استان ها

چین از تخریب سد «کاخوفکا» ابراز نگرانی کرد

وزارت خارجه چین با هشدار نسبت به تبعات انسانی تخریب سد «کاخوفکا» در جریان جنگ اوکراین، خواستار تضمین امنیت شهروندان و سازه‌های غیرنظامی از سوی طرفین درگیری شد.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپوتنیک، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین، در پی تخریب سد «کاخوفکا» در جنوب اوکراین، از همه طرف‌ها خواست از هنجار‌های بشردوستانه پیروی و امنیت تاسیسات و جمعیت غیرنظامی را تضمین کنند.

پیشتر هم «ژانگ جون» نماینده چین در سازمان ملل متحد، طی نشست اضطراری شورای امنیت برای بررسی موضوع تخریب سد کاخوفکا، گفته بود: چین از تبعات انسانی، اقتصادی و زیست محیطی فروپاشی این سد نگران است. از همه طرفین می‌خواهیم که به قوانین بین المللی حقوق بشر پایبند باشند و نهایت تلاش را برای حفاظت از شهروندان و سازه‌های غیرنظامی انجام دهند.

روسیه می‌گوید که اوکراین برای منحرف کردن افکار عمومی از ضدحمله‌ای که در تدارک آن است، به سد حمله کرده است، اما کی یف هم به نوبه خود انگشت اتهام را به سوی دولت مسکو نشانه می‌رود.

سد کاخوفکا برای منطقه اهمیت اساسی دارد. این سد آب مزارع، مناطق مسکونی و همچنین نیروگاه اتمی زاپوریژیا را تامین می‌کند. همچنین یک کانال حیاتی برای انتقال آب به کریمه است.

تصاویر ویدئویی هجوم آب با فشار زیاد از میان گسستی در میان سد را نشان می‌دهد. تا به حال چندین شهر کوچک را سیل گرفته و مردم در نواحی پایین دست‌تر رود مجبور به فرار با اتوبوس و قطار شده‌اند.

نگرانی‌هایی درباره تاثیر سیل بر نیروگاه اتمی زاپوریژیا وجود دارد. از آب رود برای خنک کردن تاسیسات نیروگاه استفاده می‌شود.

با این حال وضعیت تحت کنترل توصیف می‌شود و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که اوضاع را تحت نظر دارد.

دکمه بازگشت به بالا