بین الملل

واکنش چین به ادعای آمریکا درباره صادرات کالاهای با کاربری نظامی به روسیه

دولت چین در واکنش به ادعای یک گزارش اطلاعاتی اخیر آمریکا در خصوص صادرات کالاهای چینی با کاربری نظامی به روسیه، از معاملات دو کشور دفاع کرده و آنها را در چارچوب “همکاری های تجاری و اقتصادی عادی” دانست.

به گزارش باراناخبر، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پیش از این به دولت شی جینپینگ، رئیس جمهور چین هشدار داد در صورت حمایت از روسیه در جنگ در اوکراین با تبعاتی که مشخص نکرده، روبرو خواهد شد.

روز پنجشنبه رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، یک گزارش اطلاعاتی این کشور  ادعا کرد، داده های گمرک روسیه نشان داده‌اند پیمانکاران نظامی متعلق به دولت چین کالاهای با کاربری نظامی شامل تجهیزات ناوبری، قطعات جنگنده، پهپاد و کالاهای دیگر برای روسیه ارسال کرده‌اند اما این را که آیا این اتفاق باعث اقدام تلافی جویانه آمریکا شده مشخص نکرد.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به این گزارش گفت: “چین با کشورهای سراسر جهان از جمله روسیه همکاری تجاری و اقتصادی عادی داشته است.”

او بیان کرد: هیچ طرف ثالثی هدف همکاری روسیه و چین نیست و هیچ طرف ثالثی نیز در این همکاری مداخله نداشته و آن را تحت فشار نگذاشته است.

شی جینپینگ، رئیس جمهور چین و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قبل از حمله فوریه 2022 روسیه به اوکراین اعلام کردند، دولت‌های آنها دوستی “نامحدود” دارند. پکن در قبل جنگ در اوکراین اعلام بی طرفی کرده اما جلوی تلاشها برای محکوم کردن روسیه در سازمان ملل را گرفته و از ذکر دلایل روسیه برای این حمله حمایت کرده است.

در گزارش دفتر اطلاعات ملی آمریکا که روز پنجشنبه منتشر شد با اشاره به کالاهای دارای کاربری نظامی و غیرنظامی ادعا شد: “چین حامی هر چه مهمتری برای روسیه بوده و احتمالا به مسکو فن‌آوری ها و تجهیزات با کاربری دوگانه داده که در اوکراین استفاده شده‌اند.”

چین با تحریم‌های مالی و تجاری غربی علیه روسیه به دلیل آنکه مجوز شورای امنیت سازمان ملل را نداشته‌اند مخالفت کرده است.

مائو نینگ تاکید کرد:‌ ما همچنین به طور پیوسته با تحریم‌های یکجانبه و اعمال قلمروی قضایی که هیچ پایه و اساسی در قوانین بین المللی نداشته و مجوز شورای امنیت را دریافت نکرده، مخالفت کرده‌ایم.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا