادر به استخراج دوج کوین نیست و حتما باید دستگاهی منطبق با الگوریتم Scrypt خریداری کنید. یکی از بهترین گزینه‌ها در بازار انت ماینر ال 3 پلاس است. در بخشی دیگر از همین مطلب بیشتر درباره قدرت، قیمت و نحوه پیکربندی این مدل صحبت خواهیم کرد.

مقایسه دوج کوین ماینینگ با بیت کوین و لایت کوین

اکنون که این مفاهیم را پوشش داده‌ایم، می‌توانیم فرآیند استخراج دوج کوین را با لایت کوین و بیت کوین مقایسه کنیم. جدول زیر بر اساس اطلاعات به دست آمده از وب سایت Coinwarz در تاریخ 14 اردیبهشت 1400 تنظیم شده است.

دوج کوین بیت کوین لایت کوین
Scrypt SHA-256 Scrypt الگوریتم
1 10 2.5 زمان استخراج بلاک (دقیقه)
10,000 6,25 12,5 پاداش استخراج هر بلاک
4,000 362,500 3,475 پاداش استخراج هر بلاک به دلار

الگوریتم Scrypt در مقایسه با SHA-256 سریع‌تر است و به قدرت پردازشی بسیار کمتری نیاز دارد. بنابر این استخراج برای ماینرهایی که رایانه‌های ضعیف‌تری دارند، آسان‌تر خواهد بود. طرفداران LiteCoin و DogeCoin معتقدند که با فراهم شدن امکان شرکت در فرآیند استخراج برای افراد بیشتر، عدالت بیشتری در شبکه ایجاد می‌شود. لازم به ذکر است که از سال 2014، استخراج همزمان (Merged Mining) لایت کوین و دوج کوین امکان‌پذیر شده است.

ماین کردن دوج کوین از استخراج BTC یا LTC سریع‌تر است و پاداش بیشتری هم نصیب ماینر می‌کند. ولی ارزش هر واحد DOGE بسیار کمتر از یک بیت کوین یا لایت کوین است. با این حال زمینه برای ورود افراد فاقد دستگاه‌های ماینر بسیار گران قیمت فراهم است.

از طرف دیگر، سختی ماینینگ دوج کوین از لایت کوین و بیت کوین خیلی کمتر است. این یعنی ماین کردن بلاک‌های جدید آسان‌تر است و در نتیجه شانس دریافت پاداش افزایش می‌یابد، هر چند این پاداش ارزش کمتری دارد.

سه روش استخراج دوج کوین

قبل از شروع، باید یکی از سه روش زیر را برای استخراج DogeCoin انتخاب کنید. هر یک دارای مزیت‌هایی نسبت به دیگری است، اما روی هم رفته، روش دوم بهره‌وری بسیار بیشتری دارد.

سولو ماینینگ

در استخراج انفرادی فقط بر قدرت پردازشی دستگاه یا دستگاه‌های ماینر خود متکی هستید. به عبارتی تمام پردازش‌های مربوط به حل معادله یک بلاک و تایید تراکنش‌ها را به تنهایی انجام می‌دهید. اگرچه این روش دشوارتر است، اما در نهایت تمام جایزه کشف یک بلاک جدید به شما تعلق پیدا کرده و آن را با دیگران تقسیم نخواهید کرد.

مشکل اینجاست که به خاطر رقابت شما با مزارع و استخرهای بزرگ، شانس پیروزی بسیار کم است. ممکن است چندین روز یا هفته هیچ سودی کسب نکنید، در حالی که دستگاه به طور مستمر روشن بوده و برق مصرف کرده است. استخراج سولوی دوج کوین فقط به افرادی که تعداد زیادی ماینر در اختیار دارند پیشنهاد می‌شود، در غیر این صورت باید از روش دوم استفاده کنید.

ماینینگ پول

استخر استخراج، روشی به منظور تجمیع قدرت پردازشی چند دستگاه استخراج‌کننده و استفاده از آن‌ها در قالب یک مجموعه است. وقتی مجموعه‌ای از ماینرها به کمک یکدیگر پاسخی مناسب برای یک بلاک یافتند و آن را به بلاک چین اضافه کردند، هر یک بسته به قدرت پردازشی که در اختیار مجموعه قرار داده است، بخشی از جایزه را دریافت خواهد کرد.

رقابت شما در استخراج دوج کوین با مزارع غول‌آسا، متشکل از چند صد دستگاه استخراج‌کننده، و همچنین استخرهای دارای تعداد زیادی عضو است، به همین دلیل باید واقع‌بین بوده و فقط در صورت داشتن توان پردازشی کافی، اقدام به سولو ماینینگ کنید، در غیر این صورت حتما عضو یک استخر شوید.

کلاد ماینینگ

در استخراج ابری، کاربر از یک دیتاسنتر بزرگ قدرت پردازشی اجاره می‌کند. سپس دوج کوین در آن دیتاسنتر استخراج شده و سهم وی برایش ارسال می‌شود. برای استخراج ابری DogeCoin فقط به یک والت دوج کوین نیاز دارید. سرویس‌های استخراج ابری زیادی خدمات ماین کردن دوج کوین و سایر رمز ارزهای Scrypt را ارائه می‌کنند که از میان آن‌ها می‌توان به ایوبات (Eobot)، نایس هش (Nice Hash) و جنسیس ماینینگ (Genesis Mining) اشاره کرد. در ادامه مزایا و معایب این نوع استخراج را بررسی می‌کنیم.

این روش دارای مزایایی است. ابتدا از خرید و راه‌اندازی دستگاه‌ ماینر بی‌نیاز می‌شوید. پس اگر با وجود تمایل به استخراج دوج کوین پول کافی به منظور خرید یک اسیک ماینر ندارید، این روش برای شما مناسب‌تر است. در ضمن دیگر نیاز نیست سخت افزاری پرسر و صدا در منزل نگه دارید و نگران افزایش هزینه برق باشید!

اگر تازه کار هستید، برای این نوع استخراج نیازی به یادگیری مباحث فنی نخواهید داشت؛ هر ماه مقدار مشخصی رمز ارز دریافت خواهید کرد، بدون این که درگیر مسائلی نظیر پیکربندی ماینر و پرداخت هزینه برق شوید.

اما یک سری معایب روش استخراج ابری سبب شده بسیاری از آن دوری کنند. استخرهای استخراج ابری اطلاعات زیادی درباره نحوه فعالیت‌شان به اشتراک نمی‌گذارند. فهمیدن این که یک قرارداد استخراج ابری ارزشمند است یا خیر، کار نسبتا دشواری است. شما فقط قدرت پردازشی اجاره می‌کنید. این یعنی اگر قیمت دوج کوین کاهش پیدا کند، مبلغی که ماهانه پرداخت می‌کنید تغییر نخواهد کرد و در واقع شما محبور می‌شوید برای یک چیز بی‌ارزش پول پرداخت کنید. فراموش نکنید قراردادهای استخرهای استخراج ابری ثابت هستند. در نتیجه اگر یک قرارداد دو ساله خریداری کنید و قیمت آن رمز ارز به صورت ناگهانی کاهش پیدا کند، به مدت دو سال گرفتار یک قرارداد بی‌ثمر خواهید بود!

همچنین ممکن است سرویس‌دهنده، توان پردازشی کمتری در مقایسه با آن چه وعده می‌دهد در اختیارتان قرار بدهد. راهی برای اطمینان از صحت هش ریت ارائه شده وجود ندارد. از طرفی استخراج ابری به اندازه استخراج با دستگاه شخصی‌تان هیجان‌انگیز نیست و جذابیت چندانی ندارد!

استخراج انفرادی بهتر است یا استخراج گروهی؟

وقتی عضو یک استخر استخراج دوج کوین شوید، باید کارمزد پرداخت کنید. در ضمن سهم شما از پاداش هر بلاک، اندک و متناسب با قدرت پردازشی دستگاه‌تان خواهد بود. البته استخرها در ماین کردن بلاک‌های جدید موفق‌تر هستند و بنابراین شانس دریافت پاداش اعضای آن‌ها از کسانی که انفرادی استخراج می‌کنند، بیشتر است. اگر قصد دارید فرآیند ماینینگ دوج کوین را به صورت انفرادی انجام دهید، باید بدانید که استخراج هر بلاک جدید ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها زمان ببرد.

اگر در حوزه ماینینگ تازه کار هستید، توصیه می‌کنیم برای ماین کردن دوج کوین عضو یک استخر شوید. با پیوستن به یک استخر دوج کوین، عضوی از خانواده این رمز ارز خواهید شد و در ضمن دیگر نیاز نیست نگران زمان طولانی استخراج انفرادی باشید.

برگرفته از : سایت رسمی dogecoin

دکمه بازگشت به بالا