بین الملل

متن و حاشیه دیدار اعضای شورای روابط خارجی آمریکا با رئیس‌جمهور در نیویورک

دیدار اعضای شورای روابط خارجی امریکا (که تقریباً مهمترین اندیشکده آمریکایی در حوزه سیاست خارجی است) با رییس جمهور ایران یکی از برنامه‌هایی بود که ضدانقلاب تلاش زیادی برای لغو آن کرده بود اما نهایتاً چهارشنبه ساعت ۱۱ صبح به وقت نیویورک به مدت یک ساعت و با پروتکل پیشنهادی شورای روابط خارجی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار باراناخبر، اداره کننده جلسه، رییس این شورا بود و ۱۵ دقیقه اول جلسه پرسش ‌و پاسخ دو طرفه بین او و رییس جمهور برقرار بود. ۴۵ دقیقه بعد هم اعضای جلسه سؤال می‌کردند و آقای رئیسی جواب می‌داد.

سؤال‌ها صریح و جهت‌دار و همراه با پیش‌داوری و با ادبیات تند بود؛ طوری که آدم احساس می‌کرد هدف از این نحوه سؤال پرسیدن، عصبانی کردن مخاطب است.

از اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران را «رژیم استبدادی و غیردموکراتیک» می‌خواندند تا متهم کردن جمهوری اسلامی به قتل مهسا امینی و تعرض به زندانیان.

یکی از اعضای جلسه هم گفت چرا آقای رئیسی در ضمن سخنرانی دیروز خود در مجمع عمومی سازمان ملل، به طور ضمنی ترامپ را به انتقام بابت ترور سردار سلیمانی تهدید کرده است.

یکی دیگر از فیلترینگ اینترنت در ایران پرسید و اینکه چرا حکومت اجازه دسترسی آزاد به اینترنت را به شهروندان نمی‌دهد.

یکی از حاضران در جلسه هم که از آزادی عمل زنان و حجاب پرسیده بود، به مواضع آقای خاتمی و علی لاریجانی اشاره و ادعا کرد این افراد هم در داخل ایران با حجاب اجباری مخالفند.

سه چهار نفر از کسانی که سؤال‌های تند و با پیش‌داوری پرسیدند و ضمن صحبت‌های رئیس‌جمهور ‌جمهور چند بار اشکال می‌کردند، با تکثر سوالات و پاسخ‌های صریح و قاطع آقای رئیسی که مواجه می‌شدند ناگهان شروع می‌کردند به فارسی حرف زدن که آقای رئیسی در قالب شوخی، تیکه ای به حاضرین انداخت و گفت شما که همه‌تون فارسی بلدید و شاید هم ایرانی هستید چرا انگلیسی حرف می‌زنید؟

آقای رییسی با حوصله و صبورانه به سؤال‌ها گوش می‌داد و پاسخ می‌داد. یک جا هم گفت شما که ادعای آزادی بیان دارید آیا رئیس‌جمهور و سایر مقام‌های آمریکایی حاضرند این‌طوری مثل من جلوی اندیشمندان ایرانی بنشینند و به سوالات آنها پاسخ بدهند؟

آنجایی هم که یکی از حاضران گفت شما چرا برای دسترسی به اینترنت محدودیت ایجاد می‌کنید، آقای رییسی با چند تا سؤال رگباری، گفت شما چرا تیک‌تاک را در کنگره آمریکا بازخواست کردید و متهم کردید به اینکه اطلاعات شهروندان آمریکا را جمع‌آوری می‌کند؟ شما چرا اجازه نمی‌دهید در آمریکا همه سکوهای اینترنتی بدون پاسخگویی به دولت آمریکا آزادانه فعالیت کنند؟ چرا می‌خواهید فعالیت سکوهای اینترنتی در آمریکا براساس مقررات باشد ولی در ایران نه؟ چرا در همین چند روز اخیر آمریکا چند خبرگزاری ایرانی را تحریم کرد؟ چرا برخی رسانه‌های منطقه ما مثل المنار و یا پرس‌تی‌وی را مسدود می‌کنید و اجازه نمی‌دهید شهروندان آمریکایی به آنها دسترسی آزاد داشته باشند؟ می‌خواهید تا یک ساعت دیگر من فهرست بلندی از محدودیت‌های اِعمالی امریکا بر انواع رسانه‌ها را برای شما بشمرم؟
توی نوبت سؤال‌، یکی از اعضای شورا به همین فهرست اشاره کرد و گفت من صحبت‌های شما را رد نمی‌کنم.

در مورد حقوق و آزادی‌های زنان هم رئیس‌جمهور، باز سراغ استانداردهای دوگانه آمریکایی‌ها رفت و پرسید چرا شما به کشته شدن مستمر زنان در خیابان‌های نیویورک به دست پلیس آمریکا اعتراض نمی‌کنید؟ چرا به کشته شدن یک زن به خاطر حجابش در جلسه دادگاه اعتراض نمی‌کنید؟ و گفت در ایران آزادی هست اما در چارچوب شرع و قانون.

در پاسخ به یکی از اعضای جلسه هم که جمهوری اسلامی را متهم کرد به استبداد و غیر دموکراتیک بودن، آقای رئیسی گفت در ۴۵ سال بعد از انقلاب تقریباً هر سال یک انتخابات و مراجعه به رأی مردم صورت گرفته‌ و دائماً در مناسبت‌های مختلف مثل راهپیمایی‌های سالانه ۲۲ بهمن مردم با حضور گسترده خود در خیابان‌های شهرها و روستاها، حمایت‌های‌شان از انقلاب را نشان می‌دهند آن وقت شما چنین  نظامی را دموکراتیک نمی‌دانید اما از آن طرف با حکومت‌های سلطنتی و موروثی منطقه که حتی یک انتخابات هم برگزار نکرده‌اند، روابط نزدیک دارید و هم‌پیمان هستید؟

وقتی در ادامه رییسی گفت با این همه جنگ و ترور و تحریم که آمریکا در چهل سال گذشته علیه انقلاب اسلامی ایران طراحی و اجرا کرده است، اگر پشتوانه مردمی نداشت آیا می‌توانست ادامه حیات بدهد و پیشرفت کند کسی که سؤال پرسیده بود گفت بله من قبول دارم که شما پشتوانه مردمی دارید.

یکی دیگر از اعضای جلسه که بعداً معلوم شد خودش هم ایرانی است، به خروج نخبگان از ایران اشاره کرد و خواست ایران را تحقیر کند که ایران جای ماندن نیست و استعدادهای ایرانی باید بیایند خارج از کشور که آقای رئیسی پس از اشاره به انواع دشمنی ها و مانع تراشی‌های آمریکا بر سر راه پیشرفت مردم ایران از جمله جنگ هشت ساله، ترورها و کشتن بیش از ۱۷ هزار مقامات و دانشمندان ایرانی و تحریم های بی سابقه آمریکا علیه ایران، به فهرستی از پیشرفت‌های خیره کننده ایران را در حوزه علم وفناوری، شرکت‌های دانش بنیان، پیشرفتهای دارویی کشور، صنعت دفاعی و هسته ای که ایران جزو چند کشور برتر دنیاست اشاره کرد.

در مورد تهدید ترامپ هم گفت اینکه من از جامعه جهانی درخواست اجرای عدالت و محاکمه کسی را داشته باشم که صراحتاً افتخار می‌کند به ترور سردار سلیمانی که فرمانده مقاومت در برابر داعش بوده، آیا حرف نادرستی است؟ و آیا این ترور در راستای حمایت امریکایی‌ها از داعش و به معنای جایزه به داعش نبوده است؟

خبرنگار: محمد نسیمی

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا