اجتماعی

عکس | رشته نخ آبی در دهان ۱۰۰ قربانی غار «نیمه شب وحشت»

بیش از 15 سال از کشف بیش از 100 قربانی در غاری معروف به “ترور نیمه شب” در کشور بلیز آمریکای مرکزی می گذرد، اکنون محققان به یافته های جدیدی در مورد این قربانیان خدای باران در فرهنگ مایاها دست یافته اند. ظاهراً در دهان این افراد نخ های آبی رنگی وجود دارد که می توان دلایل مختلفی برای وجود آنها بیان کرد.

در سال 2006، گروهی از محققان بیش از 10000 استخوان را در غاری در بلیز پیدا کردند که به عقیده آنها متعلق به حداقل 118 نفر بود که بسیاری از آنها در زمان مرگ شکنجه شدند. اکنون محققان نگاهی به دهان این قربانیان انداخته اند و توده دندان های آنها را با جزئیات بیشتری بررسی کرده اند.

عکس آیه مرموز که در دهان قربانیان رسمی باستانی و وحشتناک یافت می شود

در مقاله ای که در مجله بین المللی استئوباستان شناسی منتشر شده است، دانشمندان می گویند که نخ های آبی را در دهان حداقل دو نفر از این قربانیان یافته اند. امی چن که در ابتدا این تحقیق را برای اطلاع از وضعیت سلامت دهان قربانیان آغاز کرد، متوجه شد که بیماری خاصی در بین آنها وجود ندارد. در نتیجه به سراغ این رفت تا با بررسی توده دندان ها ببیند چه غذاهایی مصرف می کنند.

در دهان قربانیان مایا چه بود؟

بررسی‌ها نشان داد که این دندان‌ها عمدتاً دارای نخ‌های نخی بوده و برخی از آن‌ها به رنگ آبی هستند. این رنگ برای فرهنگ مایاها مهم بود و قبلاً در ساختمان های دیگر آنها دیده شده بود. رنگ آبی به ویژه در مراسم و برای رنگ آمیزی بدن قربانیان استفاده می شد.

با این حال، چن و تیمش می گویند که این احتمال وجود دارد که دهان قربانیان قبل از مرگ با پارچه آبی پوشانده شده باشد. محققان می گویند نکته جالب این است که بسیاری از افراد بر این باورند که جرم و جنایت تنها می تواند شاخصی از رژیم غذایی باشد، اما این مطالعه نشان می دهد که شاید بتوان اطلاعات بیشتری از این جنایات به دست آورد.

با این حال، چن و همکارانش اذعان دارند که تحقیقات آنها دارای محدودیت هایی است. به عنوان مثال، آنها نمی دانند چه زمانی نخ ها در پلاک دندان قربانیان گیر کرده است، زیرا میزان تشکیل پلاک در افراد مختلف متفاوت است. از طرفی دندان های کمی در این غار جرم داشتند و همین امر کار بررسی و مقایسه را دشوار می کرد.

5858

دکمه بازگشت به بالا