اقتصادی

وجود ۲.۷ میلیون نفر زیر سقف لرزان در کشور

باراناخبر/لرستان نماینده شرکت نوسازی شهری ایران گفت: بیش از 87 هزار نفر در خرم آباد زیر سقف های لرزان زندگی می کنند.

رضا حیدری امروز ۱۴ آذرماه در جلسه عبرت آموزی زلزله بم که توسط راه و شهرسازی لرستان و در سالن جلسات کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار شد، با تاکید بر اینکه اولویت و فوریت کار باید توجه ویژه ای بر اساس دستورات باشد. مقام معظم رهبری فرمودند: بازسازی نماهای فرسوده یکی از این کارهای اولویت دار و فوری است.

وی افزود: شرکت بازآفرینی شهری با توجه به اینکه ایران جزو ده کشور آسیب پذیر جهان است و 90 درصد جمعیت کشور در معرض خطرات بلایای طبیعی هستند و ما می خواهیم دنبال کنیم که در غیر این صورت بمب بمب گذاری شود. این اتفاق در همه جای ایران می افتد.»

نماینده شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه 2.7 میلیون نفر در ایران زیر سقف های لرزان زندگی می کنند، افزود: هر 10 سال یک زلزله به بزرگی 6 ریشتر و بالاتر در کشور رخ می دهد.

شهرستان های دورود، بروجرد و خرم آباد با وجود گسل دشت سیلاخور از زلزله مستثنی نیستند.

حیدری با بیان اینکه در مناطقی که هدف شرکت بازآفرینی شهری ایران نوسازی، مرمت و ارتقای مقاومت این ساختمان ها است، تصریح کرد: متاسفانه در لرستان شهرهای دورود، بروجرد و خرم آباد از زلزله مستثنی نیستند. علیرغم وجود شکستگی میدان سیلاخور.

وی گفت: در حوزه های هدف شرکت بازآفرینی ایران، موضوع نوسازی نباید بر عهده وزارت راه و شهرسازی باشد، بلکه شهرداری ها، سازمان نظام مهندسی و مردم باید همکاری های چند جانبه داشته باشند.

بسته تشویقی شورای عالی معماری و شهرسازی

نماینده شرکت نوسازی شهری ایران گفت: برای پیشبرد این اهداف، مدیران باید بسته محرکی را در نظر بگیرند که خوشبختانه شورای عالی معماری و شهرسازی بسته هایی را در نظر گرفت که شهرداری ها، سازمان های نظام مهندسی و ادارات کل راهداری و شهرسازی استان ها در نظر گرفتند. باید با متقاضیان همکاری کرد تا مردم تشویق شوند و بتوانند به نوسازی منازل خود بپردازند.

حیدری با بیان اینکه شورای عالی معماری و شهرسازی پرداخت وام نوسازی به ساکنان و سازندگان بافت های فرسوده را در نظر گرفته است، گفت: این وام بدون سپرده است و بانک ها باید با مردم همکاری کنند، متاسفانه تاکنون بانک ها همکاری لازم را داشته اند. . خوب مردم و وزارت راه و شهرسازی نبود، افزود: همچنین ودیعه اسکان موقت برای دوره نوسازی به مبلغ 60 میلیون دلار با بازپرداخت 36 ماهه در نظر گرفته شد. ساختار مستهلک شده را تجدید خواهد کرد که این امر مستلزم همکاری بانک ها نیز می باشد.

وی گفت: تخفیف پروانه ساختمانی یکی از مفاد بسته های تشویقی است که شهرداری های شهرستان های استان باید در کمتر از یک ماه مجوز صادر کنند و تخفیف های خوبی از 50 تا 100 درصد به متقاضیان ارائه کنند.

نماینده شرکت نوسازی شهری ایران افزایش تراکم ساختمان، تسهیل مقررات پارکینگ و معماری را از دیگر مفاد بسته تشویقی شورای عالی معماری و شهرسازی برشمرد و به دستگاه های خدمات رسان گفت: انتظار داریم اگر فردی بخواهد سازه خود را تخریب کند و از ضوابط قبلی استفاده کند. شعب طبق ماده 11 قانون حمایت از نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده، امکان استفاده از انشعابات قبلی وجود دارد و دستگاه های خدمات رسان باید همکاری لازم را داشته باشند و در صورت عدم امکان استفاده از انشعابات قبلی. این تسهیلات باید خدمات خارج از خط و با تخفیف به متقاضیان ارائه دهد.

بند «ک» تبصره ۱۱ قانون بودجه ۱۴۰۱

حیدری با بیان اینکه فرم جیم به شدت در ادارات انجام می شود اما راه و شهرسازی همکاری خوبی با متقاضیان داشته است، افزود: اقامت 5 ساله، تخفیف از سازمان نظام مهندسی و ایجاد کاربری های سودآور از دیگر موارد است. بسته تشویقی گفت: یکی از مهمترین. بحث هایی که می توانیم در این زمینه برای اهداف خود در نظر بگیریم موضوع بند «ک» تبصره 11 قانون بودجه سال 1401 است که به موجب آن وزارت راه و شهرسازی مجاز است از اراضی تحت مالکیت خود با اولویت استفاده کند. به سکونتگاه های غیررسمی که قبل از سال 1393 ایجاد شده بود توسط افراد تصاحب و ساخت و ساز بر اساس نقشه های مصوب شهر انجام شد و هم اکنون در حال بهره برداری و تحویل به مالکین می باشد.

وی گفت: حتی برای املاک وقف نیز تدابیری اندیشیده شده تا متقاضی بتواند با تایید اداره وقف از وام و تسهیلات استفاده کند.

خرم آباد حدود 500 هکتار بافت شهری ناکارآمد دارد

نماینده شرکت بازآفرینی شهری ایران بیان کرد: حدود 500 هکتار بافت شهری ناکارآمد در شهرهای لرستان به ویژه خرم آباد وجود دارد.

حیدری افزود: در این 500 هکتار بافت ناکارآمد شهری 26 هزار و 497 خانوار در قالب 87 هزار و 589 نفر ساکن هستند.

وی تاکید کرد: این افراد به نوعی زیر سقف می لرزند و باید برای آنها تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا