عمومی

لیلاز: رشد اقتصادی ایران دو رقمی خواهد شد

سعید لیلاز استاد دانشگاه، روزنامه نگار و تحلیلگر اقتصادی از حذف سکه 4200 انتقاد کرد.

به گزارش باراناخبر، این روزنامه اقتصاد جهانی می نویسد: «سعید لیلاز درباره طرح حذف ارز 4200 اظهار داشت: در بهار 1397 با ارز دولتی 4200 تومانی مخالفت کردم. در بهمن ۱۳۹۶ طرحی را به معاون اول رئیس جمهور آقای جهانگیری پیشنهاد دادم که روسیه در بحران اخیر اجرا کرده است. در آن طرح پیشنهاد کردم مصرف ارز کشور کاهش یابد.

لیلاز در ادامه تاکید کرد: به نظر من این نبرد ایران و آمریکا نبرد مرگ و زندگی ملت ایران است و اگر از این چالش سربلند بیرون بیاییم آخرین چالش تاریخ ایران خواهد بود.

وی در ادامه بیان کرد: در بهار 1397 پنج بار پیشنهاد کتبی به دولت روحانی ارائه کردم. طرحی که دولت سیزدهم دارد اجرا می کند در راستای طرحی است که من به دولت دوازدهم پیشنهاد دادم.

این تحلیلگر اقتصادی درباره طرحی که به دولت دوازدهم داده بود، گفت: در پیشنهاد من باید چهار مورد کشور بررسی شود. من در این طرح مفروضات خود را بر اساس جنگ ایران و آمریکا مبتنی بر جنگ اخیر قرار دادم. این چهار فرض مبتنی بر لزوم تضمین 2000 کالری در روز، رایگان و ارزان شدن حمل و نقل عمومی، ملی کردن خدمات پزشکی و بهداشتی بود و چهارمین فرضیه این بود که آموزش متوسطه طبق قانون اساسی رایگان شود و ما باید کارها را به شانس بسپاریم. دیگران. همه منابع را در این طرح پیش بینی کرده بودم و اکنون دولت سیزدهم در حال اجرای این طرح است.

لیلاز با اشاره به انتقادات به این طرح گفت: مخالفان این طرح دو ایراد عمده به آن دارند. یکی اینکه چرا هر وقت خواستیم این طرح را اجرا کنیم مخالف بوده ایم. ثانیاً این طرح باید کامل باشد و اصلاحات اساسی دیگری انجام شود. البته اصلاحات ناقص بهتر از عدم اصلاحات است. این پیشنهادی است که باید به دولت اصلی ارائه شود.

وی ادامه داد: از زمان جنگ هر دو سال یک بار با تعدیل و عملیات در دولت های مختلف مواجه بوده ایم که ممکن است تلفات جانی نیز در پی داشته باشد. این اصلاحات چیست؟ ما باید بتوانیم جلوی این تورم را بگیریم. زیرا تورم عامل این عدم تعادل هاست. تقریباً سه سال پیش قیمت بنزین بهبود یافت و به سطح جهانی رسید، اما با تداوم رشد نقدینگی، قطعاً با خونخواهی دیگری مواجه خواهیم شد. البته آقای رئیسی با کمترین ناآرامی اجتماعی این طرح را به خوبی اجرا کرده است. پیشنهاد ما به دولت این است که از عامل اصلی تورم جلوگیری کند زیرا عامل اصلی تورم و عدم تعادل اقتصادی و فساد در این کشور افزایش نقدینگی است که ریشه در فساد بانکی دارد.

زمانی که محمدرضا پهلوی در سال 1357 از ایران خارج شد، کل نقدینگی کشور تا آن سال 400 میلیارد دلار بود و اکنون هر دو ساعت یک بار این حجم نقدینگی ایجاد می کنیم. در پایان حکومت خاتم این حجم نقدینگی به 65 تریلیون دلار رسید و اکنون هر 15 روز یک بار این حجم نقدینگی در کشور ایجاد می شود و منشأ همه مشکلات اقتصادی ایران از اینجاست. تورم مستمر در نتیجه افزایش نقدینگی در کشور است. دولت ها سعی می کنند از ابزارهای خود برای سرکوب تورم استفاده کنند و این سرکوب ها در زمان دیگری رخ خواهد داد. دولت باید اصلاحات خود را به طور اساسی انجام دهد و از فساد بزرگ جلوگیری کند. فساد در صنعت پتروشیمی رخ می دهد و شاهد عدم تعادل در صنعت فولاد و صادرات ایران هستیم. منبع آنها افزایش 4 تریلیون دلاری نقدینگی در روز است.

این تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به این سوال که واکنش مردم به این طرح را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: در آخرین دیداری که با آقای رئیسی داشتیم گفتیم از واکنش مردم نترسید. وقتی فردی نزد پزشک می رود و پزشک سرطان را تشخیص می دهد، وظیفه پزشک است که حقیقت را به فرد بگوید. من معتقدم روشنفکر واقعی کسی است که حقیقت را می گوید نه منافع خودش. پس چاره ای جز اجرای این طرح نداریم. اصلاحاتی که باید زودتر انجام می شد به دلیل فشارهایی که اکنون در این عملیات وارد شده است به تعویق افتاد. اگر الان عمل نکنیم قطع می‌شویم.

لیلاز در پاسخ به این سوال که چقدر آینده اقتصاد را می توان پیش بینی کرد، گفت: با چندین متغیر و فاکتور می توان آن را پیش بینی و ارزیابی کرد. هر ذهن عادی می توانست حدس بزند که به دستور آقای ترامپ در دسامبر 2017 (دسامبر 2017) از ماه می یک انفجار قیمتی خواهیم داشت. در آن زمان این موضوع توسط رئیس کل بانک مرکزی (آقای همتی) مطرح شد وگرنه کشور ضرر می کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می توان این طرح را درست انجام داد، گفت: من معتقدم مردم ایران حق دارند هر گونه عکس العملی نشان دهند، زیرا ذینفعان با همه امکاناتی که در اختیار دارند باید این پیش بینی ها را انجام دهند، اما مشکل اینجاست که ما هستیم. اکنون در یک دوراهی که یا باید این هواپیما را ساقط کنیم یا پایین بیاوریم، پس چاره ای جز انجام این اصلاحات نداریم. موضوع مهم احساس دوستی نسبت به ایران در ایران افزایش یافته است اما مسئولان نیز باید درک کنند که تحمل مردم بی نهایت نیست البته باید تاکید کرد که مردم ایران اگر اعتراضی دارند ابراز می کنند اما نمی کنند. تا مرز فروپاشی این کشور.

این تحلیلگر اقتصادی ادامه داد: کوه آتشفشانی انقلاب اسلامی که بزرگترین رویداد آن را در ایران نمی توان یافت، رخ داده است و ما روی میراث آن نشسته ایم و از این منابع به صورت یک تریلیون ذره استفاده می کنیم. اما این منابع یک جا رو به اتمام است و جمهوری اسلامی باید فکری برای آن بکند. اگر قرار است دولت این اصلاحات را انجام دهد باید بتواند تورم را به زیر 20 درصد برساند که این یک هدیه بزرگ برای مردم فقیر ایران است و می تواند سالانه یک میلیون شغل ایجاد کند. .

لیلاز گفت: من به آینده ایران بسیار خوشبین هستم. ما در حال عبور از این شورش ها هستیم. روند گذار و توسعه در همه کشورهای جهان یکسان است و جمع جبری است که باید در این راه بگذرد. ما خود را جزو بدترین ها می دانیم. در حالی که ما دوره ای را می گذرانیم که سایر کشورها آن را طی کرده اند. به جز ترکیه، هیچ کشوری در خاورمیانه و شمال آفریقا به پیشرفت ایران دست نیافته و در پایان دوره گذار هستیم.

وی گفت: در سال 1396 نظریه ای به نام بناپارتیسم را مطرح کردم که فکر می کنم دولت آقای رئیسی مقدمه آن است و مأموریت این بناپارت این است که ما را از این بن بست رها کند و انجام خواهد داد.

این تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به این سوال که بهترین رویکرد برای عبور از این دوران چیست، گفت: در صد سال اخیر تحولات ایران به دلیل چهار عامل اصلی مهاجرت داخلی، رشد جمعیت، درآمدهای نفتی و عوامل بین المللی رخ داده است. سه عامل اول از بین رفته اند، اما عنصر بین المللی باقی مانده است. من در پیش بینی علمی خود اعلام کردم که ترامپ آخرین چالش ایران است. نفت دیگر نمی تواند در ایران ناآرامی جدی ایجاد کند.

وی در پایان گفت: به سال های 1400 تا 1410 بسیار خوشبین هستم و رشد اقتصاد ایران دو رقمی خواهد بود. از سال 1399 شاهد رشد اقتصادی در کشور بوده ایم. اما این افزایش با کاهش 10 تا 12 درصدی قدرت خرید مردم در فاصله سال های 1397 تا 1398 مطابقت ندارد، اما ما از همه این بحران ها عبور کرده ایم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا