بین الملل

نارضایتی واشنگتن و لندن از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

آمریکا و انگلیس از تصمیم اتحادیه عرب برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه ابراز نارضایتی کردند.

به گزارش باراناخبر به نقل از آسوشیتدپرس، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و جیمز کلورلی وزیر امور خارجه بریتانیا گفتند که با این اقدام مخالف هستند. اما آنها همچنین گفتند که انتخاب اعضا بر عهده خود این نهاد عربی است.

آنها در عین حال گفتند که کشورهایشان روابط خود را با دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه عادی نمی کنند، مگر اینکه دولت بشار اسد طرح سازمان ملل متحد را بپذیرد و از آن تبعیت کند. برنامه ای برای بازگرداندن صلح به کشور پس از یک جنگ داخلی  13 ساله.

بلینکن در کنفرانس خبری مشترک با کلورلی در وزارت امور خارجه به خبرنگاران گفت: «ما معتقد نیستیم که سوریه مستحق پذیرش مجدد در اتحادیه عرب است. این نکته ای است که ما به همه شرکای منطقه ای خود گفته ایم، اما آنها خودشان در نهایت تصمیم گیرنده هستند. موضع ما روشن است: ما در کار عادی سازی روابط با اسد و با دولتش نیستیم.

کلورلی نیز گفت که دولت بریتانیا با ایالات متحده آمریکا موافق است. این موقعیتی است که آمریکا و انگلستان نظرات بسیار بسیار مشابهی دارند. لندن از پذیرش مجدد سوریه در اتحادیه عرب بسیار ناراحت است، اما همانطور که وزیر بلینکن گفت، در نهایت این تصمیم اتحادیه عرب است.

او گفت: «نکته ای که من به آن اشاره کردم این است که اگر آنها این اقدام را انتخاب کنند، باید شروطی وجود داشته باشد. تغییرات اساسی از سوی دمشق و دولت اسد صورت بگیرد.

بلینکن و کلورلی گفتند هر راه حلی برای بحران سوریه باید بر اساس قطعنامه 2254 شورای امنیت که در سال 2015 به تصویب رسید و مراحلی از جمله آتش بس دائمی، کمک های بشردوستانه و پیشرفت به سوی انتخابات آزاد و عادلانه را مشخص می کند، باشد.

بلینکن گفت: من فکر می‌کنم دیدگاه اعراب که از طریق اتحادیه عرب بیان می‌شود این است که آنها معتقدند که می‌توانند این اهداف را از طریق تعامل مستقیم‌تر دنبال کنند.» «ممکن است در مورد آن دیدگاه متفاوتی داشته باشیم، اما اهدافی که داریم، مشترک است.

هر دو نفر گفتند که برای سوریه بسیار مهم است که دیگر هرگز به بهشتی برای گروه داعش تبدیل نشود، گروهی که بخش بزرگی از کشور و عراق را قبل از بیرون راندن تا حد زیادی اشغال کرده بود.

سوریه پس از 12 سال تعلیق، روز یکشنبه در اتحادیه عرب متشکل از 22 کشور بازگردانده شد. این یک پیروزی نمادین برای اسد بود که می‌تواند به اجلاس سران این گروه در 19 مه بپیوندد، اگرچه تحریم‌های غرب همچنان کمک‌های مالی بازسازی به کشور جنگ‌زده را مسدود کرده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا