علمی و پزشکی

عکس | این ربات‌ها حس لامسه دارند!

به لطف تکنیک جدیدی که به آنها حس لامسه داده است، ربات ها به زودی قادر خواهند بود به افراد در لباسشویی و سایر کارهای خانه کمک کنند. این سیستم که ReSkin نام دارد، ربات‌ها را قادر می‌سازد تا تنها با استفاده از حس لامسه، اشیاء مختلف مانند لایه‌های نازک پارچه را تشخیص دهند، چیزی که برای انسان عادی است. با این حال، به گفته گروهی از محققان دانشگاه کارنگی ملون، کارهایی مانند برداشتن لیوان یا تا کردن حوله‌ها تاکنون برای روبات‌ها بسیار چالش برانگیز بوده است و شبیه‌سازی حس لامسه در رباتیک تا همین اواخر دشوار بوده است.

دیوید هلد، استادیار دانشکده علوم کامپیوتر و رئیس آزمایشگاه R-Pad می گوید: «مردم به چیزی نگاه می کنند، سپس از حس لامسه خود استفاده می کنند تا مطمئن شوند که در موقعیت مناسبی قرار دارند تا آن را بگیرند. بسیاری از کارهایی که افراد با حس لامسه انجام می دهند برای همه ما طبیعی است. ما زیاد به آن فکر نمی کنیم، بنابراین نمی دانیم چقدر داشتن این احساس ارزشمند است.

برای تا کردن لباس‌ها، روبات‌ها به حسگرهایی نیاز دارند تا روشی را که انگشتان انسان می‌توانند لایه بالایی حوله یا پیراهن را حس کنند و لایه‌های زیر را درک کنند، تقلید کنند. محققان می توانند به ربات یاد دهند که لایه بالایی پارچه را حس کند و آن را بگیرد، اما بدون اینکه ربات لایه های دیگر را حس کند، نمی تواند پارچه را بگیرد یا تا کند. اما چگونه می توان این مشکل را حل کرد؟

برای حل این مشکل، محققان در این مطالعه یک پوست متن باز و حساس به لمس ساخته شده از یک پلیمر نازک و الاستیک ساخته شده با ذرات مغناطیسی که حس لامسه سه محوره را ایجاد می کند. ReSkin به ربات کمک می کند تا لایه های پارچه را به جای اینکه فقط ببیند آنها را حس کند.

عکس این ربات ها حس لامسه دارند!

دکتر. توماس ونگ گفت: با خواندن تغییرات میدان های مغناطیسی ناشی از فرورفتگی یا حرکت پوست می توان به حس لامسه دست یافت. ما می توانیم از این حسگر لمسی برای تعیین چند لایه پارچه استفاده کنیم.

تحقیقات دیگر از حس لامسه برای گرفتن اجسام جامد استفاده کرده است، اما پارچه قابل تغییر شکل است. این به این معنی است که با لمس آن تغییر می کند و بنابراین مانور دادن سخت تر است. تنظیم گرفتن ربات روی پارچه، حالت و خواندن سنسور را تغییر می دهد.

محققان می گویند که آنها به ربات یاد نداده اند که چگونه یا کجا پارچه را بگیرد. در عوض، آن‌ها آن را آموزش دادند تا چندین لایه پارچه را با تخمین تعداد لایه‌های پارچه با استفاده از حسگرهای ReSkin و تنظیم دسته برای امتحان مجدد، درک کند. آنها سپس ربات را تماشا کردند که یک و دو لایه پارچه را با استفاده از بافت ها و رنگ های مختلف برداشت.

محققان این مطالعه یافته های خود را در کنفرانس بین المللی ربات ها و سیستم های هوشمند در سال 2022 ارائه کردند.

227227

دکمه بازگشت به بالا